Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Ani krásné, ani obludné. V Olomouci asi nebude fórum žádné

  17:29aktualizováno  17:29
Málokterá stavba kdy vyvolala v Olomouci takovou vlnu emocí, a tak rozdělila veřejnost, jako právě podoba chystaného centra umění. S lehkou nadsázkou lze říct, že kdo se k ní v Olomouci nevyjádřil, jako by nebyl.

Středoevropské fórum Olomouc (architektonická studie) | foto: MUO

Že se kolem stavby bude něco dít, poznali autoři její podoby, architekti Jan Šépka a Václav Derner, hned na vernisáži výstavy, na níž studii Středoevropského fóra představili.

"Na vernisáži se všichni shodli, že je to šok. Zatím jsou reakce takové, že lidé nad projektem přemýšlí a postupně mu přicházejí na chuť. Je samozřejmé, že když se připravuje velká stavba, zvlášť takhle ve středu města, tak to vyvolá konfrontační názory, a to je dobře. Muzeum musí být výraznou stavbou, která lidem řekne, že tu je, a nabudí je, aby do ní vstoupili," tvrdil Šépka.

Muzeum lidi nabudilo. Do víru diskusí. Ohlasů na podobu fóra jsme do redakce dostali stovky. Stavba to neměla jednoduché – za vše hovoří výsledek ankety, v níž čtenáři iDNES.cz vymýšleli kulturnímu centru jméno. Zvítězil Bunkr. Fórum mělo zaryté zastánce a ještě zarytější odpůrce. Pro první bylo fórum oslavou architektury, pro druhé ostudou či bezduchým monstrem.

Proluka v Denisově ulici v Olomouci v sousedství Muzea umění, kterou měla zaplnit stavba takzvaného Středoevropského fóra.Architektonický návrh kulturního centra Středoevropské fórum v centru Olomouce.

Vlevo snímek proluky v Denisově ulici z roku 2009, vpravo vzhled, který mělo mít místo kolem roku 2014. Zatím to ale vypadá, že první fotka bude aktuální ještě několik let.

"Betonová fasáda s oblými rohy je dost brutální," hodnotil stavbu například architekt David Mareš. "Pro mne je ten dům příliš formální, sledování gotické parcelace je sice kontextuální zvenku, ale vevnitř zbytečně svazující. Úzké prostory se zdají díky výraznému převýšení ještě užší." Pokud chcete hodnocení laika: "Vskutku ojedinělé – takovou hrůzu jsem už dlouho neviděl," psal jeden ze čtenářů.

"Při pohledu na fórum jsem měl pocit, že vidím snímky z filmu Star Wars. Vzdálená planeta a na ní prapodivný domek prapodivných bytostí prapodivné galaxie. Pokud je Olomouc mléčná dráha, prosím, ať v ní stojí třeba Ufoland. Na Denisově ulici bych ale očekával trochu střízlivější napojení moderny na historické okolí," uvedl další čtenář Adam Stránský.

Na sociální síti Facebook dokonce vznikla skupina s názvem Nechceme v Olomouci takové Středoevropské fórum. To ale mělo samozřejmě i své zastánce.

Středoevropské fórum Olomouc (architektonická studie)

"Jsem ohromen. Musím konstatovat, že od prvního článku v novinách, od první fotografie jsem ohromen v tom nejlepším slova smyslu. Návrh snad ani nemůže nevyvolávat emoce, což je dobře," konstatoval ve svém ohlasu Jiří Dvořák. Další ohlas: "Návrh ve mně, tak jako v mnoha jiných, vyvolává silný dojem. Je krásný."

Spokojený byl s podobou fóra i ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal. "Tento projekt je mimořádný a má svou úroveň. Architektům se podařilo navázat na napětí dvou olomouckých světů, které se v místě výstavby stýkají," pochvaloval si.

Středoevropské fórum Olomouc (architektonická studie)Středoevropské fórum Olomouc (architektonická studie)

Zda někdy lidé zavítají v Olomouci do Středoevropského fóra zůstává po rozhodnutí ministerstva nedat na stavbu peníze velkým otazníkem.

"Proluka na Denisově ulici je nejužším místem historické Olomouce, které v minulosti mělo důležitou strategickou pozici. Musel tudy projít každý, kdo cestoval městem ze severu na jih nebo ze západu na východ," nastínil Zatloukal. "Na jedné straně tu zůstává jasná struktura a rytmizace muzejního paláce, na druhé je do proluky navrženo pět nových domů, které respektují uliční čáru. Vznikne ojedinělé dílo."

Co dodat? Je to smutné, ale zatím to vypadá, že nevznikne.

Líbí se vám budova Středoevropského fóra?

celkem hlasů: 7258

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. února 2011. Anketa je uzavřena.

Ne 3116
Ano 2001
Líbila by se mi, kdyby nestála v historickém centru města 1165
Nemám na ni jasný názor 976
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz