Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kolaps na D1: Nehody uvěznily v autech tisíce lidí

Aktualizujeme   10:37aktualizováno  21:14
Sníh ochromil dálnici D1. Kolem stého kilometru dopoledne havarovalo přes sto aut a kamionů. Provoz na spojnici Prahy a Brna se zastavil v obou směrech, kolony na dálnici dočasně uvěznily na dvacet tisíc lidí.


. FOTO A VIDEO

Prohlédněte si nehodu na D1 zblízka: bohatá fotogalerie a videoreportáž z místa hromadné srážky

Ke dvěma největším nehodám, které dopoledne provoz na dálnici zcela zastavily, došlo na 100. a 126. kilometru D1.

"Nedá se dohlédnout ani jednoho konce nehody. Jsou tu vrtulníky záchranářů, hasiči, policie, rozbitá nákladní i osobní auta... Mezi auty nejde projít, lidé je přelézají. Nikdy jsem nic takového neviděla," popsala iDNES.cz cestující Kateřina Buzková, která v nejkritičtějším místě na stém kilometru uvízla.

. Svědkyně z místa

"Jsou tu rozbitá nákladní i osobní auta... Mezi auty nejde projít, lidé je přelézají."

"Lidé ale nepanikaří, spíše jsou naštvaní, protože zatím nevíme, jak dlouho tu nakonec budeme. Jsme už trochu hladoví," dodala krátce po poledni.

"V zácpě zůstaly stát i dva autobusy Student Agency," doplnil obrázek z místa ředitel dopravní společnosti Radim Jančura. Podle ČTK později v koloně uvázla další čtyři vozidla Student Agency i autobusy dalších dopravců.

Záchranáři k nehodě vyslali dva vrtulníky, na místo se podle hejtmana kraje Vysočina Miloše Vystrčila sjelo asi patnáct vozidel záchranné služby. Lékaře potřebovalo 30 lidí, šest z nich bylo podle ředitele záchranné služby na Vysočině Lukáše Kettnera zraněno těžce. Záchranáři na místě zůstávají pro případ, že by někoho postihl například psychický šok nebo neměl dostatek léků na diabetes.

Podle informací hasičů z Vysočiny byla nákladní doprava na D1 zcela zastavena. Podle mluvčího ministerstva obrany byla připravena zasáhnout i armáda.

Pomoci vojáků nebude třeba, řekl ministr Langer
Ministr vnitra Ivan Langer na místo dorazil před třetí hodinou odpoledne. České televizi řekl, že nasazení vojska nebude nutné. "Záchranářům se daří postupně odstraňovat následky hromadné havárie. Situaci lze považovat v tuto chvíli za stabilizovanou," zhodnotil na místě situaci ministr.

"Hasiči odstranili na stém kilometru svodidla, aby měli záchranáři rychlejší přístup ke kolizím. Kolem třinácté hodiny bylo podle hlášení z policejního vrtulníku na dálnici ještě 116 havarovaných vozidel," uvedla mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

. Zásah u srážky

Zásah záchranářů se neobešel bez komplikací, na místě nehody se klidné počasí střídalo s hustým sněžením.

Nehoda na D1 na záběrech telefonu z místa

Zásah záchranářů znesnadňovalo počasí
Zákrok zdravotníků se neobešel bez komplikací, na místě nehody se klidné počasí střídalo s hustým sněžením. Meteorologové ale předpovídali, že přeháněk na Vysočině bude během odpoledne zvolna ubývat. Vážné ochlazení nečekají.

Zatím není jasné, jak dlouho budou muset lidé v kolonách vydržet, i po zprůjezdnění dálnice v obou směrech se kvůli odstaveným kamionům kolony stále tvoří. Hasiči a policisté rozdávali lidem benzin a naftu, aby si v autech mohli topit. Přidali i další výbavu "pro zahřátí". "Rozdávají nám čaj a deky," hlásila ze stého kilometru dálnice Kateřina Buzková, podle které se po půl třetí doprava směrem na Brno začala rozjíždět.

Zdroj: mapy.idnes.cz, © PLANstudio

Policisté krátce po nehodě radili řidičům směřujícím do Brna sjet z dálnice na 81. kilometru u Koberovic a šoférům v opačném směru, aby dálnici opustili u Velkého Meziříčí. ČT24 ale po třetí hodině odpoledne hlásila, že auta objíždějící zácpu zcela ucpala Jihlavu.

. Ministerstvo: Jeďte vlakem

Ministerstvo dopravy doporučilo řidičům využít "severní trasy" přes Hradec Králové, Mohelnici a Olomouc, případně jet vlakem.

Hlavní operační štáb zimní údržby ministerstva dopravy v odpoledních hodinách neuzavřel dálnici D1 pro kamiony. "Jejich řidiči se zatím chovají velice ukázněně, o nehodě jsou informováni a volí jiné trasy," informoval mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Ministerstvo ale uvažuje o tom, že v případě nepříznivého počasí uzavře některé hraniční přechody. "Jednalo by se o Lanžhot na D2 u Břeclavi a Rozvadov. U obou přechodů jsou velká záchytná parkoviště, kde by kamiony mohly zůstat do doby, než se počasí ustálí," doplnil Hanzelka.

Dobrá práce, chválili zvládnutí zásahu ministr i hejtman
Ministr Ivan Langer i hejtman Miloš Vystrčil vyzdvihnuli přístup hasičů, policie i záchranářů. "Všechny složky integrovaného záchranného týmu odvedly skvělou práci," prohlásil Langer.

Vystrčil upozornil na to, že se situaci tohoto druhu dosud v Česku lépe řešit nepodařilo. "Poprvé se Policii ČR ve spolupráci s hasiči podařilo včas zabránit živelnému sjezdu nákladních automobilů z dálnice. Silniční síť kraje Vysočina tak kromě dálnice zůstala pro osobní automobily průjezdná, a většina z nich tedy mohla postupně dálnici opustit a pokračovat v cestě po krajských a státních silnicích mimo dálnici," uvedl hejtman.

"Samozřejmě vždy tomu bude na Vysočině tak, že v určitém okamžiku bude příroda silnější než lidé. Je potřeba s touto situací počítat a ve chvíli, kdy nastane, se vyzbrojit i určitou trpělivostí a tolerancí," doplnil Vystrčil.

Dopravní servis Dopravní servis:
doprava.idnes.cz
Dopravní servis

Podobný kolaps zažila dálnice D1 v únoru 2001. "Kvůli hustému sněžení tehdy došlo k několika nehodám. Situaci zkomplikovaly kamiony, které zůstaly stát ve stoupáních. Na dálnici tehdy uvízly stovky aut a neprůjezdná byla od patnácti hodin odpoledne až do rána," vzpomíná Petra Zelená z Centra dopravních informací.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Část informací o majetkových poměrech starostů bude nově neveřejná

Poslanci Věra Kovářová, Jan Farský a Vít Rakušan na tiskové konferenci hnutí...

Před blížícími se komunálními volbami se mění pravidla pro to, které z věcí týkajících se jejich majetku musí politici...

Nové radnice se v Hronově vzdali, za 65 milionů se zdála drahá

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Město Hronov couvlo od stavby nového městského úřadu, kterou připravovalo čtyři roky. I když proti přestavbě zchátralé...

Poslanci se přeli o zákaz kouření, pobavilo je srovnání se sexem

(Ilustrační snímek)

Dva dny poté, co Ústavní soud odmítl zrušit zákaz kouření v restauracích, projednávala Sněmovna návrh na jeho zmírnění....

Najdete na iDNES.cz