Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Haiti je malé a daleko, ale teď tak blízko

  2:07aktualizováno  2:07
Každé velké zlo, zejména pak to nezpůsobené lidskou rukou, nutí lidi obracet zrak k nebi. Bože, proč? V případě Haiti je tato otázka o to naléhavější, že jde o suverénně nejchudší kraj na západní polokouli.

Velké neštěstí kdekoliv na světě obvykle vyvolá vlnu solidarity. To bývá alespoň nějakým světlým bodem nad tou náhle zející propastí. | foto: Profimedia.cz

Obyvatel čítá ta země podobně jako Česko, je jich tam přes devět milionů, jenže osmdesát procent z nich žije na hranici chudoby, což znamená zhruba za dvacet korun na den. A ještě na ně zničehonic udeří pohroma téměř kosmických proporcí.

Proč zrovna na ty nejchudší? Na to není a nebude kloudná odpověď – tedy kromě těch seismologických, které stejně nikomu moc v těchto úvahách nepomohou.

Je to čiré zoufalství, je to polom lidských duší. Může nás to vést ke ztrátě víry v boha. Respektive utvrzení v tom, že žádný bůh přece po něčem takovémhle existovat nemůže. Katastrofa může naopak vést i k nalezení víry. Anebo jen k­prachobyčejnému fatalismu.

Infografika: Proč se země otřásá

Jak vzniká zemětřesení, kde hrozí nejvíce a jak se měří

A v našem českém případě nás haitské drama, přiznejme si, utvrdí ve spokojenosti, že žijeme v kraji, který není vystavený vlnám tsunami, hurikánům, suchům, vulkánům ani zemětřesením.

Zubožené, zbídačené a teď pobořené Haiti je svým osudem podobné městečku Goma ve východním Kongu. Goma v 90. letech kralovala pomyslným žebříčkům toho, kde na zemi je peklo. Po genocidě v sousední Rwandě se tam nahrnuly statisíce uprchlíků. Vyrostla páchnoucí stanová města, nikde nebylo dost ničeho, zejména ne vody, přemíra tam byla jen bolesti a násilí.

A pak, po pár letech, ještě vybuchla nedaleká sopka Nyiragongo a velkou část města zalila lávou. Jenže lidé neměli kam utíkat, protože v okolních pralesích by je povraždily znesvářené kmeny a bojůvky. Tísnili se na žárem nezalitých místech, zalykali se jedovatými výpary, hynuli.

Velké neštěstí kdekoliv na světě obvykle vyvolá vlnu solidarity. To bývá alespoň nějakým světlým bodem nad tou náhle zející propastí. Dost často to je navíc solidarita taková, že překoná politické rozpory. Řekové uměli vypomoci Turkům, když je před lety postihlo zemětřesení, ti pak na oplátku zaslali pomoc, když napříč Řeckem řádily lesní požáry.

Haiti se nachází uprostřed regionu, kde bude mít solidarita vždy politický kontext. O vliv se tu přetahují Spojené státy s aliancí levicových autoritářských režimů v čele s chávezovskou Venezuelou, moralesovskou Bolívií a zejména castrovskou Kubou.

Jenže Haiti, jak se zdá, včera naštěstí ani na okamžik nepodlehlo pokušení se ve své nouzi obrátit na ně. Ne že by těm zuboženým lidem nepomohly generátory napájené naftou třeba z Venezuely. Očekávat od Huga Cháveze, že by svou případnou palivovou pomoc chápal ryze lidumilně a nesnažil by se ji brzy nějak protiamericky zúročit, by však bylo dost bláhové.

Právě proto je důležité, aby se zničené zemi dostalo dostatek pomoci odjinud, tedy zejména ze svobodného světa. Čili i z Česka, které si například o režimu na Kubě nikdy nedělalo velké iluze. Asi by bylo dost nepříjemné zjistit, že jsme nečinností vyprázdnili prostor pro šíření komunistických mocenských choutek oděných do pláštíku humanitární pomoci.

Celkový obraz zkázy bude patrný za pár dní. I teď, když čtete tyto řádky, ještě přežívají v sutinách mnozí zasypaní. A doufají, že je někdo najde. Mají třeba zlomené kosti, trpí žízní a hladem. Ti nahoře, kteří se mohou pohybovat a hledat své blízké, se zase třeba stávají oběťmi rabujících a znásilňujících gangů. Tím je Haiti bohužel neblaze proslulé.

Zlo, jak známo, se umí samo rychle znásobovat. To přece známe i z českých dějin, i když v jiných podobách. Proto je nám teď Haiti blízko.

Pomoci mohou i Češi

Organizace Člověk v tísni (ČVT) a Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Od odpoledne začnou fungovat dárcovské sms ve formě "DMS SOSHAITI" odesílané na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Zapálené rohožky, Putin v letadle a husy sněžné

Týden obrazem

Putin se koukl do Sýrie, ve Španělsku vzplály na oslavu pochodně. A v Bogotě zastavil speciální vlak osvětlený...

V anglickém Birminghamu v noci bouralo šest aut, zemřelo šest lidí

Při hromadné nehodě v Birminghamu zahynulo šest lidí (17.12.2017)

Při hromadné nehodě v anglickém Birminghamu zemřelo v noci na neděli celkem šest lidí. Další utrpěli zranění, přičemž...

Teroristé chystali atentát v Petrohradu, Rusové ho zmařili díky CIA

Ruské bezpečnostní složky zatkly teroristickou skupinu, která chystala atentáty...

Teroristé plánovali útok na Kazaňskou katedrálu a další místa v Petrohradu. S odvoláním na Kreml o tom v neděli...Najdete na iDNES.cz