Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kocáb se pustil do boje s babyboxy, kojencům prý upírají práva

  9:32aktualizováno  9:32
Lidé jim fandí, ale u části lékařů jsou v nemilosti. Řeč je o babyboxech, do nichž mohou lidé odkládat kojence - zatím jich bylo dvaatřicet. Vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb tvrdí, že schránky novorozencům upírají právo na identitu. Dokonce kvůli nim svolal odborné kolokvium.

Babybox v hloubětínském GynCentru | foto: Petr Novotný

Výsledek? Podle Kocába jsou pediatři i psychologové vesměs proti babyboxům, ale zakázat je nelze. "Tato zařízení zákon nijak nereguluje," vysvětlil Kocáb, v čem mimo jiné spočívá problém.

Kolik je babyboxů

První český babybox funguje od června 2005 v Praze-Hloubětíně, zatím poslední, osmatřicátý, otevřelo sdružení Babybox - Statim letos v srpnu v Karviné. Celkem jich má být 70. Babyboxy mají největší tradici v Německu (od roku 2001), několik jich je i v Rakousku a ve Švýcarsku. Vznikají i na Slovensku.

Odpůrci babyboxů na jednání zdůraznili, že tato zařízení odporují Úmluvě o právech dítěte, která každému přiznává právo znát své rodiče a právo na jejich péči.

"Experti upozorňovali na etický konflikt, že dítě v babyboxu figuruje jako věc, nikoliv jako plnohodnotný jedinec," dodává zmocněnec Kocáb.

Na rokování o babyboxech dostali kromě lékařů a psychologů pozvání také právníci či sociální pracovníci. Zakladatele a šéfa sdružení Babybox - Statim, které zařízení provozuje, Ludvíka Hesse ani žádného jeho zástupce Kocáb nepřizval.

"I když připustíme, že se počet usmrcených novorozenců nesnížil, o co komfortnější práva má novorozenec nalezený na autobusové zastávce, ve sklepě nebo na záchodě v nemocnici než ten v babyboxu?" ptá se Hess.

Existuje navíc nemálo lékařů, kteří jeho aktivitu podporují, ostatně naprostá většina babyboxů je přímo v porodnicích.

"Nabídl jsem všem účastníkům kolokvia, že jim předvedu, jak babybox funguje. Zájem o to projevila jen jedna pracovnice ministerstva zdravotnictví. Jsem si jist, že nikdo z přítomných babybox zblízka vůbec neviděl," podotýká Hess.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Najdete na iDNES.cz