Komando zatklo policistu úplatkáře

Pražského kriminalistu Michala Vránu nejdříve vyšetřovala Inspekce ministra vnitra kvůli podezření, že spáchal jeden trestný čin. Za posledního půl roku se však výčet jeho obvinění značně rozrostl. Poslední tečkou bylo podplácení, při němž ho minulý pátek zatklo pražské policejní komando. O případu informovaly jako první Lidové noviny.

Svým kolegům Vrána v jedné z pražských hospod nabízel čtyři tisíce korun za to, že jej vynechají z případu, v němž figuroval jako podezřelý z vydírání. Vyšetřovatelé jeho úplatek přijali jen na oko.

Předem zalarmovali inspekci, která společně se zásahovou jednotkou nasadila Vránovi pouta vzápětí poté, co předal bankovky. A na soupis obvinění mu tak inspektoři mohli připsat nový trestný čin - podplácení.

Další paragraf, o nedovoleném ozbrojování, připojili o několik hodin později. Soud totiž povolil domovní prohlídku, při níž u něj doma našli spoustu zakázaného střeliva, několik zbraní a pyrotechnický materiál. K nebezpečné munici mu chybělo povolení.

Sedmadvacetiletý Vrána měl přitom na svém pracovišti - službě kriminální policie a vyšetřování v Praze 9 - pověst pracanta. Působil na oddělení obecné kriminality a řešil krádeže aut a podobné drobnější kauzy. "Nebylo mu zatěžko pracovat i na úkor osobního volna," říká jeden z jeho kolegů.

Podle inspekce ale zákony, na jejichž dodržování měl dohlížet, příliš neuznával. Loni v únoru společně s dalšími čtyřmi komplici v Praze 8 vydíral dva lidi. "Zkopali je a mířili na ně pistolí. Hrozili, že pokud jim nezaplatí údajný dluh sto tisíc korun, zastřelí je," popisuje čin mluvčí inspekce Marie Masaříková.

Když v září dostal Vránův šéf na stůl informace o vydírání, okamžitě jej propustil. "To, co měl spáchat, není slučitelné s prací policisty," vysvětluje svůj razantní postup policejní šéf v Praze 9 Jiří Šalda.

Nemyslela si to ale komise, která se sešla nad Vránovým odvoláním. Šaldovi nařídila, aby obviněného policistu přijal zpět ke sboru. "Jejich rozhodnutí bez bližšího vysvětlení mi přišlo někdy letos v lednu a já jsem ho ještě týž den postavil mimo službu," doplňuje Šalda.

Právě v té době už měl Vrána podle inspekce vyhlédnutou další oběť. V polovině ledna vyrazil se svými kumpány za podnikatelem do Brandýsa nad Labem. Žádal po něm okamžité zaplacení 410 tisíc korun. Vymáhání se ani tentokrát neobešlo bez násilí. "Když se přesvědčili, že muž peníze nemá, přinutili jej podepsat smlouvu, podle níž jim napadený prodal dvě vlastní auta," přibližuje případ Masaříková.

Nyní už Vrána, jemuž hrozí až osm let žaláře, sedí ve vazbě. Jeho případ však znovu otevírá problém, který mají šéfové obviněných policistů. Kvůli zdlouhavým soudním líčením totiž musí stíhané muže zákona někdy i léta držet mimo službu a platit jim šedesát procent platu.


Video