Ze Sahary až do Břeclavi. Přenašeči západonilské horečky jsou tropičtí komáři

  18:03aktualizováno  18:03
V Česku se objevila západonilská horečka, jejímiž přenašeči jsou tropičtí komáři. Podle odborníků není vyloučené, že se tito komáři vyskytují také v rybníkářské oblasti v jižních Čechách a postupně se budou objevovat v severnějších částech republiky. Do Česka se nejspíš budou dostávat i další nemoci z exotických zemí.

Virus západonilské horečky přenáší i komár pisklavý | foto: Shutterstock

Letos poprvé po několika letech se v Česku objevila západonilská horečka. Tropická nemoc je pojmenována podle komářů-přenašečů žijících v okolí řeky Nil v severní Africe. Z tropických nemocí vévodí českým statistikám malárie a horečka dengue. Té se někdy říká horečka lámající kosti – podle pocitu, jakým mohou nakažení trpět.

Malárie

Co ji způsobuje: parazit Plasmodium

Jak se přenáší: infikovaná samička komára rodu Anopheles

Příznaky: zimnice, horečka, třesavka, rozpad červených krvinek

Rozšíření: tropická a subtropická Afrika, Střední a Jižní Amerika, části Asie a Tichomoří

Jak se chránit: repelent, moskytiéra, antimalarika na předpis

„Ještě jsem se ale nesetkala s tím, že by někdo onemocněl tropickou nemocí v naší oblasti,“ říká Hana Roháčová, primářka z kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce.

Její slova potvrzuje vedoucí oddělení epidemiologie infekčních onemocnění Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl. „V tropech a subtropech malárií a horečkou dengue ročně onemocní 100 milionů lidí, proto není žádným překvapením, že se u nás vyskytuje nejčastěji. Vždy je však přivezená z ciziny,“ doplňuje.

Na území České republiky se již nakazili dva lidé, dvaasedmdesátiletá žena a muž kolem padesátky.

Přenašeči těchto nemocí jsou tropičtí komáři a ti už se na území Česka vyskytují. V posledních několika letech zejména na jižní Moravě objevili vědci několik druhů, které se sem dostaly z jihovýchodní Evropy. Odborníci se shodují, že v budoucnu se možnost nákazy vlivem globálního oteplování může změnit. Stejně jako v případě západonilské horečky se i původce dalších nemocí typických pro exotické země může objevit v Česku.

„Na Břeclavsku je nepoškozená příroda, hodně lesů a rybníků. Západonilskou horečku v našich podmínkách přenáší druh Culex modestus a ten žije pouze v rákosí u rybníků,“ vysvětluje Oldřich Šebesta z jihomoravské hygienické stanice. Proto podle něj není vyloučené, že tito komáři se vyskytují také v rybníkářské oblasti v jižních Čechách a postupně se budou objevovat v severnějších částech republiky.

Horečka dengue

Co ji způsobuje: virus dengue (arboviry skupiny B)

Jak se přenáší: infikovaný komár tygrovaný

Příznaky: vysoká horečka, v krvi ubývá leukocytů

Rozšíření: tropická a subtropická Asie a Afrika, Austrálie, střední a Jižní Amerika, Tichý oceán a Karibik

Jak se chránit: repelent, moskytiéra

Samotní komáři nákazu na člověka nešíří, pouze ji přenášejí. Tu způsobuje právě původce nemoci. V případě dvou v Česku nakažených lidí západonilskou horečkou to pravděpodobně byli migrující ptáci ze saharské Afriky, kteří nemoc na naše území zavlekli. Komáři nasají krev infikovaným ptákům a v momentě, kdy štípnou člověka, mohou virus přenést.

„Běžně se u nás vyskytují také komáři rodu Anopheles přenášející malárii. Před několika lety jsme objevili středomořský druh zvaný Anopheles hyrcanus. Ale jelikož v Česku malárii nemáme, nemají z čeho virus přenášet,“ konstatuje Šebesta. Novým druhem objeveným na území Česka je také komár tygrovaný pocházející z Asie. Ten přenáší horečku dengue a na jižní Moravu se dostává z Balkánu a Itálie, třeba v kamionech i letadlem.

Přestože nemoci přenášené komáry v Česku zdravý člověk většinou překoná bez následků a v chladném počasí je riziko nákazy minimální, Šebesta doporučuje se chránit. „Stejně jako se k nám dostávají invazivní druhy rostlin, dostávají se k nám nové druhy komárů a s nimi nemoci. Epidemie západonilské horečky už byla třeba v New Yorku. Ten taky není moc na jihu, proto musíme hlídat, aby nenastala i u nás,“ upozorňuje jihomoravský hygienik.

Západonilská horečka

Co ji způsobuje: západonilský virus

Jak se přenáší: infikovaný komár rodu Culex

Příznaky: vysoká horečka, nevolnost

Rozšíření: z oblasti kolem řeky Nil se virus rozšířil do Afriky, na Blízký východ a dokonce do USA

Jak se chránit: repelent, moskytiéra

Lidem proto Šebesta radí používat v létě repelenty a okna domů si chránit sítěmi. Komáři se nevyhýbají ani barelům s vodou, kterou si lidé schraňují na zahradách na zalévání. Voda by se proto měla čas od času vyměnit.

Západonilskou horečkou netrpí jen lidé. Nejčastěji se jí nakazí ptáci a koně. Mezi zvířaty ji navíc nepřenáší nijak zvláštní typ komára, ale u nás nejběžnější komár pisklavý. Pravděpodobnost, že by tento komár infikoval člověka, je však podle Šebesty velmi mizivá.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Kontroverzní socha Špinarové, vulgární Zeman a těhotná Meghan

Sochař David Moješčík je také autorem sochy Leoše Janáčka.

Vášnivé diskuze vyvolalo odhalení nové sochy zpěvačky Věry Špinarové v Ostravě. Prezident Miloš Zeman opět mluvil...

SOUTĚŽ 100 LET: Ověřte si, co víte o republice, a vyhrajte vyhlídkový let

„Zeptal se mě, jak se jmenuji a kde mám maminku,“ vzpomíná na setkání s...

Od vzniku samostatného Československa uběhlo sto let. Výročí věnujeme sérii pěti vědomostních kvízů, kde si můžete...

Čeká nás převážně oblačný týden. Téměř každý den zaprší, přidá se vítr

Ilustrační snímek

Teplé počasí nás definitivně opouští, rtuť teploměru tento týden nepřekročí 16 stupňů. Ještě dnes bude převládat...Najdete na iDNES.cz