Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kočí: Bárta skákal po stolech a židlích, aby poslance přesvědčil

  13:53aktualizováno  13:53
Kristýna Kočí v rozhovoru pro Reflex zavzpomínala na atmosféru ve Věcech veřejných a na praktiky Víta Bárty, který je podle ní de facto neomezeným vládcem strany. Bárta prý poslancům doslovně nařizoval, co mají říkat v televizi. Jinde zase při vysvětlování svých postojů skákal po židlích a korzoval na stole.

Kristýna Kočí | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Kristýna Kočí, poslankyně, kterou VV vyloučily ze svého klubu, přiznává, že ze začátku své politické kariéry ve VV byla až příliš zapálená. "Prostě svazačka hadr," nazvala své nadšení.

Posledních několik měsíců ale prý prožila v absolutním stresu. "Žila jsem ve strašné schizofrenii mezi tím, co jsem musela říkat a dělat. Nenáviděla jsem úterky, kdy bylo zasedání poslaneckého klubu. Nenáviděla jsem svou bezmocnost, kdy jsem nebyla schopna zastavit ten strašný systém."

Vít Bárta, podle Kočí neomezený vládce VV, dával koaličním partnerům ultimáta výhradně přes média a záměrně mystifikoval jak koalici, tak i své poslance. "Bárta absolutně věří, že důležitější než politická dohoda je, jak něco vypadá v médiích. Navíc nebere v potaz, že VV jsou součástí vládní koalice," řekla v rozhovoru Kočí

To se projevilo například při vládní krizi v roce 2010. "Vnitřní strana se shodla na tom, že pro VV by bylo nejlepší vystoupit z vlády. Bárta to komentoval slovy, že je to výborné, ale už neřekl, že den předtím slíbil prezidentovi, že v koalici zůstaneme. Pak přijel na poslanecký klub a řekl jim, že zůstaneme vládní stranou. My ostatní jsme z toho byli v šoku," vzpomíná Kočí.

"Bylo to velké divadelní představení, kdy Bárta chodil po stolech a po židlích. Normálně vyskočil na stůl, kde korzoval, pak skočil na židle, které byly rozestavené podél zdí, a emotivně křičel, že se chce omluvit, ale poslanci musí jeho krok pochopit," popisuje Kočí, co se dělo na poradě poslanců VV.

Když máte být v televizi, dostanete od Bárty scénář

Její víra v Bártu se zlomila, když jí začal nepřijatelně diktovat, co má říkat v televizních diskusích. "Když máte jít do televizního politického pořadu, musíte předtím přijet do jeho bytu na pražském Kosárkově nábřeží, kde dostanete školení a scénář, co máte říkat," vypráví Kočí o "totalitním" systému Víta Bárty a jeho posedlosti médii.

K ukončení spolupráce se stranou a podání trestního oznámení na Víta Bártu kvůli úplatku ji dovedl pocit "absolutního zmaru." Reflexu řekla, že ve straně jsou jen loutky v rukou jednoho člověka, jenž rozhoduje absolutně o všem. "A vy už nemáte ani právo poradního hlasu," doplňuje Kočí.

V klipu Kočí vyznává Bártovi skrytou lásku

Kočí a Bárta hrají hlavní role i v klipu, který se v těchto dnech objevil na serveru YouTube. Animované dílko doplňuje píseň Nevinná, kterou Barbora Poláková zpívala v divadelním politickém kabaretu Blonďatá bestie. V klipu plave Kočí s Bártou na lodi v malém českém rybníčku a vyznává mu lásku

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Najdete na iDNES.cz