Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kolo, které přetrvalo věky i hodnostáře

  19:41aktualizováno  19:41
Praha - Řada domů nesla odedávna znaky výrobků, nástrojů a řemesel. Koncem 15. století se mnohé obory řemeslné výroby zdokonalily, přistoupila větší konkurence i boj o zákazníka a to se projevilo také v okázalejších poutačích, mezi něž patřila znamení cechovní a necechovní. Fasády domů se hemžily klíči, klobouky, nůžkami, pilníky, konvicemi, sudy, ale i žebříky, lazebnickými točenicemi nebo pruhem hermelínu s holubicí - to byl znak cechu kožešníků. Pokud se týká kola, mohlo patřit mlynáři nebo koláři.

Dům U koláře v Karmelitské ulici 21 na Malé Straně stál už v roce 1555. Mistr kolář Jan Štefl si spíš hleděl řemesla než okázalého merku nad svou dílnou i obydlím. Ale tradice názvu domu - jak bude zřejmé i v dalších vycházkách - se nezřídka táhne velice dlouho, i když stavení mezitím získalo zcela jiný účel.

Tak je tomu i s domem U koláře, který se stal po čase sídlem diplomata Mikuláše Reichla, což byl ve skutečnosti agent saského kurfiřta. Kurfiřtem býval vždy jeden ze sedmi světských a duchovních knížat, kteří až do roku 1806 měli právo volit německého císaře.

Kolo na domě přetrvalo nejen diplomata, ale i pozdějšího císařského komisaře Adama Čejku, který zahájil svou kariéru tím, že odvolal přísahu věrnosti českým stavům i králi Fridrichu Falckému a po bělohorské bitvě se bez uzardění stal zuřivým zastáncem protireformace. Kolo na domě se pak "zasnoubilo" se zlatou korunou a dům byl poté znám už jen jako U zlaté koruny.

 Současný znak byl zasazen asi v roce 1790. Dnes je v domě prodejna květin a dárků a cestovní kancelář.

Jak se do Karmelitské ulice dostanete? Máte-li dostatek času, vydejte se pěšky přes Karlův most a Mosteckou ulicí na Malostranské náměstí, z něhož Karmelitská vybíhá. Rychlejší spojení je tramvajemi číslo 12 nebo 22 do zastávky Hellichova.

Karmelitská a na ni navazující ulice Újezd jsou plné historických událostí, pověstí, narození významných osob, ale i dalších domovních znaků. Ty najdete na domech U bílého kříže, U Ježíška, U zlatého ořechu, U modrého jelínka, U tří stříbrných hvězd, U zlatého šneka, U červeného kříže, a dokonce i na palácích - Lažanském, Thun-Hohenštejnském nebo Michnovském.

Snad nejznámější součástí Karmelitské ulice je soška Pražského Jezulátka v kostele Panny Marie Vítězné. Pod kostelem jsou největší pražské katakomby, nepřístupné zraku návštěvníků. Po pravdě řečeno, rozhodnutí karmelitánů, kteří je obhospodařují se nelze divit.

Stovky mumií jejich předchůdců i významných osob, jež byly do krypty ukládány, jsou v důsledku několikanásobného zatopení podzemí v minulosti i vlivem mnohaleté nedostatečné údržby rozpadlé, stejně jako původní rakve. Zpřístupnění pietního místa by vyžadovalo mnoho prostředků.

Za návštěvu rozhodně stojí Vrtbovská zahrada. Její renovace je mimořádně zdařilá, z výše položených míst, kam lze vystoupit řadou schodišť, se naskýtají nezapomenutelné pohledy nejen na Pražský hrad, ale i na celé panorama Prahy. Palác Vrtbovských postavil jeden z popravených sedmadvaceti českých pánů Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Vrtbovským připadl jako konfiskát po bělohorské bitvě.

Ještě ke zmíněným významným osobnostem. V Újezdských kasárnách, zlikvidovaných v roce 1932, se narodil básník a spisovatel Jan Neruda. V domě číslo 35 přišel na svět básník Karel Hynek Mácha, v domě číslo 423 novinář Eduard Bass, v domě číslo 20 malíř staré Prahy Karel Müller, na rohu Chotkovy ulice a Újezdu bydlel francouzský paleontolog Joachym Barrande.

Nelze zapomenout ani na malostranská strašidla. Kolem bývalého kostela svaté Magdaleny obchází šílená jeptiška, jakási obdoba polednice. Zmocňuje se nemluvňat z kočárků, pokud je matky nehlídají. Kolem katakomb se o půlnoci prochází postava mnicha, který se šlehá důtkami. Přízraky řeholníků jsou však převážně neškodné.

Kostel Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici na Malé Straně (2. listopadu 2000)

Zdařile zrenovovanou Vrtbovskou zahradu najdete v Karmelitské ulici hned u Malostranského náměstí. (2. listopadu 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort  CRDI...
Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort CRDI...

r.v. 2017, naj. 20 386 km, diesel, 1. majitel
288 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz