Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koho smí a nesmí tlouct policejní těžkooděnci

  1:03aktualizováno  1:03
Policie v Brně rozprášila neonacisty a všichni jsou spokojení. Při zásahu se zranilo sedm policistů, takže odpor Národního odporu byl tvrdý. Policie za brněnské manévry sklízí pochvaly.

Na práci Policie České republiky nedohlíží důvěryhodná kontrolní instituce. | foto: Radek MičaMF DNES

Podařilo se jí s úředníky najít a naplnit precedens, jak i příště zamezit naparování neonacistů v ulicích a zneužívání práva na shromažďování hnutími, která chtějí základní lidská práva potlačovat.

Je dobře, že tajemník městské části Brno-střed Radovan Novotný sebral odvahu a s těžkooděnci za zády řekl skinům, že mají jít, odkud přišli.

Mohl jim to říci, už když přišli demonstraci na radnici oznámit jako prvomájový pochod, ale ustoupil argumentaci právníka pořadatelů.

Technaři si slušné zacházení přece nezaslouží
Možná si tak mohla policie ušetřit drahé manévry. Spíše však ne, protože fašisté i komunisté se vyznačují tím, že se odvolávají na právo a zákony, jenom když se jim to hodí.

To zásah proti ultralevici v Praze se už s takovým všeobecným povděkem nesetkal a v médiích se objevily hlasy o policejní brutalitě. A protože se do šlamastyky dostali také mladí sociální demokraté, kteří pak na policejní služebně museli nazí dělat dřepy, skandál je na světě.

Když se to stejné stane anarchistům, technařům, fotbalovým chuligánům či skinheadům, nikomu to nevadí. Ti si přece – na rozdíl od našeho slušňáckého socialistického dorostu – slušné zacházení nezaslouží.

Kdo dohlíží na práci policie?
Extrémní chování k extremistům nám nevadí. Dokud se třeba jen náhodou nedostaneme do problémů také a policie nás nehodí do jednoho pytle, do kterého pak – podle svého zvyku – mlátí hlava nehlava.

Pouliční bitky patří k dnešní době, pro některé skupiny obyvatelstva je to životní styl. Letošní První máj však opět ukázal na starý problém.

Na práci Policie České republiky nedohlíží důvěryhodná kontrolní instituce.

Mafie v uniformách
Že by současná Inspekce ministra vnitra dokázala objektivně vyšetřit policejní zásah proti demonstrantům, tomu nemůže soudný člověk od CzechTeku 2005 věřit.

Ministr Langer by si měl s kolegy ve vládě vzpomenout na své rozhořčení z té doby a připravit oddělení – přejmenované a opravdu nezávislé inspekce od vnitra a policie. Je to důležité nejen pro občany, které může nějaký policista občas neprávem zmlátit, ale i pro samu policii.

Mohla by se vymanit ze současné situace, kdy si hodně lidí ke škodě všech poctivých policistů myslí, že tuzemská policie je parta podobající se mafii, kde ruka ruku myje.

Sympatie k ochráncům zákona by se měly budovat na prohlubující se důvěře mezi občany a policisty, a ne na tom, že těžkooděnci zrovna zmlátili někoho, o kom si myslíme, že si trošku víc přes držku stejně zasloužil.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Klíčníci na Hradě zamykají korunovační klenoty

Vyzvedávání korunovačních klenotů v katedrále sv. Víta. (15. ledna 2018)

České korunovační klenoty se vrací zpět do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Od minulého úterý byly vystaveny ve...

Na zdravotnické škole v Brně vládne strach, potvrdila také inspekce

Atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici kritizuje...

Klima nedůvěry a strachu. Tak označuje atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici část ze šesti...

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz