Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Nevhodná návštěva z Barmy v Česku

  16:01
Čeští politici v minulosti kritizovali akty genocidy ve světě. Proto je zarážející, s jakými poctami přijali prezident, premiér i ministr zahraničí Aun Schan Su Ťij, ministryni zahraničí země, která používá násilí proti muslimské menšině Rohingů. Návštěvu barmské ministryně komentuje Šimon Krbec z Centra studií genocid Terezín.
Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij přijela na návštěvu České republiky....

Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij přijela na návštěvu České republiky. Přivítal ji premiér Andrej Babiš. (3. června 2019) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Českou republiku tento týden poctila návštěvou státní poradkyně a ministryně zahraničních věcí Myanmaru Aun Schan Su Ťij. Padesátimilionová země v jihovýchodní Asii – dříve známá pod názvem Barma – je v posledních dvou letech pod enormním tlakem mezinárodního společenství, lidskoprávních organizací a akademické veřejnosti. 

Důvodem je politika převážně buddhistického státu vůči muslimské menšině Rohingů. Desetiletí trvající etnické napětí přerostlo v brutální masové násilí ze strany myanmarské armády, které vyšetřovatelé Organizace spojených národů vloni v létě označili za akt genocidy.

Od srpna 2017 ze země do sousedního Bangladéše uprchlo více než 700 tisíc Rohingů. Násilnosti, mučení a zabíjení se nevyhnulo ani ženám a dětem. Podle řady nezávislých odborníků a právníků existuje dostatek důkazů o spáchání aktu genocidy.

Vyšetřování OSN a dalších institucí bylo založeno na výsleších stovek svědků a těch, kteří masakry přežili.

Důležitou součástí důkazního materiálu jsou i satelitní snímky vypálených rohingských vesnic a další zjištění, ke kterým vyšetřovatelé dospěli díky nejmodernějším technologiím. Světová média o průběhu masakrů poměrně intenzivně referovala a vyšetřovací zpráva OSN z loňského roku (konstatující, že v Myanmaru došlo k porušení mezinárodního práva) je volně ke stažení na internetu.

Aun Schan Su Ťij – bývalé barmské prominentní disidentce celosvětového významu – byla v reakci na genocidní politiku Myanmaru odebrána řada ocenění z minulosti, mimo jiné cena za lidská práva Muzea holokaustu ve Washingtonu.

V médiích se dokonce diskutovalo o možnosti odebrat Su Ťij Nobelovu cenu za mír z roku 1991, k čemuž nakonec nedošlo, protože laureátům není možné ocenění odebrat.

Státní masové násilí

Genocidu Rohingů tak lze označit za dobře zdokumentovaný případ státního masového násilí, které je v průběžném prošetřování mezinárodních institucí. O to více zarážející je způsob, jakým české orgány a instituce vysokou představitelku myanmarského státu tento týden přijaly.

Su Ťij byla hostem nejvyšších představitelů české zahraniční politiky (prezidenta, premiéra a ministra zahraničí), na Univerzitě Karlově pronesla přednášku a ve státním Náprstkově muzeu zahájila výstavu Krásy Barmy, jež zobrazuje „tradiční řemesla, festivaly i úchvatnou chrámovou architekturu Myanmaru“.

Z oficiálních komuniké vyplývá, že se během jednání vzpomínalo na „tradiční a dlouhodobě dobré vztahy“ mezi oběma zeměmi, na historickou spolupráci v období socialismu (stavba barmských továren na pneumatiky a traktory) a hovořilo o možnosti vzájemné ekonomické spolupráce a podpoře v oblasti demokratizace. Brutální masové násilí vůči Rohingům tak zcela jistě nepatřilo mezi hlavní body programu a problém byl komunikován pod nicneříkajícím označením „lidskoprávní situace v zemi“. Su Ťij hovořila o genocidní politice své země jako o „dlouhodobém sporu s muslimským etnikem“, který by dle svých slov „ráda ukončila“.

Barma propustila vojáky odsouzené za vraždy Rohingů, ve vězení nebyli ani rok

O tom, jaká je realita tohoto „sporu“ a jaké jsou skutečné „krásy Barmy“, nejlépe vypovídají vyšetřovací zprávy popisující například hromadné znásilňování napříč stovkami rohingských vesnic, které bylo koordinováno myanmarským státním aparátem. O Su Ťij se často hovoří jako o osobě, která na armádu a milice páchající zločiny proti lidskosti nemá žádný vliv.

Toto zavádějící stanovisko vychází zejména z nepochopení genocidy jako státem organizovaného násilí vůči vybrané skupině obyvatel. Jinými slovy, genocida nemá pouze individuální pachatele (generály, vojáky, milicionáře), ale jejím základem je stát jako takový – stát jako organizační, ekonomická, ideová a propagandistická základna. I z tohoto důvodu lze předpokládat, že specializované instituce na problematiku genocidy a lidských práv odebraly Su Ťij jednotlivá vyznamenání navzdory proklamovaným ujištěním, že tzv. státní poradkyně nemá kompetenci násilnostem a realizaci genocidní politiky zabránit.

Je více než nešťastné, že české instituce roli myanmarského státu v genocidě Rohingů během návštěvy Aun Schan Su Ťij vůbec nereflektovaly. Prevence genocid (jejich zabránění) je totiž možné celosvětově dosáhnout pouze kombinací účinného mezinárodního práva (dostat pachatele před mezinárodní trestní tribunál), osvěty i vzdělávání veřejnosti a zejména prostřednictvím diplomatického tlaku těch států, které respektují Úmluvu o zabránění a trestání zločinu genocidy jako závazný dokument, na ty státy, které tuto úmluvu naopak systematicky porušují.

V případě České republiky je situace o to nešťastnější, že se diplomaté i politici v nedávné minulosti i v současnosti zasazují o uznání některých historických masakrů a epizod masového násilí za genocidní akt (například genocida Arménů během první světové války nebo hladomor na Ukrajině ve třicátých letech).

Cílem právní koncepce genocidy nicméně nebylo pojmenovat historické epizody masového násilí, ale především se pokusit zachránit životy mužů, žen a dětí kdekoli na světě před státem řízeným vyvražďováním.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...