Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

V Kolumbii prudce roste produkce koky, OSN varuje před přívalem kokainu

  • 8
Minulý rok vzrostlo o 44 procent využívání půdy v Kolumbii na pěstování koky, základní suroviny na výrobu kokainu. Největší růst zaznamenaly jižní části latinskoamerické země, kterou ovládají levicoví povstalci. Vyplývá to z aktuální zprávy OSN, které na jejím základě varovalo před nárůstem výroby kokainu.

Podle zveřejněné zprávy Kanceláře OSN pro drogy a kriminalitu se mohla zvýšit produkce kokainu až o 52 procent. Studie, na které OSN spolupracovalo s tamní vládou, vychází především ze satelitních snímků. Letos podíl půdy na pěstování koky sice v některých oblastech klesá, nicméně v jiných naopak roste.

Výnos z pěstování koky rostl z 292 milionů dolarů (přes sedm miliard korun) v roce 2013 na 408 milionů dolarů (deset miliard korun) v roce 2014.

FARC

Je nejsilnější kolumbijská gerilová organizace, která ovládá asi třetinu země, zejména na jihu a jihovýchodě. Organizaci založil v roce 1964 Manuel Marulanda, zvaný Tirofijo (Přesná rána). FARC bojují za ideje radikálního komunismu. Tvrdí, že zastupují chudé zemědělce v boji proti vládě a proti vlivu USA v zemi. Tento boj stál život už přes 120 tisíc lidí. FARC mají nyní přes devět tisíc ozbrojených bojovníků a dalších devět tisíc mužů v záloze. Finance získává FARC, kterou v roce 2002 zařadila po USA i Evropská unie na seznam teroristických organizací, z obchodu s drogami, z únosů a vydírání. FARC vyjednává s kolumbijskou vládou již od listopadu 2012.

OSN tvrdí, že je pravděpodobné, že farmáři zvýšili produkci koky, aby předešli ztrátám v případě dohody mezi vládou a Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie - lidovou armádou (FARC-EP, zkráceně FARC). „Změna je důležitým varovným signálem,“ citovalo BBC jednoho z autorů studie Leonarda Coreea.

Zemědělci se bojí, že součástí dohody bude i program na vymýcení pěstování koky. Povstalci již souhlasili, že vyzvou místní farmáře, aby se dobrovolně zapojili do programů na výměnu koky za jiné plodiny. Za posledních jedenáct let programy kolumbijské vlády podněcující farmáře k pěstování jiné plodiny měly podle OSN pozitivní vliv na 180 tisíc rodin.

V květnu navrch kolumbijská vláda oznámila, že přestane používat herbicidy na ničení ilegálních plantáží koky. Světová zdravotnická organizace totiž varovala, že používaný herbicid je pravděpodobně karcinogenní. Prezident Juan Manuel Santos tehdy reagoval slovy, že země musí na boj s kokou najít jiné mechanismy.

Kolumbie patří vedle Bolívie a Peru mezi tři největší světové producenty koky a kokainu. V boji s drogami jihoamerické zemi od roku 1994 pomáhají Spojené státy, které i spolufinancovaly používání herbicidů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video