Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kocáb: Lidská práva, nejlepší ministerstvo pro mě

  3:05aktualizováno  3:05
Dnes půjde Michael Kocáb poprvé na "své" ministerstvo pro lidská práva. Střídá ministryni Džamilu Stehlíkovou a nevadí mu, že to bude práce maximálně na dva roky.

Trestání dětí je zásadní úvaha, je to filozofická otázka, kterou se musíme zabývat do hloubky, říká Michael Kocáb. | foto: KORZO

Jak dlouho jste zvažoval nabídku stát se ministrem?
Přišlo to o Vánocích, tedy v době, kdy se to jevilo jako absolutní nutnost. Neměl jsem výhrady vůči ministryni Stehlíkové, naopak. Během deseti dnů jsem se ale v agendě zorientoval a pochopil jsem, že je to nejlepší ministerstvo pro mě.

Jak to? Čím máte blízko k lidským právům?
Otec je farář, to jsou samá lidská práva, a matka psycholožka. Navíc jsem dlouho pracoval s Havlem, dalším velkým zastáncem lidských práv.

Říkal jste, že si vážíte ministryně Stehlíkové. Chtěl byste pokračovat třeba v nápadu s trestáním rodičů, kteří fackují děti, nebo s průkazkami pro těhotné?
Průkazky. To je přesně oblast, ke které se nebudu vyjadřovat. Musím zjistit, o co to bylo opřeno. Jestli to byl jen momentální nápad, nebo zda má například oporu v zahraničí.

Kdyby průkazky měly oporu v zahraničí, díval byste se na ně jinak?
Ne, to ne, to mě teď někam tlačíte. Paní Stehlíková někdy měla nápad, ten řekla, novináři se ho chytli a pak to vypadalo, že klouže po různých zvláštních věcech. Tak to ale nebylo. Trestání dětí je zásadní úvaha, je to filozofická otázka, kterou se musíme zabývat do hloubky.

Má facky řešit politik?
Měla by tu být hlubší diskuse, ne primárně mezi politiky.

Jaký máte plán na integraci Romů?
To je vyloženě programová záležitost. Mám k této otázce blízko, mám Romy rád, oblíbil jsem si je i přes hudbu. Takže se na to těším.

Lidé z takových míst, jako je Ústí nad Labem, si často stěžují, že ministři z Prahy této problematice nerozumějí, protože s Romy nežijí. Co si o tom myslíte?
Chtěl bych svou práci zahájit tím, že bych objel maximum oblastí a mluvil s maximem lidí. Ta připomínka může být pravdivá. Přijedete, zdržíte se tři čtyři hodiny a nic nepochopíte. Ale pokud bude těch návštěv hodně, tak tu problematiku pochopím lépe. Chtěl bych se do toho zahloubat, mluvit s mnoha Romy a pak se kvalifikovaně vyjádřit.

Na ministerstvu budete dva roky, zvládnete tu věc vyřešit?
Je to dlouhodobá otázka, dají se ale položit základy. O to už se snažila Džamila Stehlíková a možná se ukáže, že úspěšně.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz