Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komando osvobodilo unesený autobus

  18:38aktualizováno  18:38
Elitní oddíl ruské policie Alfa vzal útokem autobus, který ráno unesli pročečenští teroristé a který téměř 12 hodin stál na letišti v severokavkazském městě Miněralnyje Vody. Během několikavteřinové akce policisté osvobodili všechny rukojmí a zneškodnili jednoho únosce.

Během zásahu byla z místa slyšet střelba a dvě exploze. Vůz byl zahalen dýmem. Zadrženého teroristu policie při zásahu zranila. Raněno je taky několik rukojmích. Většinou je poškrábaly úlomky rozbitého skla.

Mluvčí Federální bezpečnostní služby ve stavropolské oblasti Valerij Kavtosenkov vysvětlil, že policisté útok zahájili odpálením dvou granátů. Detonace teroristy přiměla vyklonit se a zjistit, co se děje. Toho využil policejní ostřelovač a jednoho únosce zastřelil.

Linkového autobusu se teroristé zmocnili, aby dosáhli propuštění pěti Čečenců vězněných nikoliv za únos autobusu. Během dne teroristé vznesli další požadavky. Chtěli například přistavit vrtulník. Vyhrožovali, že pokud jejich požadavky nebudou do setmění splněny, všech třicet rukojmích popraví.

Dopoledne ruský ministr vnitra Boris Gryzlov teroristy varoval, že na jejich požadavky Rusko v žádném případě nepřistoupí.

Původně bylo v plně obsazeném autobuse zhruba čtyřicet lidí. Kolem 13. hodiny místního času teroristé propustili celkem 14 rukojmích, včetně dětí.

Zmocněnec Kremlu pro jižníRusko Viktor Kazancev zdůraznil, že nikdo z rukojmích neopustí autobus dřív, než policisté prověří, zda nemůže mít nějakou spojitost s únosci.

Únosci přinutili řidiče autobusu odbočit z trasy a dojet k letišti do severokavkazského města Miněralnyje Vody. Na letišti tu ruské bezpečnostní síly červeno-bílý vůz obklíčily. Jeden z teroristů měl vysílačku, kterou komunikoval s okolím.

Zpravodaj televize NTV z místa během dne hlásil, že okna autobusu jsou rozbitá. Dovnitř ale není vidět, byly zatažené závěsy. Útočníci prý byli agresivní, postřelili už řidiče a jednoho cestujícího.

Speciální komando čekalo na rozkaz
Zvláštní oddíl pro boj s terorismem Alfa z Moskvy dorazil na letiště ve městě Miněralnyje Vody už dopoledne. Zástupce Federální bezpečnostní služby Alexandr Zdanovič řekl, že komadno čeká na rozkaz. Vysvětlil, že autobus je obklíčen především proto, aby se k němu nedostali další lidé, jejichž přítomnost by mohla vyřešení situace uškodit.

O incidentu byl informován prezident Vladimir Putin, který je nedaleko místa incidentu v Soči, a premiér Michail Kasjanov.

Informace o únosu se rozcházely
Stále není jasné, kolik lidí bylo zajato. Policisté před zásahem spkulovali, že je tam 25 až 35 lidí. Podle původních informací mělo být v autobusu 41 cestujících a dva řidiči. Později se ukázalo, že v autobusu mohlo být v době únosu lidí víc.

Většina agentur oznámila, že teroristé chtějí osvobodit pět Čečenců, kteří si odpykávají trest za únos autobusu. Některé agentury dále uvedly, že teroristé požadovali možnost přímého spojení s vedením Ruska v Moskvě. Řekli si také o rozhlasový přijímač a kontrolují informace o vývoji situace.

Čečenský prezident popírá, že teroristé jsou Čečenci
Rozhlasová stanice Echo Moskvy oslovila představitele čečenského prezidenta Aslana Maschadova Majrbeka Vačagajeva, který řekl, že rozhodně nejde o akci čečenských ozbrojenců. Ti podle něj nepodnikají kroky, které by byly zaměřeny proti ruským civilistům. "Nemám představu, kdo by mohli ti lidé být. Jejich cíle neznáme," uvedl.

Únosy na jihu Ruska bývají připisovány Čečencům

Stavropolský kraj hraničí s neklidnou oblastí severního Kavkazu, kde ruské ozbrojené síly bojují se separatisty v Čečensku. Právě jim je připisována série únosů na jihu Ruska v devadesátých letech. Nejznámější provedl čečenský vůdce Salman Radujev v roce 1996 v dagestánské obci Pervomajskaja, kde bylo zajato tři tisíce lidí. Další čečenský vůdce Šamil Basajev zajal množství rukojmích o rok dříve v nemocnici ve městě Buďonnovsk.

Linkového autobusu se teroristé zmocnili, aby dosáhli propuštění pěti Čečenců vězněných za únos letadla. Vznesli také další požadavky. Chtěli například přistavit vrtulník. Vyhrožovali, že pokud jejich požadavky nebudou do setmění splněny, všech třicet rukojmích popraví, 31. července 2001.

Specialní jednotky ruské armády obléhaly 31. července letiště v severokavkazském městě Miněralnyje Vody, kde únosci autobusu s rukojmími požadovali propuštění pěti Čečenců z ruského vězení.

Specialní jednotky ruské armády obléhaly 31. července letiště v severokavkazském městě Miněralnyje Vody, kde únosci autobusu s rukojmími požadovali propuštění pěti Čečenců z ruského vězení.Televizní záběr (31. července 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

VIDEO: Policista zastřelil neozbrojeného muže, soud rozhodl o jeho nevině

Daniel Shaver

Arizonský soud osvobodil policejního důstojníka obviněného z vraždy neozbrojeného muže během zásahu v hotelovém pokoji...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...Najdete na iDNES.cz