Venezuelští vojáci překročili hranici minulý týden u města Arauquita. Podle kolumbijského listu El Tiempo obsadili banánovou plantáž, vyhnali majitele a na jeho pozemku zřídili provizorní vojenský tábor. Řeku Arauca poté přebrodily desítky venezuelských civilistů, kteří místním úřadům tvrdili, že zabraná půda patří jim.
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos to označil za naprosto nepřijatelné narušení státní suverenity a okamžitě telefonoval svému venezuelskému protějšku Nicolásovi Madurovi. Ten vzápětí vojákům nařídil, aby se vrátili domů. Ti skutečně minulý čtvrtek svůj zahraniční tábor zlikvidovali a stáhli se za řeku.
Incident se odehrál v době, kdy se jindy poměrně zdrženlivá Kolumbie přidala k mezinárodní kritice politického vývoje ve Venezuele a vládu v Caracasu vyzvala, aby propustila politické vězně a uspořádala nové volby.
Posunují řeku, zlobí se Venezuelci
Venezuelská ministryně zahraničních věcí Delcy Rodriguezové vzápětí Bogotu obvinila z „překrucování“ událostí vedoucích k incidentu na hranicích. Podle ní je na vině nepokojná řeka Arauca, která tvoří 300kilometrový úsek hranice mezi Venezuelou a Kolumbií a jejíž koryto se kvůli klimatickým změnám čas od času mění.
„Tváří v tvář těmto lžím majícím vyvolat konfrontaci mezi bratrskými národy chceme odsoudit neustálé urážky a ekonomické, diplomatické, politické, obchodní a finanční útoky na Venezuelu ze strany kolumbijské oligarchie,“ prohlásila Rodriguezová. „Jsme obětí nekonečných spiknutí a provokací, které se rodí v Kolumbii, a všech možných přeshraničních zločinů ohrožujících mír, rozvoj a územní celistvost našeho národa,“ dodala.
List The Washington Post upozorňuje, že hranice mezi oběma jihoamerickými zeměmi je poměrně snadno průchozí. Obyvatelé krizí zmítané Venezuely ve velkém jezdí do Kolumbie na nákupy potravin a základních potřeb, které v socialistické zemi nejsou k dostání. Přeshraniční vojenská expedice je však výjimečná událost.
Zdroj z venezuelské armády podle španělské tiskové agentury EFE tvrdí, že Kolumbijci nedávno koryto řeky Arauca bagrováním posunuli ku svému prospěchu. Pod obsazenou plantáží se také údajně nacházejí bohatá ložiska ropy.

Arauquita
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz