Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kolář: Česko neplodí vrahy, ale zloděje

  15:49aktualizováno  15:49
Kriminalita v Česku je za vrcholem a zvolna klesá, vyčetla policie ze svých statistik. Přiznala pouze problémy s krádežemi. Čtyři z pěti trestných činů jsou majetkové a hospodářské povahy. "Naše země neplodí vrahy a násilníky, ale zloděje," řekl policejní šéf Jiří Kolář.

Z loňských 350 tisíc trestných činů bylo přes šest procent násilných.

Kriminalisté mimo jiné vyšetřovali 232 vražd. Přes polovinu z nich se stalo v rodině a mezi známými. Tři vraždy byly sexuálně motivované, lupiči zamordovali 53 lidí. Ve třech případech matka zabila novorozeně, dalších šest vražd si někdo objednal.

Policejní ředitel se domnívá, že počet vražd i jejich povaha odpovídá počtu obyvatel a mentalitě národa. "Češi jsou náchylní ke vstupování do rizikových vztahů," komentoval Kolář fakt, že se většina násilných úmrtí stane v domácím prostředí.

Detektivům se podařilo objasnit šestaosmdesát vražd ze sta. Nejméně úspěšná naopak byla s 16 procenty objasněných případů u kapsářů a zlodějů aut a s deseti procenty u krádeží věcí z aut.

Pachatelé rozkradli miliardy
Podle policie mají třiačtyřicet procent trestných činů na svědomí recidivisté. Šest ze sta dopadených jsou cizinci. "Škody způsobené obecnou kriminalitou jsou řadu let téměř konstantní, pohybují se kolem 10 až 12 miliard ročně," uvedl dále Kolář.

Naopak škody připisované hospodářské kriminalitě před čtyřmi lety strmě vzrostly. V roce 2000 dosáhly 50 miliard korun, od té doby však klesají. Loni se pohybovaly kolem 35 miliard korun. Policie z nich zajistila 1,3 miliardy.

Langer: Respekt je víc než čísla
S optimistickým hodnocením policejní činnosti nesouhlasí stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer. Upozornil, že se v posledních letech několikrát měnila metodika hodnocení policejních statistik.

Podle Langera o kvalitě policejní práce nevypovídají ani tak statistiky, jako míra respektu a důvěry, které má policie u občanů. Právě v tomto směru byl loňský rok "naprosto katastrofální", soudí Ivan Langer.

Policejní prezident Jiří Kolář hovoří o vývoji kriminality v loňském roce. (22. ledna 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz