Medvídek koala

Medvídek koala | foto: Profimedia

Australané chystají velké vybíjení koal, vačnatce sužují chlamydie

  • 22
Populaci australských koal decimují chlamydie. Pohlavně přenosnou nemocí se nakazila už polovina z nich. Austrálie proto uvažuje, že nemocná zvířata vybije. Výsledky preventivního zákroku by se údajně mohly dostavit do pěti až deseti let.

„Asi polovina koal napříč Austrálií je nakažená. V uzavřených populacích to může být i většina - někdy až osmdesát procent,“ uvedl odborník na infekční choroby z Burnetova institutu v Melbourne David Wilson.

A antibiotika to nespraví. „Koaly mají střeva plná bakterií, které jsou důležité pro trávení eukalyptových listů. Takže pokud koalám nasadíte léčbu antibiotiky, zabijete i tyto bakterie,“ popsal pro BBC Peter Timms z queenslandské univerzity technologií.

Dopad nemoci na nakažená zvířata je ničivý - slepota, neplodnost a infekce známá jako „špinavý ocas“. „Močové cesty se zanítí a šíří se to dál, je to neuvěřitelně bolestivé. Koaly dostanou výtok a mnoho z nich pak umírá,“ pokračuje Wilson.

„Populace koal klesá. Způsob, jak ji můžeme zvýšit, je paradoxně takový, že bychom měli některé koaly zabít,“ navrhuje Timms s tím, že si zvířata chlamydie předávají mezi sebou a vybití nemocných zvířat by mohlo přinést výsledky za pět až deset let. Vědci mezitím také připravují vakcínu, která by měla koaly ochránit.

Vakcína pro koaly může pomoci i lidem

Hotová by měla být zhruba za tři roky a poznatky, které odborníci během přípravy získali, se mohou hodit i lidem. A to i přesto, že koaly trpí jiným kmenem chlamydií než lidé. Vědci by mohli například zjistit, jakým způsobem chlamydie ovlivňují mužskou plodnost. Zdá se také, že lidé se mohou při kontaktu s koalí močí nakazit zvířecí podobou nemoci.

Koaly jsou už od roku 2012 na seznamu ohrožených zvířat. Jen v australském Queenslandu klesla jejich populace za posledních dvacet let o čtyřicet procent. Na životě je ohrožuje automobilový provoz, útoky psů a odlesňování.

Podle Wilsona se však na jejich vymírání nejvíce podílí právě chlamydie. Ty se nevyhýbají ani ovcím, krokodýlům, ptákům nebo morčatům. Právě ptáci mohou nejsnadněji dostat chlamydie až k lidem. Mnoho koal je také nakaženo retrovirem podobným viru HIV, který ještě zhoršuje účinky bakteriálních infekcí.

Než do Austrálie přišli v roce 1788 britští osadníci, žilo tu podle odhadů více než deset milionů koal. Loni se australská vláda rozhodla stovky vačnatců vybít, aby netrpěli hlady (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video