Momentka z Benghází 24. srpna 2011: takto lidé sympatizující s povstalci slavili pád Tripolisu, bašty Kaddáfího režimu. Teď se východ Libye bouří proti vládě bývalých povstalců.

Momentka z Benghází 24. srpna 2011: takto lidé sympatizující s povstalci slavili pád Tripolisu, bašty Kaddáfího režimu. Teď se východ Libye bouří proti vládě bývalých povstalců. | foto: AP

Kolébka povstání proti Kaddáfímu se trhá od vlády v Tripolisu

  • 85
Od vytáhnutí Muammara Kaddáfího z vodovodní trubky neuteklo ani půl roku a bývalými povstalci tvořená libyjská vláda už varuje před rozdělením země. Separatistické tendence má východ Libye, známý jako Kyrenaika. Oblast bohatá na ropu vyhlásila "poloautonomní region" a přechodná národní rada (NTC), fungující jako vláda Libye, varuje před rozpadem země.

Slavnostní vyhlášení poloviční autonomie regionu s názvem Kongres lidí z Kyrenaiky se konalo poblíž někdejšího srdce povstání, města Benghází. Podle agentury AP se ho účastnily tisíce představitelů hlavních kmenů, velitelů milic a politiků. Zazněly výzvy k ukončení politiky nadvlády Tripolisu, kterou oblast zažívala za Kaddáfího režimu.

Zároveň lidé jmenovali novou radu, která by měla spravovat region rozkládající se od pobřežní města Syrty až po egyptské hranice. Není to malá oblast, východně od Syrty leží třeba i přístav Rás Lanúf, klíč k exportu libyjské ropy.

Předsedou rady se stal nejdéle vězněný politický nepřítel Kaddáfího režimu Ahmad Zubajr, který je zároveň členem NTC. Zubajr přislíbil nejen chránit práva regionu, ale také respektovat zahraniční politiku Libye podle kroků NTC.

Shromáždění odmítlo volební zákon, podle kterého východní části země připadá 60 křesel z celkových 200 ve shromáždění, které má být zvoleno v červnu.

Účastníci nicméně podle serveru Al-Arabíja upozorňovali, že věří v jednotnou Libyi. Sami chtějí spravovat místní zdravotnictví a školství, otázky bezpečnosti, obrany a zahraniční politiky naopak přenechat Tripolisu. To by odpovídalo federálnímu uspořádání země, ale není jasné, kolik lidí takovou iniciativu skutečně podporuje.

Centralizaci Libye zahájil ke konci své vlády libyjský král Idrís I., Kaddáfí ji po převratu v roce 1969 ještě prohloubil. S koncem Kaddáfího vlády se stále častěji ozývají výzvy k oslabení centrální moci Tripolisu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video