Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kolik je v policii zločinců, přou se na vnitru

aktualizováno 
Jedna vražda, tři znásilnění a dalších více než čtyři sta šedesát trestných činů, které spáchali policisté. Rok od roku je toto číslo vyšší. Jak přesně? To nikdo neví. Inspekce ministra vnitra loni oznámila 468 trestných činů spáchaných policisty. Avšak databáze samého policejního prezidia je skromnější - čítá 385 obviněných. Není to poprvé, co se čísla těchto policejního složek liší. I předloni byla zásadně jiná.

Proč? Ani na to nedokáže nikdo z představitelů ministerstva vnitra odpovědět. Z policejních řad se přitom ozývají hlasy (zpravidla vyšších důstojníků), že inspekce udává záměrně vyšší čísla, aby mohla tvrdit, že se v boji s policejním zločinem zlepšuje.

Tato obvinění důstojníci neříkají na jméno a šéf inspekce Mikuláš Tomin se proti nim ohrazuje. "Naše statistiky jsou přesné, v minulých letech jsme kvůli stejným rozdílům zpětně kontrolovali všechna jména obviněných a zjistili jsme, že chyby jsou v policejních číslech, respektive v údajích bývalého úřadu vyšetřování," říká.

Na důkaz ukazuje dopisy, v nichž na rozdíly v číslech upozorňuje policii i ministerstvo. Ani policejní prezident Jiří Kolář však nepřiznává chybu. "Měli bychom říkat objektivní čísla a oni je často neříkají," uvedl na adresu kolegů z ministrovy inspekce.

Ministr vnitra Stanislav Gross, jemuž jedinému se inspekce zodpovídá, na nesrovnalosti reaguje spíše vyhýbavě: "Na ten rozpor se podívám, protože i minulý rok se musely některé údaje porovnávat a objektivizovat." Inspekce opravdu líčí rostoucí statistiku policejní kriminality jako vlastní úspěch - její boj je prý účinnější.

"Inspekci se poslední tři roky daří trestnou činnost policie stále lépe odhalovat," vysvětloval Mikuláš Tomin ještě před nedávnem stoupající křivku obviněných policistů. Pokud by se však ukázalo, že statistiky nejsou přesné, dostalo by toto tvrzení vážné trhliny.

I ministr Gross je ve chvále střídmější: "Nestačí sledovat jen počet obviněných policistů, ale i počet odsouzených." Čísla odsouzených policistů však v posledních pěti letech podle policejních statistik klesají. A když se srovnávají počty odsouzených a obviněných policistů s týmž poměrem u běžných zločinců, inspekce ve srovnání s kriminální policií prohrává.

"Není možné tvrdit, že jde o kvalitní práci, když ze tří set obviněných policistů je jenom sto dvacet odsouzeno," přisazuje si policejní prezident Kolář. Šéfinspektor Tomin vytahuje pádný argument. "Zločiny policistů jsou mnohem kvalifikovanější, a proto je jejich vyšetřování technicky i časově náročnější. Mnohé případy se k soudu dostanou i s ročním odstupem," brání práci svých lidí.

O tom, jak účinně je zločin v policejním sboru potírán, se lze jen dohadovat. Obdobně jako nad otázkou, kolika nepoctivých příslušníkům jejich trestné činy procházejí beztrestně.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...Najdete na iDNES.cz