Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komanda jsme převlékli a nezrušíme je, říká ředitel ČEZ Roman

  10:10aktualizováno  10:10
Představitelé státu vyzývají polostátní firmu ČEZ, aby zrušila svá vymahačská komanda. Tyto ostré muže vycvičil bývalý instruktor speciálních policejních jednotek a teď se ukazuje, že jejich pracovní metody jsou na hraně zákona. Generální ředitel ČEZ Martin Roman však říká: Nic rušit nebudu.

Generální ředitel ČEZ Martin Roman obhajuje energetická komanda zasahující proti černým odběratelům. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Romanovi muži se podle něho sice při kontrolách v minulosti dopustili chyb, ale jejich polovojenský výcvik i postupy považuje Roman za adekvátní. "Kdo nic nedělá, nic nezkazí," řekl. Argumentuje, že jeho lidé zasahují ve velmi nebezpečném prostředí, a proto musí mít špičkový výcvik.

"Od svého vzniku odhalil útvar zhruba 15 tisíc krádeží elektřiny za nejméně 500 milionů korun," hájí firemní "armádu" Roman.

To určil ČEZ, že byli zloději? O tom, jestli někdo krade, přece rozhoduje soud.
A jak byste nazval někoho, kdo má černou přípojku a krade energii?

Podle toho, jak by rozhodl soud. Já jsem si jen dosud myslel, že když mají vaši lidé podezření na černý odběr elektřiny, volají policii. Stejně jako například banky, když jim někdo něco ukradne. Ale vy jste policii většinou vůbec nevolali.
My na místě konstatujeme, zda došlo k neoprávněnému odběru. Srovnávat to s bankou nejde. NTZ (odbor netechnických ztrát, pozn. red.) nezasahuje proti neplatičům, ale zlodějům elektřiny. Srovnat to s bankou lze jen v případě, že by jí ukradli bankomat.

Ale banky žádná komanda na hledání zlodějů bankomatů nemají. Ani já, když zjistím, že mi soused ukradl kredenc, tak na něj nepošlu komando, ale zavolám policii.
Ano, máte pravdu. A proto dnes už to funguje tak, že vždy, kdy nám někdo obrazně řečeno ukradl kredenc, jde policie s námi.

Na čtyři roky starém videu ze zásahu vašich lidí v Poděbradech je vidět, jak váš pracovník - místo aby zavolal policii - jde k manželce údajného černého odběratele a říká: Přiveďte chotě k rozumu, jinak budu muset zahájit trestní stíhání. Na to nemá právo. Nesvědčí to o tom, že zákazníky nutíte, aby vinu přiznali a dohodli se s vámi na vyrovnání?
Tehdy to byla bezpochyby chyba. Přeřeknutí. Záběry jsou z roku 2005, tedy ze samého začátku fungování tohoto útvaru. Určitě tehdy došlo k přehmatům. Naši lidé se dostávají do mimořádných stresových situací, kdy jsou v ohrožení života. Když je policista v jednání s násilníkem či vrahem, taky nekouká vždy na svůj slovník.

Jaké opatření jste přijali, aby se případy jako v Poděbradech neopakovaly?
Loni došlo k několika změnám. Tou nejdůležitější je, že u všech případů, kdy se přerušuje dodávka elektrické energie kvůli černému odběru, je přítomna policie. Naši pracovníci už nemají černé uniformy, zvolili jsme jinou barvu, která vylučuje záměnu s policií. Veškerá komunikace je nově vedena písemnou formou. Ke každému případu se snažíme přizvat nezávislého svědka.

O zrušení útvaru tedy neuvažujete?
Ne. My teoreticky z toho útvaru nemáme žádné zisky. Máme z něj pouze mediální problémy. My to děláme kvůli tomu, aby lidem nerostla cena elektřiny. Když tento útvar nebude existovat, tak se zvýší ceny elektřiny. Děláme to proto, aby poctiví odběratelé nemuseli platit za ty, kdo kradou elektřinu.

Nikdo vám nevyčítá, že hledáte černé odběratele elektřiny. Ale jde o metody, které používáte.
Ono když klepete na pěstírny marihuany, nemůžete říct: Dobrý den, buďte tak hodní, my se jdeme jen zeptat, zda u vás není černý odběr. To by nefungovalo. A jen loni jsme pěstíren marihuany odhalili osmdesát.

ČEZ BUDE POD DOHLEDEM

Podle premiéra Jana Fischera není možné, aby soukromá či polostátní instituce vytvářela jednotky, které by suplovaly činnost státu či policie. "Premiér apeluje na ministra financí a další reprezentanty zastupující výkon akcionářských práv státu ve společnosti ČEZ, aby dohlédli na zákonnost všech procesů v této společnosti," sdělil mluvčí Jana Fischera Roman Prorok.

Byli vaši zaměstnanci, kteří při zásazích pochybili, nějak potrestáni?
Ne. Po právní stránce nemůžete potrestat někoho za něco, co se stalo před pěti lety. Ti lidé samozřejmě prošli loni opět výcvikem, jak se mají v těchto situacích chovat.

Proč jste vlastně v roce 2005 nechali členy NTZ vycvičit ve střelbě, práci s pyrotechnikou či slaňování?
Elektřina se krade ve velkém ozbrojenými gangy, které se neštítí ničeho a jsou připraveny používat násilí. Naši lidé se při své práci setkávají s organizovaným zločinem, jsou vystaveni soustavnému vyhrožování, byli terčem desítek napadení. Impulzem k tomu, aby vznikl takový útvar, bylo první odhalení nelegální pěstírny marihuany, kde se naši lidé setkali s lidmi z ryze kriminálního prostředí. Proto jsme v roce 2005 požádali psychology, aby sestavili výcvik pro naše lidi.

Ale proč se vaši lidé cvičili ve střelbě, když říkáte, že zbraně nenosí?
Nejsem psycholog, neumím posoudit, proč byla součástí výcviku i střelba. Ti lidé rozhodně nemusí umět střílet pro výkon práce. Kdybychom k tomu přistupovali nyní, budeme velmi pečlivě zvažovat, kterou část výcviku zařadit a kterou ne.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Lidovci ani ODS neodevzdají lístky při volbě předsedy Sněmovny

Lidovci nebudou u volby předsedy Poslanecké sněmovny, není podle nich jasné,...

Lidovci ani občanští demokraté neodevzdají hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny. „Nafasujeme volební lístky,...

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Nečas nepravdivě vypovídal v kauze Vojenského zpravodajství, míní soudkyně

Obžalovanou Nečasovou k soudu jako obvykle doprovodil manžel a expremiér Petr...

Někdejší premiér Petr Nečas vypovídal dříve u soudu v případu Vojenského zpravodajství nepravdivě a účelově ve prospěch...Najdete na iDNES.cz