Kolaps na D1: Nehody uvěznily v autech tisíce lidí

  10:37aktualizováno  21:14
Sníh ochromil dálnici D1. Kolem stého kilometru dopoledne havarovalo přes sto aut a kamionů. Provoz na spojnici Prahy a Brna se zastavil v obou směrech, kolony na dálnici dočasně uvěznily na dvacet tisíc lidí.


. FOTO A VIDEO

Prohlédněte si nehodu na D1 zblízka: bohatá fotogalerie a videoreportáž z místa hromadné srážky

Ke dvěma největším nehodám, které dopoledne provoz na dálnici zcela zastavily, došlo na 100. a 126. kilometru D1.

"Nedá se dohlédnout ani jednoho konce nehody. Jsou tu vrtulníky záchranářů, hasiči, policie, rozbitá nákladní i osobní auta... Mezi auty nejde projít, lidé je přelézají. Nikdy jsem nic takového neviděla," popsala iDNES.cz cestující Kateřina Buzková, která v nejkritičtějším místě na stém kilometru uvízla.

. Svědkyně z místa

"Jsou tu rozbitá nákladní i osobní auta... Mezi auty nejde projít, lidé je přelézají."

"Lidé ale nepanikaří, spíše jsou naštvaní, protože zatím nevíme, jak dlouho tu nakonec budeme. Jsme už trochu hladoví," dodala krátce po poledni.

"V zácpě zůstaly stát i dva autobusy Student Agency," doplnil obrázek z místa ředitel dopravní společnosti Radim Jančura. Podle ČTK později v koloně uvázla další čtyři vozidla Student Agency i autobusy dalších dopravců.

Záchranáři k nehodě vyslali dva vrtulníky, na místo se podle hejtmana kraje Vysočina Miloše Vystrčila sjelo asi patnáct vozidel záchranné služby. Lékaře potřebovalo 30 lidí, šest z nich bylo podle ředitele záchranné služby na Vysočině Lukáše Kettnera zraněno těžce. Záchranáři na místě zůstávají pro případ, že by někoho postihl například psychický šok nebo neměl dostatek léků na diabetes.

Podle informací hasičů z Vysočiny byla nákladní doprava na D1 zcela zastavena. Podle mluvčího ministerstva obrany byla připravena zasáhnout i armáda.

Pomoci vojáků nebude třeba, řekl ministr Langer
Ministr vnitra Ivan Langer na místo dorazil před třetí hodinou odpoledne. České televizi řekl, že nasazení vojska nebude nutné. "Záchranářům se daří postupně odstraňovat následky hromadné havárie. Situaci lze považovat v tuto chvíli za stabilizovanou," zhodnotil na místě situaci ministr.

"Hasiči odstranili na stém kilometru svodidla, aby měli záchranáři rychlejší přístup ke kolizím. Kolem třinácté hodiny bylo podle hlášení z policejního vrtulníku na dálnici ještě 116 havarovaných vozidel," uvedla mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

. Zásah u srážky

Zásah záchranářů se neobešel bez komplikací, na místě nehody se klidné počasí střídalo s hustým sněžením.

Nehoda na D1 na záběrech telefonu z místa

Zásah záchranářů znesnadňovalo počasí
Zákrok zdravotníků se neobešel bez komplikací, na místě nehody se klidné počasí střídalo s hustým sněžením. Meteorologové ale předpovídali, že přeháněk na Vysočině bude během odpoledne zvolna ubývat. Vážné ochlazení nečekají.

Zatím není jasné, jak dlouho budou muset lidé v kolonách vydržet, i po zprůjezdnění dálnice v obou směrech se kvůli odstaveným kamionům kolony stále tvoří. Hasiči a policisté rozdávali lidem benzin a naftu, aby si v autech mohli topit. Přidali i další výbavu "pro zahřátí". "Rozdávají nám čaj a deky," hlásila ze stého kilometru dálnice Kateřina Buzková, podle které se po půl třetí doprava směrem na Brno začala rozjíždět.

Zdroj: mapy.idnes.cz, © PLANstudio

Policisté krátce po nehodě radili řidičům směřujícím do Brna sjet z dálnice na 81. kilometru u Koberovic a šoférům v opačném směru, aby dálnici opustili u Velkého Meziříčí. ČT24 ale po třetí hodině odpoledne hlásila, že auta objíždějící zácpu zcela ucpala Jihlavu.

. Ministerstvo: Jeďte vlakem

Ministerstvo dopravy doporučilo řidičům využít "severní trasy" přes Hradec Králové, Mohelnici a Olomouc, případně jet vlakem.

Hlavní operační štáb zimní údržby ministerstva dopravy v odpoledních hodinách neuzavřel dálnici D1 pro kamiony. "Jejich řidiči se zatím chovají velice ukázněně, o nehodě jsou informováni a volí jiné trasy," informoval mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Ministerstvo ale uvažuje o tom, že v případě nepříznivého počasí uzavře některé hraniční přechody. "Jednalo by se o Lanžhot na D2 u Břeclavi a Rozvadov. U obou přechodů jsou velká záchytná parkoviště, kde by kamiony mohly zůstat do doby, než se počasí ustálí," doplnil Hanzelka.

Dobrá práce, chválili zvládnutí zásahu ministr i hejtman
Ministr Ivan Langer i hejtman Miloš Vystrčil vyzdvihnuli přístup hasičů, policie i záchranářů. "Všechny složky integrovaného záchranného týmu odvedly skvělou práci," prohlásil Langer.

Vystrčil upozornil na to, že se situaci tohoto druhu dosud v Česku lépe řešit nepodařilo. "Poprvé se Policii ČR ve spolupráci s hasiči podařilo včas zabránit živelnému sjezdu nákladních automobilů z dálnice. Silniční síť kraje Vysočina tak kromě dálnice zůstala pro osobní automobily průjezdná, a většina z nich tedy mohla postupně dálnici opustit a pokračovat v cestě po krajských a státních silnicích mimo dálnici," uvedl hejtman.

"Samozřejmě vždy tomu bude na Vysočině tak, že v určitém okamžiku bude příroda silnější než lidé. Je potřeba s touto situací počítat a ve chvíli, kdy nastane, se vyzbrojit i určitou trpělivostí a tolerancí," doplnil Vystrčil.

Dopravní servis Dopravní servis:
doprava.idnes.cz
Dopravní servis

Podobný kolaps zažila dálnice D1 v únoru 2001. "Kvůli hustému sněžení tehdy došlo k několika nehodám. Situaci zkomplikovaly kamiony, které zůstaly stát ve stoupáních. Na dálnici tehdy uvízly stovky aut a neprůjezdná byla od patnácti hodin odpoledne až do rána," vzpomíná Petra Zelená z Centra dopravních informací.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Zeman podepsal zákon pro chudé. Místo poukázek dostanou znovu peníze

Ilustrační snímek

Úřad práce bude některým skupinám chudších lidí dávat příspěvek na živobytí opět výhradně v penězích, poukázky pro ně...

Raketový nákup české armády. Za řízené střely utratí vojsko 1,5 miliardy

Protiletadlový komplet RBS-70.

Ministerstvo obrany připravuje nákup protiletadlových řízených střel pro přenosné komplety RBS-70 za zhruba 1,5...

Každý pátý Čech je vyhořelý, nejčastěji manažeři. Odolní jsou faráři

Ilustrační snímek

Únava, cynismus a ztráta smyslu. Intenzivní znaky syndromu vyhoření vykazuje přibližně pětina Čechů. Míra ohrožení...

Najdete na iDNES.cz