Kolegové identifikovali zabité novináře

  • 20
Těla čtyř novinářů, které v pondělí zastřelili neznámí ozbrojenci na silnici mezi afghánskou metropolí Kábulem a Dželálábádem, identifikovali jejich kolegové. Agentura AP potvrdila, že zemřeli tři západní reportéři a afghánský fotograf. Novináři jeli v konvoji osmi vozidel s desítkou zahraničních žurnalistů z Dželálábádu do Kábulu. Na cestě, na níž se zvedala mračna prachu, na sebe osádky jednotlivých vozidel často neviděly.

V zabitých kolegové poznali televizního kameramana Harryho Burtona z Austrálie a fotografa Azizulláha Hajdárího z Afghánistánu, kteří pracovali pro agenturu Reuters, Marii Grazii Cutuliovou z italského listu Corriere della Sera a Julia Fuentese ze španělského deníku El Mundo.

Útočníci zastavili první vozidlo a novináře vyvlekli. Nejprve je bili a křičeli na ně, že Taliban ještě není poražen. Pak zastřelili italskou novinářku a jednoho novináře. Řidič novinářského auta, který tuto scénu popsal, stačil ujet a varoval zbytek konvoje. Ostatní vozy se okamžitě obrátily zpět do Dželálábádu, hlavního města provincie.

Vrahové tedy zřejmě náleželi k Talibanu, podle jednoho zdroje však šlo o bandity.

Oblast, kudy konvoj projížděl, sice padla do rukou afghánské opozice Severní spojenectví, ale nepochybně v ní operují bojůvky Talibanu nebo příslušníci Al-Kajdy.

Poslední článek jí vyšel v den smrti

Den předtím, než byla s dalšími třemi kolegy zabita v Afghánistánu, napsala Cutuliová zprávu pro pondělní vydání svého listu o tom, jak objevila ampule s nápisem sarin. S názvem smrtelně nebezpečného nervového plynu se údajně setkala asi hodinu jízdy od východoafghánského města Dželálábád v táboře, který používala teroristická organizace Usámy bin Ládina Al-Káida. Místo však bylo nedávno ve spěchu opuštěno.
Devětatřicetiletá Cutuliová odešla do pákistánského Islámábádu krátce po zářijových atentátech v USA a teprve nedávno vstoupila na afghánské území. Předtím pracovala v Jeruzalémě jako zpravodajka z Blízkého východu. V Afghánistánu ale byla už letos v březnu, kdy informovala o tom, jak dvě monumentální starodávné sochy Buddhy vytesané do skály byly zničeny na rozkaz Talibanu.
"Měla mimořádnou odvahu," řekl o ní zvláštní zpravodaj listu Antonio Ferrari. "Krytí mezinárodních krizí byla její velká vášeň. Byla velice schopná, vyznala se a uměla zhodnotit riziko," připojila kolegyně Barbara Stefanelliová.

PONDĚLÍ:
Američané a Britové hledají bin Ládina
Vojáci z amerických a britských zvláštních jednotek usilovně pátrají na jihu Afghánistánu po Usámovi bin Ládinovi. Hnutí Taliban, které stále drží svou hlavní baštu - město Kandahár na jihu země - ale tvrdí, že bin Ládin už na afghánském území není. Americké letouny i 44. den vojenské operace Kandahár opět bombardovaly, stejně jako severoafghánský Kunduz, kde jsou tisíce vojáků Talibanu v obklíčení.

Mluvčí ministerstva obrany Spojených států potvrdila, že USA mají v Afghánistánu několik set příslušníků elitních jednotek, kteří se podílejí na pátrání po bin Ládinovi.

Americký ministr zahraničí Colin Powell uvedl, že bin Ládin je zřejmě stále v Afghánistánu a že má stále méně prostoru, v němž se může pohybovat. "Mnoho zpráv naznačuje, že jeho manévrovací prostor je už velmi omezený," řekl Powell v americké televizi.

Boje o Kunduz
Situace v Afghánistánu zůstává dramatická zejména v oblasti Kunduzu na severu země, kde se Taliban opevnil a čelí intenzivním náletům USA i tlaku opozice. Podle protitalibanské Severní aliance je v Kunduzu 10 až 12 tisíc bojovníků Talibanu, včetně mnoha Pákistánců, Arabů a Čečenců napojených na bin Ládinovu síť Al-Kajda.

Aliance tvrdí, že afghánští vojáci Talibanu v Kunduzu se chtějí vzdát OSN, avšak Pákistánci, Arabové a Čečenci to odmítají.

Americké letouny shazovaly pumy i na Kandahár. Neobjevily se ani náznaky, že by Taliban byl ochoten se tohoto města vzdát, a to navzdory pátečním zprávám o dohodě, že Taliban správu města předá příslušníků paštunské většiny obyvatelstva.

Taliban je převážně paštunský, zatímco Severní aliance se opírá o národnostní menšiny Uzbeků a Tádžiků.

Afghánci bojovali o lístek do kina

Čelnové opoziční kmenové delegace, která navštívila Kandahár, oznámili, že plán na předání moci v Kandaháru byl zmařen, když nejvyšší vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar měl prorocký sen. "Měl jsem sen, v němž jsem velel, dokud jsem žil," citoval Umara Ahmad Karzáí z kmenové delegace.

V Afghánistánu se našel masový hrob

USA prý omylem bombardovaly vesnici opozice
Americká letadla v pondělí údajně bombardovala vesnici ve východním Afghánistánu, která je už několik dní pod vládou protitalibanských předáků. Sedm lidí zemřelo, další byli zraněni. Jsou mezi nimi i členové nové administrativy obce. Informovala o tom z pákistánského území tisková agentura AIP blízká Talibanu.

Vesnice Šamšád leží asi osm kilometrů od hranice s Pákistánem. "Nerozumíme tomu, proč je obec bombardována. Nejsou tam ani Arabové, ani Taliban," cituje agentura afghánského vojáka z blízkého hraničního přechodu.

Podle AIP Američané bombardovali vesnici už v neděli ráno a zabili 30 lidí. Informace zatím nemohla být ověřena z nezávislého zdroje. V neděli však AIP uváděla, že v Šamšádu byly zasaženy pozice Talibanu.

Šamšád byl opěrným bojem mudžáhidů během bojů proti sovětské intervenci v 80. letech.

Taliban chce být v nové vládě

V Kábulu se jedná o nové vládě
Emisar OSN Francesc Vendrell pokračuje v Kábulu v jednání s představiteli opozice o uspořádání konference za účasti všech politických sil. Podle agentur ale rozhovory zatím váznou.

Válka v Afghánistánu si zřejmě vyžádala další oběti mezi novináři. Na konvoj, směřující z Dželálábádu do Kábulu, zaútočili neznámí ozbrojenci a donutili několik novinářů ze dvou vozidel vystoupit. Čtyři z nich se nyní pohřešují. Jsou mezi nimi i dva reportéři Reuters - australský kameraman Harry Burton a fotograf Azizulláh Haidari, původem Afghánec (19. listopadu 2001).

Voják Severního spojenectví ukazuje na americké letouny, které u města Chanabád v afghánské provincii Kunduz útočily na talibanské pozice, 19. listopadu 2001

Čtyři novináři byli zavražděni v Afghánistánu poblíž Dželálábádu. Zleva australský kameraman Harry Burton, španělský zpravodaj El Mundo Julio Fuentes, italská dopisovatelka Corriere della Sera Maria Grazia Cutuli a Afghánec Azizullah Haidari, fotograf agnetury Reuters. (19. listopadu 2001)

Vojáci protitalibanského Severního spojenectví pozorují dým stoupající z oblasti talibanských pozic u města Chanabád v afghánské provincii Kunduz, na které zaútočily 19. listopadu americké letouny. (19. listopadu 2001)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video