Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koho a proč kryje Kořistka

  1:00aktualizováno  1:00
Donedávna to byli přátelé a kamarádi. Dnes se rozdělili na žalující, podezřelé a svědky. To je propletenec aktérů kauzy Kořistka. Psychologický posudek, který si na poslance Unie svobody a korunního svědka údajné úplatkářské aféry Kořistku nechala udělat policie, zjistil, že kryje některé svědky.

Ze závěrů vyšetření vyplynulo, že Kořistka je důvěryhodný svědek a že si nevymýšlí, pokud mluví o korupci. Zároveň však neříká vše, co ví.

"Je evidentní, že pan Kořistka někoho kryje, ale zcela jistě to nedělá proto, aby mařil vyšetřování. Chová se tak proto, že má k tomu potenciálnímu svědkovi velmi blízký vztah a nechce ho ohrozit," řekl MF DNES zdroj z policejního prezidia, který je s průběhem vyšetřování seznámen.

Svým způsobem se není čemu divit: všichni aktéři dnes nejdiskutovanější politické aféry se navzájem velmi dobře znají. Někteří dokonce byli až do vypuknutí aféry opravdu blízkými přáteli, zatímco dnes stojí jako nepřátelé na opačné straně pomyslné barikády.

Jeden příklad za všechny: šéf ODS Mirek Topolánek a Zdeněk Kořistka zůstali dobrými přáteli i poté, co Kořistka odešel do Unie svobody. Když v roce 1998 opouštěl ODS, Topolánek mu jako jeden z mála straníků poděkoval. Dnes však pro něho nemá jiná slova než "kretén, hlupák a lhář".

Zaprvé: tají kamaráda?
MF DNES se propletenec vztahů pokusila zmapovat, aby zjistila, koho a proč se vlastně snaží Kořistka krýt. Přinejmenším jde o dva aktéry.

V prvním případě tají konkrétní jméno člověka, který na osudné červencové schůzce v ostravské kavárně vyřkl nabídku desetimilionového úplatku za to, že nepodpoří novou vládu. Tají tedy jméno jednoho ze dvou hlavních aktérů případu - lobbisty Jana Večerka a poradce šéfa ODS Marka Dalíka.

"Řeknu to až u soudu, mám k tomu vážné osobní důvody," opakuje Kořistka stále dokola. V tomto případě má více důvodů krýt Jana Večerka. Ten je totiž Kořistkovým kamarádem, například letos mu zařídil levnější rodinnou dovolenou na Mallorce.

Právě Večerek je klíčem k tomu, proč se v aféře objevily dvě dámy ostravské kamarádky Šárka Froňková a Radka Ondříšková. Nejprve je před lety seznámil s poslancem Kořistkou, který pak několikrát zašel na kávu s Ondříškovou. "Kořistku z účastníků schůzky znám nejlépe. Ale jinak platí, že všichni jsou pouze známými, nic víc," tvrdí Ondříšková.

Letos na počátku léta seznámil Večerek obě s dalším člověkem z vysoké politiky: na filmovém festivalu v Karlových Varech se potkali s tajemníkem šéfa ODS Markem Dalíkem.

Ten s Večerkem nikdy nebyl kamarád, znali se zhruba jeden rok a výhradně po pracovní linii. Čtyřka si však v Karlových Varech evidentně "padla do oka". Froňková přiznává: "Tehdy jsme si domluvili, že se někdy sejdeme v Ostravě."

Zadruhé: tají další ženu?
Cestu za novými známými na sever Moravy pak Dalík spojil se schůzkou s poslancem Kořistkou, kterou mu zařídil Večerek. Na Topolánkův příkaz šel "sondovat", jaký má Kořistka postoj k nové Grossově vládě. Přímo z této schůzky Dalík zamířil - avšak už bez Večerka - za Froňkovou a Ondříškovou.

Podle policie to však nejsou jediné ženy v případu. Kořistka podle nich tají, jakou roli v celém případu sehrává žena, o které se dosud příliš nemluvilo: Kořistkova známá, Ivana Kárová.

Policie je přesvědčena, že jde o ženu, která jako další může potvrdit průběh celé kauzy. Tomu, že o této ženě Kořistka neřekl vše, nasvědčuje i vyšetření na detektoru lži. Detektor zapochyboval právě o jeho odpovědi, jestli byla Kárová o korupční schůzce také informována.

Policie má tři závěry, proč zatím poslanec Kořistka neřekl vše: buď je citově upjatý k osobě, kterou kryje, nebo má strach z nějaké autority ve svém okolí, nebo má obyčejný strach o sebe.

"Kořistka je typ váhavého člověka. Když něco ví, váhá to říct a raději se jde zeptat někoho ze svého okolí, komu bezmezně věří. Ale určitě to není lhář," tvrdí již jednou citovaný zdroj z policie.

Svědkyně: Kořistka mi řekl o korupci
Policie má výpověď dalšího svědka, který do protokolu uvedl, že se mu poslanec Kořistka zmínil o nabídce desetimilionového úplatku za svržení vlády. Jde o výpověď Radky Ondříškové.

Ta policii minulý týden řekla, že se jí Kořistka svěřil po červencové schůzce s Markem Dalíkem a Janem Večerkem. Ondříšková to v úterý i přesto, že jí MF DNES přečetla záznam její odpovědi, popřela. "Kořistka mi nic takového neřekl," řekla.

Zde je znění klíčové části z protokolu:
Vyšetřovatel: "Mluvila jste někdy s poslancem Kořistkou o obsahu schůzky, kterou měl pan Kořistka s Dalíkem a Večerkem?"

Radka Ondříšková: "Zmínil se mi, že mu byl nabízen úplatek. Řekl mi, že mu bylo nabízeno to, co je nyní uváděno v tisku."

Jde tak o dalšího člověka, kterému se Kořistka s korupční nabídkou svěřil ještě předtím, než na celý případ letos v srpnu upozornila MF DNES a než případ začala vyšetřovat policie. Dosud se vědělo jen to, že takové svědectví poskytla policii Kořistkova manželka Jana.

Výslech Ondříškové také poprvé ukázal, že silným argumentem policie jsou odposlechy, které k celému případu nashromáždila. Ondříškové totiž v jednu chvíli vyšetřovatel při výslechu pustil nepatrnou část z jednoho odposlechu a Ondříšková na to okamžitě zareagovala prosbou, aby byl výslech ukončen.

MF DNES zjistila, že to byl záznam hovoru mezi Ondříškovou a její kamarádkou Šárkou Froňkovou, která v kauze vystupuje také jako svědkyně. Obě ženy se totiž zúčastnily důležité schůzky s Markem Dalíkem a policie má indicie, že se na této schůzce Dalík "podřekl" a svěřil se jim o jednání, které jako vyslanec ODS vede s Kořistkou.

V krátké sekvenci, kterou policie Ondříškové pustila, údajně jedna z žen naznačila, že "nebýt Dalíka, řekla by už o kauze vše, co ví".

"Můžete říct, s kým se v telefonu bavíte?" zeptal se policista Ondříškové a ta odpověděla: "Myslím, že je to Šárka Froňková." Bezprostředně poté Ondříšková výslech ukončila slovy, že ji bolí hlava a břicho. Do médií Ondříšková říká, že jí pustili záznam "z velmi soukromého rozhovoru, který se bezprostředně netýkal jednání s Dalíkem".

 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh komplikuje dopravu, na D1 jsou mnohakilometrové kolony

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Poslanci za ANO, ministr zahraničí Martin Stropnický, šéf poslanců Jaroslav...

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

Najdete na iDNES.cz