KOMENTÁŘ: Akce konvoj. Dobrá zpráva o zdravém rozumu obyvatel Česka

  9:19aktualizováno  9:19
Vlastně se nestalo nic zvláštního. Českem projel konvoj obrněné techniky našeho spojence v NATO. Cestou nenastal ani jeden incident ohrožující zdraví nebo majetek, nedošlo k žádné dopravní nehodě. V zásadě neexistuje jediný důvod, proč by událost měla vyvolat nějaký větší zájem médií a veřejnosti - podobně jako desítky obdobných akcí v minulých letech.

S americkými vojáky se v Rozvadově rozloučilo několik stovek lidí. (1. dubna 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Snad jen milovníci vojenské techniky by se přišli podívat, protože počet obrněnců, projíždějících Českem, byl poněkud nadprůměrný.

Namísto toho byl průjezd konvoje více než měsíc významným tématem zpravodajství a komentářů. Mediální show začali odpůrci konvoje. Komunisté, Vyvadilovi přátelé Ruska a někteří přesvědčení pacifisté se pokusili vyvolat kolem průjezdu amerických vojáků negativní nálady.

Na pomoc si vzali různé kremloboty, pracující na sociálních sítích. Dojem, že se proti konvoji postavila, když ne většina, pak alespoň velká část národa, posilovaly i údaje „průzkumů“ agentury Sanep, která tvrdila že „téměř dvě třetiny Čechů jsou proti přítomnosti vojáků USA v ČR“.

Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

V médiích i na sociálních sítích jsme se tak mohli dozvědět, že jde o novou okupaci, že se nás snaží Američané zastrašit a pacifikovat, aby nás mohli zatáhnout do války s Ruskem, objevovala se srovnání s rokem 1968.

Komunisté tvrdili, že nejde o průjezd, ale pobyt cizích vojsk, vyžadující souhlas parlamentu.

Každý „argument“ byl dobrý, včetně takových, jako byly s věcí nesouvisející připomínky násilné rekatolizace Čech v 17. století.

Tváří v tvář takové propagandě se ale projevila síla demokratické společnosti. V přímé úměře k falešnosti argumentů a drzosti Putinových příznivců se probudili příznivci konvoje a našeho členství v Alianci. V médiích se začaly postupně objevovat střízlivé argumenty těch, kteří buď konvoj přímo vítali a podporovali, nebo alespoň upozorňovali na nesmyslnost argumentů různých putinofilů.

Den otevřených dveří americké armády v kasárnách v Ruzyni přilákal stovky návštěvníků:

Osamocený velitel a vlastní názor

Postupně se ukázalo, že skutečných odpůrců konvoje je jen málo. I když dokázali dělat mediální hluk, na ulici vyvedli jenom zanedbatelný počet svých příznivců.

Snad nejvýmluvnější byl pohled na Jiřího Vyvadila, který se sice mohl jmenovat vůdcem odporu proti konvoji, ale před ruzyňskými kasárnami byl se svým protestem jako kůl v plotě. Máme-li věřit videu, publikovanému na stránkách reflex.cz, pak ho tam podpořil jediný mládenec, který se vbrzku někam vytratil…

Americký konvoj v Česku

Celkově vzato je tedy průběh diskuse kolem konvoje, a především její vyznění, dobrou zprávou o zdravém rozumu obyvatel České republiky. Ukázalo se, že přehnaná propaganda a především plácání zjevných nesmyslů je kontraproduktivní.

Češi jsou připraveni naslouchat rozumným argumentům a dělat si vlastní názor. Mne osobně nejvíc potěšilo prohlášení bývalých lídrů hnutí „Ne základnám“.

Ti se distancovali od prokremelských prohlášení těch, kteří si dnes přivlastnili jméno organizace, která v roce 2009 dokázala soustředit významnou část veřejnosti v odporu proti instalaci amerického radaru.

Člověk nemusí souhlasit s názory přesvědčených pacifistů, ale vždy by měl respektovat jejich právo na vlastní myšlenky a vítat vůli k diskusi, ve které se uvádějí relevantní argumenty. Taková diskuse opravdu vypadá jinak než nepovedený pokus kremlobotů o mediální diverzi.

Putinovým přátelům sklaplo

Skutečné motivy mediálně aktivních odpůrců konvoje mohou být samozřejmě předmětem diskuse. V zásadě je ale zřejmé, že v případě jejich úspěchu by si Kreml připsal významné body jak na vnitropolitické scéně, tak - a to je podstatnější - i na scéně mezinárodní.

Obraz České republiky jako člena NATO by byl otřesen. Vždyť jaká by byla důvěryhodnost spojence, který nedokáže společné obraně přispět ani tak zanedbatelnou věcí, jako je podpora vojenského transportu? Proč by se měli Američané a kdokoli další angažovat v náš prospěch, pokud by průjezd jednotek NATO vyvolal masové protesty, a nebo, nedej Pán Bůh, kdyby někdo házel na transportéry Molotovovy koktejly?

Spojenci v Česku

O tom, jak se Kreml těšil na podobný výsledek kampaně svých přátel, svědčí i zpravodajství v ruských médiích.

Na serveru Politrussia.com se můžeme například dozvědět, že „v Česku probíhají protesty proti průjezdu amerického vojenského konvoje a proti sílící přítomnosti NATO v regionu. Na hranici proběhla potyčka mezi přívrženci a odpůrci NATO. Incident jasně ukázal rozkol v české společnosti. Mnozí politici a občané se v souvislosti s rostoucí přítomností vojsk NATO v zemi necítí dobře… Prezident Zeman potvrdil svou účast na přehlídce 9. května v Moskvě. Demonstruje tím svou proruskou pozici.“

Server ntv.ru zase ujistil, že i když konvoj projel půl Evropy, se skutečně citelným odporem se setkal pouze v Čechách.

Putinovým přátelům naštěstí sklaplo. Díky nešikovnosti Vyvadila a jeho názorových souputníků, ale zejména díky zdravému rozumu lidí, se nakonec Česko prezentovalo jako země, kde byla podpora konvoje silnější než v Pobaltí nebo Polsku.

Brzy přijde nová zápletka

Určitě bych nechtěl záběry lidí s americkými vlajkami nějak přeceňovat. Těžko říct, kdo z lidí, postávajících kolem silnic, byli jenom zvědavci, kteří by se přišli podívat třeba i na transport růžového slona a kolik z nich jsou opravdoví příznivci Aliance. To důležité je, že vzduchem nelétaly ani nadávky, ani kameny a občas došlo i na pivo a buchty.

Optimisté mezi námi mohou mít radost, že v otevřené diskusi zvítězil zdravý rozum. Realisté si ale spíš uvědomují, že se vlastně nic zvláštního nestalo. Kremlu nevyšel jeden pokus. To je sice dobře, ale pro budoucnost to mnoho neznamená.

Čtenáři si jistě všimli, že vrchní velitel českých ozbrojených sil existenci amerického konvoje usilovně ignoroval a i nadále se chystá navštívit Moskvu, aby tam pozdravit statečné ruské vojáky, kteří ukradli Ukrajině Krym.

Můžeme si proto být jistí, že brzy přijde nová zápletka. Znovu bude třeba vysvětlovat, diskutovat a hájit zájmy naší země. Zájmy, které jsou spojeny s demokracií a svobodnou vůlí lidí. I kdyby to měla být svoboda kremlofilů plácat nesmysly.

Autor:


Článek se mi líbí

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...

Komunisté účtují. Filip kvůli volebnímu debaklu čelí výzvě k rezignaci

Znovuzvolený předseda KSČM Vojtěch Filip na sjezdu strany v Praze

Vojtěch Filip čelí na sobotním jednání vedení komunistické strany slovům, na která není zvyklý. Nespokojenci ve straně...

Komunisté se rozhodli, že pomohou Babišově vládě se státním rozpočtem

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Vláda Andreje Babiše se bude moci spolehnout na komunisty i při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Vedení...

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANČNÍ ÚČETNÍ – SKANDINÁVSKÁ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 33 000 - 35 000 KčNajdete na iDNES.cz