Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kodaň čeká boj o zlatou kost

  9:06aktualizováno  9:06
Na své "cestě do Evropy" stojí Češi před rozhodující křižovatkou. Na konci týdne rozhodne summit Evropské unie v dánské metropoli o tom, za jakých podmínek vstoupí do EU Česko i devítka dalších uchazečů. Velká část sporných bodů mezi nimi a unií je po letech jednání již dořešena. O několik dalších se však stále vede tvrdý zápas, který skončí až v Kodani.

"Poslední gól, který rozhodne o výsledku zápasu, padne někdy až v poslední minutě či sekundě," komentoval to polský premiér Leszek Miller. Nejdůležitější otázkou pro Kodaň jsou peníze. Avšak výsledek summitu daleko přesáhne rozměry jakékoli peněženky.

Kodaňské "skóre" totiž předurčí, s jakými pocity budou jednotliví uchazeči do unie vstupovat - zda se budou už od počátku cítit jako "poražení", nebo zda se k unii připojí s hrdým pocitem "vítězů", kteří dokázali prosadit své.

Symbolický význam summitu tak daleko přesáhne celkem omezenou částku, o niž se má jednat. Zatím je mezi uchazeče rozděleno na 40 miliard eur, které jim unie poskytne pro první tři roky po vstupu.

V Kodani může desítka zemí se 75 miliony obyvatel získat nanejvýš dvě miliardy eur navíc. V přepočtu na obyvatele je to v nejlepším případě o 26,6 eura na hlavu více. I na takto omezeném "hřišti" se však Češi musí hodně snažit - ačkoliv už jen zázrak může něco změnit na tom, že v prvních letech po vstupu dostanou od unie daleko méně než Poláci, Slováci či Maďaři.

Polsko počítá pro první tři roky po vstupu s "čistým ziskem" od EU ve výši 166 eur na jednoho obyvatele, SLováci o dvě eura méně. Maďarsko to má dotáhnout alespoň na 134 eur. Zato Češi se i nyní, po dílčím zlepšení unijní nabídky, blíží k 70 eurům na hlavu - tedy k 700 milionům "čistého zisku" za léta 2004 až 2006.

Dánové, kteří takto připravili nabídku unie, se hájí tím, že dávají peníze zemím, které by na ně měly největší nárok. Se změnou Praha, alespoň navenek, příliš nepočítá. Její hlavní vyjednavač Pavel Telička jen tvrdí, že v Kodani "musí být jakýkoli další příspěvek (pro uchazeče) na objektivní bázi", a odmítá "představu, že by se peníze rozdělily na neobjektivní bázi, pro jednu, dvě či tři (kandidátské) země".

Srozumitelně řečeno: Češi by byli spokojeni, kdyby při dělení zbývajících peněz v Kodani vyšlo na každého alespoň něco - bez ohledu na to, kolik už unie slíbila té které zemi. Prezident Václav Havel a premiér Vladimír Špidla však nepojedou do Kodaně jen proto, aby přikyvovali unijní nabídce a rovnoměrnému rozdělování peněz. Musí se snažit získat více. Už proto, že v zákulisí to bude dělat každý uchazeč.

Summitu tak hrozí, že se zvrhne v zuřivý boj o zlatou kost. V halasu peněžních sporů se může ztratit velká věc: to, že Kodaň otevře cestu do EU pro desítku zemí s velmi rozdílnými tradicemi a zvyky i s velmi odlišně rozvinutými hospodářskými systémy.

Odlišnost kandidátů připomene jen poslední jednání ministrů zahraničí v úterý, což bude na první pohled komická předehra ke kodaňskému dramatu. Na tomto jednání unie oznámí, zda vyhoví některým zvláštním národním zvykům. Jde třeba o právo lovit medvědy a rysy v Litvě nebo o pokračující výlov podměrečných šprotů v Pobaltí. Unijní pravidla to jinak zakazují.

Do tuhého půjde koncem týdne. Pro vyvrcholení letitého jednání o rozšíření si unie původně vybrala pátek třináctého. Dánové však už oznámili, že se hotely pro početné delegace rezervují až do soboty - je možné, že konečné slovo padne až o víkendu.

Autoři:


ZPRÁVY: Fotbalová asociace si zvolila nového předseduHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...Najdete na iDNES.cz