Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Köhler: Sousedé mají být i přátelé

  11:06aktualizováno  11:06
Německý prezident Horst Köhler se v saské Pirně setká s českým protějškem Václavem Klausem. "Může se nám dařit pouze tehdy, když jsou naši sousedé zároveň našimi přáteli," říká. V rozhovoru hovoří také o tom, proč je pro Německo důležité partnerství s Českem a evropská integrace.
Dobré vztahy mezi Čechy a Němci jsou v zájmu lidí obou našich zemí, říká německý prezident. Ilustrační foto.

Dobré vztahy mezi Čechy a Němci jsou v zájmu lidí obou našich zemí, říká německý prezident. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

V Pirně se dnes (v úterý) setkáte s českým kolegou, prezidentem Václavem Klausem, s nímž se znáte již léta. Co vás více spojuje - politika, nebo ekonomie?
Spojuje nás zájem o politické a ekonomické otázky, které jsou důležité pro lidi. A prezident Václav Klaus vždy přichází s idejemi, které budí mou zvědavost.

Jakou roli pro Německo hraje střední Evropa a partnerství s Prahou?
Dobré vztahy mezi Čechy a Němci jsou v zájmu lidí obou našich zemí. Je to ponaučení z minulosti. Česko leží v srdci Evropy. Je historicky a kulturně úzce spojeno se všemi svými sousedy. Očekávám mnoho od kulturní a hospodářské dynamiky, která vychází z Čech.

Jak důležité jsou pro německou zahraniční politiku vztahy s českým sousedem?
Německo usiluje o dobré vztahy se svým sousedem. Je to v našem nejvlastnějším zájmu. Dobře víme, že se nám může skutečně dařit, jen když naši sousedé jsou našimi přáteli. A Německo se hlásí ke své historické odpovědnosti. Můžeme také navázat na mnoho dobrého v našich společných dějinách, mám na mysli nejen lesk císařské Prahy v době Karla IV., kterou připomíná výstava na Pražském hradě.

Jak hodnotíte současné česko-německé vztahy a perspektivy evropské integrace?
Vzájemné vztahy se velmi dobře rozvinuly, a to mě těší. Od 1. května 2004 patříme společně do Evropské unie. To otevírá jak Němcům, tak i Čechům nové šance nejenom v hospodářské, ale i společenské a mezilidské oblasti. Jsem přesvědčen o tom, že pro Českou republiku a Německo je správné jít dál po cestě evropské integrace. Přinese nám to bezpečnost, jistotu, dodá Evropě ve světě více váhy a posílí nás se zřetelem na hospodářské výzvy. Přitom si samozřejmě zachováme naši národní identitu - v Česku, v Německu a také v ostatních členských zemích Evropské unie.

Mohou Češi doufat, že sedmileté přechodné lhůty pro ty, kteří chtějí pracovat v Německu, budou přece jen zkráceny?
Německo se chová na základě domluveného postupu. Počkáme, jak se budou vyvíjet hospodářské vztahy v rozšířené Evropské unii, jaký vliv budou mít domluvené podmínky a jak se osvědčí.

Postaví Německo v Berlíně Centrum proti vyhánění, či nikoli? Co si myslíte o projektu, který prosazuje Svaz vyhnanců?
Existují na to různé názory. Spolková vláda a také já považujeme za nutné vést evropský dialog ke společné dokumentaci a zpracování případů útěků i vyhnání v Evropě ve dvacátém století. Dialog, který v říjnu 2003 ve gdaňském prohlášení doporučili tehdejší prezidenti Polska a Německa Aleksander Kwasniewski a Johannes Rau. Existují úvahy organizovat tento dialog formou evropské sítě. Doufám, že Česká republika se na těchto rozhovorech bude podílet.

Jaké cíle jste si předsevzal na rok 2006?
Ralf Dahrendorf (významný politolog a sociolog - pozn. redakce) jednou s ohledem na Německo a Evropu řekl: "Naším úkolem je uvést v soulad konkurenceschopnost, sociální soudržnost a politickou svobodu." To je moudrý popis úkolů. Přitom jde o nesnadné balancování. Také letos chci svými možnostmi přispět k tomu, aby se nám tato rovnováha povedla.

Pane prezidente, jak byste charakterizoval uplynulý rok, kdy Němci v září předčasně volili parlament? Byl vítězný, nebo ztracený?
Politicky to byl turbulentní rok, který vytvořil nové možnosti. Domnívám se, že politikové velké vládní koalice kancléřky Angely Merkelové chtějí tyto možnosti využít.

Řekl byste před loňskými předčasnými parlamentními volbami, že Německo bude mít velkou koalici křesťanských a sociálních demokratů a první kancléřku v historii země?
S velkou koalicí jsem nepočítal, ale také tato forma vlády může dělat dobrou politiku.

Co jste si myslel, když jste předával pověřovací listiny ženě, jíž vděčíte za svůj úřad?
Viděl jsem, že se těší a já jsem se těšil s ní. Angela Merkelová ve své politické kariéře prošla všemi vzestupy i pády. Projevila se jako chytrá a zdatná politička, a to jsou nejlepší předpoklady pro její úřad.

Jak často hovoříte s kancléřkou Angelou Merkelovou?
Přibližně každé dva měsíce.

Nakolik jste spokojen s výkony nové německé vlády, která v současnosti bilancuje prvních sto dnů v úřadě?
Především mi přijde, že existuje nový styl politické spolupráce. V popředí stojí hledání sounáležitosti a rozumných řešení. To by také mohlo vysvětlit zřetelné zlepšení nálad v Německu.

Již patnáct let žijí Němci z východních a západních spolkových zemí ve společném státě. Za tu dobu se společně mnoho dosáhlo. Jak bilancujete toto období?
Výstavba na východě země je náramná a všude viditelná. Východní Němci dokázali enormní výkonnost a flexibilitu a už dávno energicky spoluvytvářejí dějiny sjednoceného Německa. Západní Němci prokázali zase velkou solidaritu. Východní a západní Němci si opět důvěřují. Čím dál méně platí, kdo odkud pochází, a čím dál více, kam kdo chce. Zbývá ještě hodně práce. Starosti nám dělá zejména nezaměstnanost.

Co se udělalo špatně?
Sjednocením obou částí země a s tím spojenými úkoly jsme dočasně ztratili z očí další velkolepé výzvy jako přiostření mezinárodní konkurence i demografické změny.

Co skutečně pomůže při obnově země?
Německo má nadále velký potenciál. To se ukazuje například při velkých exportech německého hospodářství. Na tom musíme stavět a ještě více využít šance evropského vnitřního trhu a globalizace. Nyní je důležité, abychom krok za krokem pokračovali v započatém reformním procesu. K tomu patří především reforma federalismu, odbourávání byrokracie, trvalá konsolidace veřejných rozpočtů a rezolutní koncentrace na vzdělávání a vědu v Německu.

Obraťme list, pane prezidente. Blíží se mistrovství světa ve fotbale, které bude hostit vaše země. Do Německa určitě zavítá také mnoho hlav států. Bude pro vás období šampionátu spíše zábava, nebo práce?
Zábava a práce se u mne nevylučují. Moje práce mi dělá hodně radosti. A setkání s dalšími státníky na fotbalové tribuně bude mít bezesporu zvláštní půvab. My Němci budeme našim zahraničním přátelům dobrými hostiteli, nezávisle na tom, jak jednotlivé zápasy dopadnou.

Němci by rádi viděli svůj tým ve finále. Předpokládám správně, že je to také váš sen?
Našemu mužstvu držím palce. V současnosti máme znamenitý a vysoce motivovaný tým. Doufám, že také budeme mít špetku štěstí. Uvidíme.

Kdo je Horst Köhler

  • Spolkový prezident od 1.července 2004.
  • Stal se prvním hospodářským expertem v čele státu.
  • "Chci být prezidentem všech a pro všechny, a ty, kteří mi nedali svůj hlas, budu přesvědčovat svou prací," prohlásil ve svém prvním projevu devátý poválečný prezident, který je volen na pětileté funkční období s možností jednoho znovuzvolení.
  • Otec dvou dětí, který ovládá pět jazyků, se narodil 22. února 1943 v Skierbieszowě ve Slezsku, které je nyní součástí Polska.
  • Loajální spolupracovník bývalého německého kancléře Helmuta Kohla pochází ze skromných poměrů a z osmi dětí.
  • Bývalý šéf německého Svazu spořitelen a exprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Zasloužil se mimo jiné především o hladký průběh měnové unie obou tehdejších německých států v roce 1990.
  • Hlavní ředitel a předseda úřadu výkonných ředitelů Mezinárodního měnového fondu. Tuto funkci vykonával od 23. 3. 2000 až do 4. 3. 2004.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Rumuni vytáhli do války s medvědy, líčí na ně jedovaté pamlsky

Ilustrační foto.

Vesničané v Transylvánii se rozhodli na vlastní pěst omezit populaci medvědů. Komerční lov velkých šelem vláda v...

Zeman v Moskvě otevřel výstavu pokladů a přimluvil se za propuštění teologa

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil otevření výstavy Poklady Pražského hradu ve...

Víc než stovku historických předmětů včetně relikviářů ze 14. století, nebo o dvě stovky let staršího bronzového...

Zobrazení sochy Davida se nesmí používat pro komerční účely, rozhodl soud

Socha Davida ve Florencii

Soud v italské Florencii ve čtvrtek rozhodl, že zobrazení sochy Davida od Michelangela Buonarrotiho se nesmí bez...Najdete na iDNES.cz