Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komando osvobodilo unesený autobus

  18:38aktualizováno  18:38
Elitní oddíl ruské policie Alfa vzal útokem autobus, který ráno unesli pročečenští teroristé a který téměř 12 hodin stál na letišti v severokavkazském městě Miněralnyje Vody. Během několikavteřinové akce policisté osvobodili všechny rukojmí a zneškodnili jednoho únosce.

Během zásahu byla z místa slyšet střelba a dvě exploze. Vůz byl zahalen dýmem. Zadrženého teroristu policie při zásahu zranila. Raněno je taky několik rukojmích. Většinou je poškrábaly úlomky rozbitého skla.

Mluvčí Federální bezpečnostní služby ve stavropolské oblasti Valerij Kavtosenkov vysvětlil, že policisté útok zahájili odpálením dvou granátů. Detonace teroristy přiměla vyklonit se a zjistit, co se děje. Toho využil policejní ostřelovač a jednoho únosce zastřelil.

Linkového autobusu se teroristé zmocnili, aby dosáhli propuštění pěti Čečenců vězněných nikoliv za únos autobusu. Během dne teroristé vznesli další požadavky. Chtěli například přistavit vrtulník. Vyhrožovali, že pokud jejich požadavky nebudou do setmění splněny, všech třicet rukojmích popraví.

Dopoledne ruský ministr vnitra Boris Gryzlov teroristy varoval, že na jejich požadavky Rusko v žádném případě nepřistoupí.

Původně bylo v plně obsazeném autobuse zhruba čtyřicet lidí. Kolem 13. hodiny místního času teroristé propustili celkem 14 rukojmích, včetně dětí.

Zmocněnec Kremlu pro jižníRusko Viktor Kazancev zdůraznil, že nikdo z rukojmích neopustí autobus dřív, než policisté prověří, zda nemůže mít nějakou spojitost s únosci.

Únosci přinutili řidiče autobusu odbočit z trasy a dojet k letišti do severokavkazského města Miněralnyje Vody. Na letišti tu ruské bezpečnostní síly červeno-bílý vůz obklíčily. Jeden z teroristů měl vysílačku, kterou komunikoval s okolím.

Zpravodaj televize NTV z místa během dne hlásil, že okna autobusu jsou rozbitá. Dovnitř ale není vidět, byly zatažené závěsy. Útočníci prý byli agresivní, postřelili už řidiče a jednoho cestujícího.

Speciální komando čekalo na rozkaz
Zvláštní oddíl pro boj s terorismem Alfa z Moskvy dorazil na letiště ve městě Miněralnyje Vody už dopoledne. Zástupce Federální bezpečnostní služby Alexandr Zdanovič řekl, že komadno čeká na rozkaz. Vysvětlil, že autobus je obklíčen především proto, aby se k němu nedostali další lidé, jejichž přítomnost by mohla vyřešení situace uškodit.

O incidentu byl informován prezident Vladimir Putin, který je nedaleko místa incidentu v Soči, a premiér Michail Kasjanov.

Informace o únosu se rozcházely
Stále není jasné, kolik lidí bylo zajato. Policisté před zásahem spkulovali, že je tam 25 až 35 lidí. Podle původních informací mělo být v autobusu 41 cestujících a dva řidiči. Později se ukázalo, že v autobusu mohlo být v době únosu lidí víc.

Většina agentur oznámila, že teroristé chtějí osvobodit pět Čečenců, kteří si odpykávají trest za únos autobusu. Některé agentury dále uvedly, že teroristé požadovali možnost přímého spojení s vedením Ruska v Moskvě. Řekli si také o rozhlasový přijímač a kontrolují informace o vývoji situace.

Čečenský prezident popírá, že teroristé jsou Čečenci
Rozhlasová stanice Echo Moskvy oslovila představitele čečenského prezidenta Aslana Maschadova Majrbeka Vačagajeva, který řekl, že rozhodně nejde o akci čečenských ozbrojenců. Ti podle něj nepodnikají kroky, které by byly zaměřeny proti ruským civilistům. "Nemám představu, kdo by mohli ti lidé být. Jejich cíle neznáme," uvedl.

Únosy na jihu Ruska bývají připisovány Čečencům

Stavropolský kraj hraničí s neklidnou oblastí severního Kavkazu, kde ruské ozbrojené síly bojují se separatisty v Čečensku. Právě jim je připisována série únosů na jihu Ruska v devadesátých letech. Nejznámější provedl čečenský vůdce Salman Radujev v roce 1996 v dagestánské obci Pervomajskaja, kde bylo zajato tři tisíce lidí. Další čečenský vůdce Šamil Basajev zajal množství rukojmích o rok dříve v nemocnici ve městě Buďonnovsk.

Linkového autobusu se teroristé zmocnili, aby dosáhli propuštění pěti Čečenců vězněných za únos letadla. Vznesli také další požadavky. Chtěli například přistavit vrtulník. Vyhrožovali, že pokud jejich požadavky nebudou do setmění splněny, všech třicet rukojmích popraví, 31. července 2001.

Specialní jednotky ruské armády obléhaly 31. července letiště v severokavkazském městě Miněralnyje Vody, kde únosci autobusu s rukojmími požadovali propuštění pěti Čečenců z ruského vězení.

Specialní jednotky ruské armády obléhaly 31. července letiště v severokavkazském městě Miněralnyje Vody, kde únosci autobusu s rukojmími požadovali propuštění pěti Čečenců z ruského vězení.Televizní záběr (31. července 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Zkáza škorpióna. Potopení jaderné ponorky USA dodnes zůstává záhadou

Ponorka USS Scorpion na archivním snímku

Zkáza USS Scorpion se zapsala do dějin jako třetí nejtragičtější katastrofa ponorky v poválečné éře. Americký stroj...

Vystavíme Írán dosud nevídanému tlaku, řekl ministr zahraničí USA

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo

Dohoda s Íránem podle nového amerického ministra zahraničí představuje pro svět riziko, protože má vážné nedostatky. A...

Nepřivírejte oči nad špinavými penězi z Ruska, žádají poslanci Mayovou

Pobočka britské banky HSBC v centru Londýna.

Vlivná komise britského parlamentu dnes vyzvala vládu premiérky Theresy Mayové, aby zesílila boj proti přílivu ruských...

Najdete na iDNES.cz