Senátoři při jednání o návrhu prezidenta Václava Klause na jmenování Jana

Senátoři při jednání o návrhu prezidenta Václava Klause na jmenování Jana Sváčka ústavním soudcem. | foto: Michal Sváček, MAFRA

NÁZOR: Senát Moudrých? Ne. Sbor dětí

  • 148
Senát by měl být sborem moudrých. Ostatně slovo samo je odvozeno od latinského pojmenování stáří – v antice bylo stáří synonymem moudrosti. Při hlasování o imunitě se však zachovali senátoři jako hloupé děti.

Trucovitě si vyvzdorovali něco, co jim není k ničemu a o co stejně přijdou. A navíc budou potrestáni. Zejména ti z ODS, kteří se proti zrušení doživotní imunity postavili takřka masově.

Proč?

Senátoři nezrušili doživotní imunitu zákonodárců

Doživotní imunita není prakticky k ničemu. Jak vidíme, zákonodárci vydávají ochotně kolegy k trestnímu stíhání, když na policejním obvinění něco je. A pokud není, jsou státní zástupci a soudci opravdu tak neprofesionální, aby vláčeli bývalého poslance po letech za něco malicherného? Pokud ano (což není vyloučeno) ale senátoři vzkazují: Vy, milí voliči, jste v rukou ničemné justice a my ne, heč!

To je příšerný vzkaz.

Ať už se voličům smějí nebo ne, o doživotní imunitu přijdou dříve či později stejně. Kdyby nebyli senátoři líní a byla větší účast, patrně by vyhověli už teď rozumnému požadavku veřejného mínění na zrušení feudálního privilegia. Zákon se vrátí brzy do hry a budou na něj nuceni kývnout. Nezískají nic, než špatnou pověst.

A to je už o tom trestu. Lidé nemají (někdy trochu příliš zuřivě) politiky rádi. Právem odsuzují, že se staví do pozice jakýchsi polobohů, kteří mohou všechno a nejsou za nic odpovědní. Nemoudré hlasování Senátu tohle mínění prohloubí. A nejvíc to samozřejmě odnese ODS, kterou lidé považují (často přehnaně) za polomafiánskou stranu. Teď se ale zeptají: "Kdyby měli čisté svědomí, nač potřebují doživotní pardon?"


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video