Kocourek špatně vysvětloval miliony a končí. Nečas kývl na jeho demisi

  18:56aktualizováno  21:38
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS ve vládě končí. Premiér Petr Nečas přijal jeho nabídku na demisi. Kocourek jen několik hodin předtím řekl, že miliony na kontě jeho matky byly peníze, které skryl před rozvodem s manželkou. Nečase ani koaliční partnery ovšem nepřesvědčil.

"Nedomnívám se, že došlo ke korupčnímu jednání. Pan ministr mi doplnil některé podrobnosti, které nebyl ochoten veřejně říci," řekl premiér Petr Nečas "Klíčové je, že převzal politickou odpovědnost za chybu, kterou udělal, když nebyl v žádné ústavní pozici," uvedl předseda vlády.

Vše o kauze Kocourek

Aféra, která zlomila Kocourkovi vaz, vypukla minulý týden, když MF DNES upozornila na neobvyklou finanční operaci, jejímž výsledkem bylo 16 milionů korun na kontě Kocourkovy matky Jindřišky.

Ve vládě končí už třetí ministr za ODS

Ministr průmyslu ve vládě skončí až příští týden, ke 14. listopadu. Ještě koncem tohoto týdne má naplánované jednání s ruským vicepremiérem Alexandrem Žukovem. A v zahraničí je do konce týdne prezident Václav Klaus, kterému musí Nečas ministrovu demisi přinést.

Kdo ho ve vládě nahradí, není zatím jasné. Křeslo podle koaličních dohod patří občanským demokratům a Nečas bude podle všeho hledat mezi sobě loajálními stranickými kolegy. Jedním z tipů na nového ministra by mohl být šéf poslanců ODS a člen hospodářského výboru Sněmovny Zbyněk Stanjura. Nečas také funkci může nabídnout svému poradci, bývalému ministrovi Martinu Římanovi. Třetí možností je jeden z rozpočtových expertů ODS Michal Doktor.

Kocourek je už třetím ministrem za občanské demokraty, který v Nečasově vládě končí. Před ním se poroučeli ministr životního prostředí Pavel Drobil a Ivan Fuksa, který vedl zemědělství.

Peníze se na kontě Kocourkovy matky objevily, když vedl dozorčí radu ČEZ. Koaliční partneři demisi vítají

Kocourek byl od prosince 2006 do srpna 2010 šéfem dozorčí rady firmy ČEZ. Právě v době, kdy zastával tuto pozici - v březnu 2008 - dorazily na účet jeho matky Jindřišky Kocourkové od neprůhledné firmy Eton Ventures registrované v Novém Mexiku cenné papíry, které po třech měsících prodala za 16 milionů korun. Na transakci se podílela finanční společnost Key Investments. Ta dostávala od ČEZ milionové zakázky (o podezřelých penězích čtěte zde).

Po několikadenním mlčení, když ho straničtí kolegové i koaliční partneři vyzývali, že musí veřejně vysvětlit, jak k penězům jeho matka přišla, svolal Kocourek tiskovou konferenci, kde velmi nepřesvědčivě vysvětloval, že peníze jsou všechny jeho a že peníze k matce "odklonil". Právě v té době řešil rozvod (jak vypadalo Kocourkovo vysvětlování čtěte zde).

"Jak to vysvětloval, bylo zpochybnitelné, bohužel," přivítal za TOP 09 s Starosty Kocourkův odchod z vlády šéf poslaneckého klubu strany Petr Gazdík. Potvrdil, že je věcí ODS, koho do křesla ministra průmyslu a obchodu posadí.

"Nedůvěryhodný ministr by dělal nedůvěryhodnou celou vládu. Vítáme rozhodnutí, které padlo," řekl iDNES.cz předseda Věcí veřejných Radek John.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Porucha trakčního vedení ve Vršovicích ovlivní vlaky i odpoledne

Nádraží Praha Vršovice.

Porucha trakčního vedení ve stanici Praha Vršovice v sobotu ráno omezila železniční dopravu. Některé vlaky vyjíždějící...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Najdete na iDNES.cz