Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kolumbův zvon se stal příčinou sporů

  12:58aktualizováno  12:58
Zvon, který byl na palubě jedné z Kolumbových lodí, když námořníci poprvé uviděli pevninu, později nazvanou Amerika, má zvláštní osud. Dlouhá staletí ležel na dně moře a nyní, když se ho podařilo dostat znovu na denní světlo, se zřejmě stane jádrem sporu mezi Španělskem a Portugalskem.

Úlevný výkřik zazněl kolem druhé hodiny noční. "Země, země na dohled!" volal službukonající námořník Rodrigo de Triana na palubě karavely Pinta. Na vlajkové lodi Santa María hned lodní zvon volal posádku z podpalubí, Kryštof Kolumbus vyběhl na palubu.

Byl 12. říjen 1492 a velký mořeplavec po téměř desetitýdenní plavbě objevil ostrov Guanhaní (dnes Watling na Bahamách) a tedy Nový svět. Právě včas, o tři dny dříve se totiž zoufalá posádka vzbouřila a pohrozila admirálovi smrtí, jestliže nebude mít brzy pod nohama pevnou půdu.
 
O více než 500 let později jeden italský potápěč tvrdí, že nalezl slavný Kolumbův zvon. Někdejší důstojník námořnictva Roberto Mazzara ho prý vyzdvihl už v roce 1994 z vraku španělské galeony San Salvador, která se v roce 1555 za bouře potopila u pobřeží Portugalska.

Nález ale vzbudil pozornost teprve přednedávnem, kdy měl být zhruba 26 centimetrů vysoký zvon zhotovený z mědi a cínu v Madridu vydražen. Španělská aukční síň GEAS počítala s tím, že nazelenalá a slanou vodou nahlodaná relikvie vynese svému držiteli až 18 milionů eur. Nakonec však z toho nic nebylo.

Dva dny před aukcí totiž zvon vystavený v luxusním madridském hotelu zabavila policie - na žádost Portugalska, které Mazzaru obvinilo, že onen drahocenný kousek nezákonně propašoval ze země.

Zároveň se rozhořel spor o pravost nálezu.
 
Experti pověření Mazzarou jsou po provedeném pátrání v archívech a analýzách materiálu přesvědčeni, že zvon skutečně pochází z lodi Santa María. Kolumbova vlajková loď najela 25. prosince 1492 na mělčinu u dnešního Haiti a byla natolik poškozena, že už nebyla schopna vyplout na moře.

Admirál dal tedy z jejího vraku na pevnině zbudovat pevnost, kterou podle data pokřtil Villa de Navidad (Vánoční osada). Bylo to první španělské sídliště v Americe. Kolumbus pokračoval v plavbě na třetí lodi své flotily Nině, v pevnosti ale ponechal se závazkem na jeden rok 39 ozbrojených mužů. Zůstal tam i zvon.
 
O blaho svých lidí si Kolumbus nedělal žádné starosti, protože byl přesvědčen, že si získal přátelství domorodců a hlavně jejich náčelníka. Dával jim skleněné korálky a další drobnosti malé ceny.

Kromě toho prý tito domorodci nazí a bezbranní obcházeli kolem a vůbec se nevyznali ve zbraních, jak si zapsal do palubního deníku. O rok později byla pevnost vypálena a Kolumbovi muži mrtvi, indiáni už nechtěli déle trpět jejich přepady, soudí historici.
 
V roce 1555 údajně podnikl jeden z mořeplavcových potomků pokus o přivezení zvonu zpět do Španělska. Ztroskotal s lodí San Salvador u portugalských břehů.

O tom, že zvon vyzdvižený Mazzarou má historickou cenu, nikdo nepochybuje. "Nemůže ale pocházet ze Santa Maríi, protože je nanejvýš 400 let starý," usoudili odborníci španělského námořního muzea, jemuž byl zvon před nějakou dobou nabídnut ke koupi.

"O pravosti zvonu lze vážně pochybovat," říká i Luís Lafuente z odboru kulturního dědictví madridského ministerstva kultury. Někteří experti dokonce soudí, že na Santa Maríi vůbec žádný lodní zvon nebyl.
 
Ředitel aukční síně David de Val na to však namítá: "Kdyby úřady nebyly o pravosti zvonu přesvědčeny, nikdy by ho nezabavily."

Portugalsko a Španělsko se teď podle de Vala budou snažit získat zvon každé pro sebe.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Jižní Korea uvalila další sankce na severokorejské subjekty

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Jižní Korea uvalila sankce na dvacet dalších severokorejských subjektů a 12 jedinců. Informovala o tom agentura Jonhap....Najdete na iDNES.cz