Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Důchodci jsou prý tlustí. Od teď všem jen poloviční porce

  10:38aktualizováno  10:38
Mezi mým příbuzenstvem koluje oblíbená historka o pratetě Hildě, která se na jedné rodinné oslavě nad plným stolem otázala: A co byste mi dali, kdybych všechny ty zákusky snědla? Na což jí prastrýc Jarka odpověděl: Pár přes držku.

Domov pro seniory v pardubické Smilově ulici | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Hilda byla báječná ženská, ale taky byla hodně tlustá. Vzpomněla jsem si na ni, když teď na pardubický domov důchodců prasklo, že lidem dělí jídlo napůl, a šéf to zdůvodnil slovy: Po běžných porcích by tloustli a musím myslet i na personál, který je přenáší.

Přenášet tetu Hildu by nebylo jen tak, nejspíš by tedy v onom domově nedostala k jídlu nic. Naštěstí umřela v kruhu rodinném a Jarka byl hodný, i když se s ní rád špičkoval.

V několika takových domovech jsem byla a viděla tam lidi různého ražení. Pár tlustých tetiček Hild, ale také - a častěji - takové ty křehké věchýtky. I kdyby měl tedy pardubický šéf v něčem nakrásně pravdu, svou paušalizující větou si koleduje o titul Střelec roku.

Nota bene i v obyčejné hospodě bývá pravidlem, že si za poloviční porce účtují 70 procent ceny, nikoli plnou jako ve zmiňovaném domově. Ledaže by se šéfkuchaři rozhodli zavést nucenou převýchovu obecně tlustých Čechů a začali všem automaticky dávat poloviční talíře s odůvodněním: Musíme myslet na pojišťovny, které nemoci z obezity platí.

Nestačí však jen cpát se méně, je také potřeba se pohybovat. Slavný lékař profesor Zdeněk Mařatka, který ve svých 95 letech dbal na přísnou životosprávu, si ordinoval dvakrát denně salát (žádné tuky a uzeniny) a třikrát denně běh. Těžko srovnávat profesora Mařatku s lidmi, kteří leží v domově důchodců, ale jedno vím téměř jistě: fyzická aktivita a rehabilitace bývají přesně tím, čeho se jim vedle kvalitního jídla nedostává.

Většina těch stesků žel zůstává pod pokličkou, dokud nějaký jednou za čas nevybublá. Obvykle a příznačně: anonymně. Všimli jste si, že takřka nikdo z kritiků pardubického domova nemluví na jméno? Že by typická česká připodělanost?

Jak se to vezme. V normálních poměrech by si nespokojený zákazník nejdřív postěžoval vedení a pak odešel jinam, ale tady nebývá kam. Rodina je ráda, že se jí podaří dědečka někam strčit, a drží ústa a krok.

A platí. Neplatí málo (v Pardubicích 18 tisíc měsíčně), ale pozor na povrchní soud: uvážíme-li, že náklady na jeden den pobytu v nemocnici činí až tisíc korun, což zahrnuje stravu, hygienu a hlavně celodenní péči, není to částka tak přemrštěná.

Domovy seniorů i tak musí shánět dotace. A ne snadno. Každý den mě na ulici zastaví vyběrači se sloganem: Přispěli byste na nemocné děti? Ale kdo vybírá pro starce?

Stáří není atraktivní a moc se o něm nemluví. Pokud se o starých lidech zrovna nenatočí nejapný klip Přemluv bábu!, či naopak - to je ten lepší případ - povedená komedie. Třeba Ženy v pokušení, kde úžasná (a samozřejmě štíhlá) sexy šedesátnice Eliška Balzerová svádí muže a turborychlost žití má zařazenou i v době, kdy umírá.

Ale kolik z nás něco takového čeká? Kéž by víc než těch, které čekají rozpůlené porce.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz