Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kobra zabránila daňovým únikům za 1,7 miliardy, ministři ji chválí

  10:19aktualizováno  11:04
Za devět měsíců činnosti dokázal speciální tým Kobra, ve kterém spolupracují policisté, daňová a celní správa, zabránit daňovým podvodům ve výši 1,69 miliardy korun. „Je to záslužný, fungující projekt, který má velmi záslužné a kvalitní výsledky v boji proti daňovým únikům,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.

„V jednadvaceti případech, kdy Kobra zasahovala na celostátní úrovni, jsou tři případy u soudu, v jedenácti bylo zahájeno trestní řízení a obviněno bylo 82 osob,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj je jedním z úkolů rozšíření činnosti Kobry do jednotlivých krajů.

„Diskutujeme nyní o celkovém nastavení policie. Máme ambice přijmout čtyři tisíce policistů, ale to ne do struktury Kobry jako takové,“ řekl po jednání s politickými špičkami o činnosti Kobry policejní prezident Tomáš Tuhý. „Konkrétně na daňovou problematiku se bavíme asi o 150 policistech,“ doplnil Tuhý.

Podle ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše se tým Kobra dokázal nabourat do dlouhodobě budovaných daňových podvodů, při kterých může podle Evropské unie Česká republika přicházet na nevybrané DPH ročně až o 3,2 miliardy eur. „Většina zásahů Kobry se týká takzvaných karuselových obchodů,“ řekl ve čtvrtek Babiš.

„Průměrný věk podvodné firmy je 24 dnů a rekord je dokonce osm hodin,“ řekl ministr financí. Česká republika se proto snaží s Evropskou unií dojednat výjimku, aby mohla stejně jako další země, které o to budou mít zájem, rozhodovat o tom, u jakého typu zboží uplatní princip reverse charge, tedy přenesené daňové povinnosti (více o tomto plánu najdete zde).

Režim reverse charge, který znamená, že DPH přiznává odběratel a ne ten, kdo služby nebo zboží dodává, se přitom v České republice částečně rozšíří už letos. Od 1. dubna se bude týkat i dodávek telefonů, integrovaných obvodů, herních konzolí, tabletů, laptopů, ale i obilovin a technických plodin.

Babiš také připomněl, že vláda připravuje opatření, která mají pomoci snížit daňové úniky. „Tolik diskutovaná evidence tržeb a prokazování původu majetku. Ve spolupráci s Českou národní bankou finalizujeme legislativu pro zavedení centrálního registru účtů,“ vyjmenoval ministr financí. „Máme před sebou i boj proti podvodům při dovozu vína,“ řekl Babiš.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz