Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kocáb pozval Jocha na úřad. Za osm hodin ho chce zasvětit do lidských práv

  15:04aktualizováno  15:04
Vládní zmocněnec a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb pozval nového poradce premiéra pro oblast lidských práv Romana Jocha na svůj úřad. Za osm hodin mu chce představit, jak úřad funguje a čím se zabývá. Doufá, že Jocha přesvědčí, že post vládního zmocněnce je důležitý a nesmí se zrušit. Joch nabídku přijal.

Vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kocáb k sobě pozval Jocha během diskuse v pořadu Studio STOP, který vysílá Český rozhlas. Během debaty oba řešili, co jsou lidská práva, které skupiny občanů by měly být chráněny a zda je potřeba post vládního zmocněnce.

"Nejedná se o zachování mého postu, jde mi opravdu o zachování této agendy, o empatický lidskoprávní přístup, který se rozvíjel dobře. Navrhuji osm hodin strávených v našem úřadu. Já vám sezvu všechny odpovědné pracovníky, probereme celou agendu od A až do Z. Po těch 8 hodinách vás buď částečně přesvědčíme o tom, že jsme se vydali správnou cestou, nebo navrhnete nějaké korekce," vyzval Jocha Kocáb.

KDO JE ROMAN JOCH

Svými výroky budí vášně. Hodí se na poradce premiéra?

Doplnil, že Joch nemůže premiérovi Petru Nečasovi radit bez toho, že by se v oblasti pořádně zorientoval. Kocábovi prý trvalo rok a půl, než do oblasti pořádně pronikl. Jochovi jako vysokoškolsky vzdělanému člověku by to podle Kocába mohlo trvat měsíce.

"Bez toho, že byste se detailně seznámil s tím, co děláme, tak na vašem místě bych premiérovi nic neradil, protože ty věci vypadají skutečně jinak zvenku a jinak zevnitř. Já nepochybuji o vašich intelektuálních schopnostech to všechno pojmout, ale prostě těch informací je obrovské množství a musí vám je někdo předat," dodal v rádiu Kocáb s tím, že Joch nesmí "vylít celou vaničku i s dítětem".

Joch nabídku přijal. "Pozvánku jsem přijal, s panem Kocábem se potkáme 8. září. Půjde skutečně o osmihodinovou pracovní schůzku, kde se dozvím informace o jednotlivých oborech. Myslím, že je to pro mne přínosné, dozvím se věci, které skutečně možná netuším. Je dobré, abychom se sešli," řekl iDNES.cz.

O zmocněnci možná rozhodne revize

Zda to však změní jeho vlažný postoj k funkci vládního zmocněnce a Kocábovi to zachrání křeslo, jisté není. Už v rádiu Joch avizoval, že pokud od něj bude chtít premiér Nečas znát na Kocábovu funkci názor, bude se Joch řídit podle peněz a na Kocábově úřadu provede finanční revizi.

"Jako poradce premiéra se budu zabývat věcmi, které pan premiér označí za prioritní. Pokud se mě však zeptá na názor na post vládního zmocněnce, odpovím mu, že nejdůležitějším aspektem je tady aspekt daňových poplatníků, který by měl být zohledněn. Měli bychom tedy učinit revizi mnohých státních úřadů a podívat se na objem peněz, které zatím utratily za dobu své existence. Pak si položme otázku: Šlo tyto peníze vynaložit účelněji? Pokud by ta odpověď byla nešlo, tak ten závěr bude: zachovejte ty úřady, ať fungují dále," míní Joch.

Kocáb se revize nebojí. "Udělejte inventuru, náš rozpočet je pod rozlišovací schopností ministra financí, nějakých 100 milionů, to je nic. Jestli vy tam najdete 1, 2, 3 procenta, které byly dle vašeho názoru neúčelně vynaložené, budete rád. Já vás upozorňuji, že jsme byli střídmí, nedotkla se nás jediná korupční aféra, jediné plýtvání a snažili jsme se chovat naprosto příkladně. Každou korunu jsme čtyřikrát obrátili a využívali jsme 1 700 dobrovolníků," dodal Kocáb.

Je potřeba vládní post zmocněnce pro lidská práva?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. září 2010. Anketa je uzavřena.

NE 4652
ANO 658


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz