Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kocáb chce pro „sociálně vyloučené“ úřad za 400 milionů ročně

  16:22aktualizováno  16:22
Agentura pro sociální začleňování by měla ročně stát 400 milionů korun. V dnešních Otázkách Václava Moravce v ČT to řekl ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. Agentura, která má regionům pomoci integrovat nepřizpůsobivé komunity do společnosti, by měla mít od roku 2011 celostátní působnost.

Koncepce agentury, kterou chce Kocáb předložit vládě v září, prý bude pomáhat řešit také problém lichvy. | foto: MF DNES

Na projekty by mělo jít podle Kocába zhruba 280 milionů ročně, agentura by zaměstnávala asi 120 lidí.

"Je to vlastně plánované jako takové malé ministerstvo," vysvětlil Kocáb status agentury. Ta by měla řešit pouze problémy sociálně vyloučených občanů, nejen Romů. Samotné ministerstvo pro menšiny by se pak mělo starat třeba o romskou problematiku z etnického hlediska, rovné příležitosti nebo zdravotně handicapované.

Agenturu zřídila loni bývalá vláda, zatím její zaměstnanci pilotně pracují ve 12 českých městech a regionech. Podle původních plánů tvůrců agentury měly na integraci Romů směřovat až miliardy korun, zejména z prostředků EU.

Zatím státní rozpočet pro letošní rok na provoz agentury pamatoval částkou 13,5 milionu korun. Zaměstnává patnáct stálých zaměstnanců.

Koncepce agentury, kterou chce Kocáb předložit vládě v září, prý bude pomáhat řešit také problém lichvy. "Musíme zase na to jít přes zvyšování povědomí, osvěty, to znamená bezplatné například právní poradenství," uvedl.

Kromě vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti by chtěl také omezit reklamu na různé spotřebitelské úvěry s vysokým úrokem. Návrh na větší postihování lichvářů by podpořili i lidovci, řekl v ČT náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek (KDU-ČSL).

Janáčková: Je to protežování určité skupiny

Senátorka Liana JanáčkováPodle senátorky a starostky ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liany Janáčkové (SSO) je však třeba bezplatné právní poradenství protežováním určité skupiny obyvatelstva. Podobné návrhy tak prý přispívají k růstu extremistických hnutí.

S Kocábem se Janáčková střetla v ČT i ohledně řady dalších věcí a zpochybnila existenci celého jeho ministerstva.

Výroky Janáčkové k Romům bývají často označovány jako kontroverzní. V roce 2007 byla kvůli svým slovům na adresu Romů dokonce trestně stíhána. Senát ji ale k trestnímu stíhání nevydal. - čtěte Imunitní výbor: Janáčková nemá být kvůli výrokům o Romech stíhána

Dnes v Otázkách Václava Moravce Janáčková mluvila v souvislosti s lichvou a krádežemi o "snědých, kteří okrádají ty méně snědé". Kocáb ji upozornil na to, že v Česku je obrovská ekonomická kriminalita a nikdo negeneralizuje slovy o tom, že Češi jsou zloději.

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz