Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koledníci vyšli do ulic

  12:08aktualizováno  12:08
Skupinky tří králů a královen vyrážejí opět do ulic. Sdružení Česká katolická charita totiž pořádá už šestý ročník Tříkrálové sbírky. Na některých místech byla slavnostně zahájena již včera v podvečer.

Malé i odrostlejší koledníky budete potkávat v průběhu následujících 14 ti dnů a zazvoní nejspíš i u vašich dveří, aby požádaly o pomoc pro rodiny a lidi v nouzi u nás i v zahraničí. ”Jde o podpoření solidarity mezi lidmi a já musím s potěšením konstatovat, že ikdyž se naše společnost potýká s nejrůznějšími problémy, solidarita je mezi Čechy veliká,” říká plzeňský biskup František Radkovský.

Loňská tříkrálová sbírka vynesla v Česku celkem 64 milionů korun. Část z vybraných prostředků putovala na pomoc oblastem postiženým Cunami. “Šlo o konkrétní pomoc rodinám, byly to nákupy lodí, sítí a dalších  potřeb pro rybáře, ale také příprava škol a podařilo se nám také zprovoznit dvě krevní banky.” dodává ředitel Diecézní charity v Plzni Jiří Lodr.

S humanitární pomocí do zahraničí se počítá i letos. Kam konkrétně příspěvek od tří králů poputuje, ale není předem rozhodnuto. “Jednoduše řečeno, Česká katolická charita pomáhá vždycky, když je zapotřebí,” vysvětluje koordinátorka Tříkrálové sbírky v Plzni Anna Srbová. Tříkrálová sbírka má přesně daná pravidla. Každá skupinka koledníků musí mít vedoucího staršího 18 let. Pokladnička je opatřena číslem a znakem charity a  je zapečetěna.

Do místa výběru se vrací 65 procent vybrané částky. Patnáct procent získává Diecézní charita na podporu společných projektů a zařízení, 10 procent rozděluje SČKCH na humanitární pomoc do zahraničí, s pěti procenty disponuje rovněž SČKCH pro případ mimořádných projektů a událostí a pět procent je určeno na režii sbírky.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Prezident Zeman přijme demisi vlády příští týden ve středu

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Prezident Miloš Zeman přijme demisi menšinové vlády ANO ve středu 24. ledna. Telefonicky se na tom ve čtvrtek domluvil...

Tramvaje budou mít měsíc výluku, vynechají úsek Újezd - Malostranská

(Ilustrační snímek)

Tramvaje mezi pražskými zastávkami Újezd a Malostranská nebudou kvůli opravám měsíc jezdit. Výluka začne v pondělí 22....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Najdete na iDNES.cz