Václav a Lívie Klausovi na návštěvě Olomouckého kraje.

Václav a Lívie Klausovi na návštěvě Olomouckého kraje. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Kolik stojí Klausova návštěva? Za tři dny jsou to statisíce

  • 34
Projížďka kočárem, slavnostní uvítání, dárky a přesuny po Olomouckém kraji. Program pro prezidentský pár se chystá půl roku a podílejí se na něm i obce. Za tři dny se výdaje šplhají do statisíců.

Přesné náklady spojené s letošní Klausovou návštěvou regionu ale podle mluvčího Olomouckého kraje Ivo Hegera ještě nejsou k dispozici.

"Vyčíslit náklady na prezidentskou návštěvu znamená posčítat všechny nejrůznější položky, kterých je velmi mnoho," vysvětlil Heger.

Vzhledem k tomu, že kraj připravoval program cesty zhruba půl roku, i tak by konečné číslo podle něj nemuselo být přesné. "Jednotlivé obce a místa, kde se prezident zastavil, jsme objížděli opakovaně, abychom zjistili, na co se třeba zapomnělo a co musíme ještě doladit. Kromě toho se projížděly trasy kvůli přesným časům," podotkl Heger.

Jen samotné náklady na benzin tak budou jednou z významných položek.

Přesnou sumu zatím nezná ani náměstek hejtmana Ivan Kosatík, který odpovídá za finance. "Samozřejmě se to dá nějak vyčíslit, ale přiznám se, že v této chvíli ani netuším, co platí kraj, co obce a co financují další subjekty," vysvětlil.

Program na místech, kde se prezidentský pár zastavil, většinou zajišťovaly samotné obce.

"Snažili jsme se, aby vše bylo jednoduché, protože návštěva prezidenta byla u nás naplánovaná jen na hodinu. Významnou položkou bylo jen půjčení pódia. Jinak všichni, na které jsme se obrátili, třeba autor dárku nebo cimbálová muzika, byli vstřícní a dělali všechno zadarmo. Brali to jako svou čest," uvedla Marta Husičková, starostka Náměště na Hané, kterou Klaus navštívil v úterý.

Prezident Klaus v kočáře

Pronájem pódia přijde obvykle na částku do deseti tisíc korun. Podobnou zkušenost mají i v Němčicích nad Hanou, kde se prezidentský pár zastavil včera.

"Museli jsme zajistit pódium, zvukovou aparaturu, dárky a uklidit město. Celkovou částku, na kterou nás to přišlo, bych snad ani nechtěla zveřejňovat," uvedla starostka Ivana Dvořáková.

V Němčicích nad Hanou byla hlava státu naposledy v roce 1929, tehdy obec navštívil T. G. Masaryk. "Bereme to jako čest, že k nám prezident po jednaosmdesáti letech zavítal. Proto také třeba naše soubory vystupovaly zadarmo," vysvětlila Dvořáková.

Ani dárky, které si Klausovi z Němčic odvezli, město nic nestály. Dárci je věnovali zadarmo. Šlo třeba o čepec z tradičního hanáckého kroje s červenými stuhami a věnečkem, který má na sobě nevěsta při svatbě, knihu o památkách Hané, pečivo z místní pekárny či vzorek domácí slivovice.

Žádné náklady si neúčtovali ani organizátoři, kteří pro prezidentský pár připravili projížďku kočárem po Čechách pod Kosířem. "Je to pro nás velká čest, že sem prezidentský pár zavítal," vysvětlil ředitel zdejšího Muzea kočárů Václav Obr.

Připravit knížecí kočár na oficiální vyjížďku hlavy státu přitom není levná záležitost. Podle Obra je to práce na celý den, přichystat se musí postroje a koně, kočár zase navoskovat.

A jak se Václavu Klausovi přijetí v Olomouckém kraji líbilo? "Zaujalo mě a potěšilo všechno. Pro nás je nejdůležitější setkat se s lidmi a mohu říct, že jich je všude plno a jsou milí. A toho si velmi vážím," řekl Klaus.

Na mnoha místech kraje přitom po Masarykovi opravdu žádný jiný prezident nikdy nebyl. "Já to vím a setkávám se s tím při návštěvách celé naší země. Vždycky říkám, že nechápu, co ti prezidenti osmdesát let dělali, že skoro nikam nejezdili," podivil se Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video