Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koaliční plány s justicí: rychlejší práce, speciální senáty a zkušenější soudci

  15:25aktualizováno  15:25
Experti ODS, TOP 09 a VV se definitivně shodli na změnách v soudnictví. To se má především zrychlit. O všech trestných činech se bude rozhodovat už na okrese. Těžší kauzy a korupci budou řešit zvláštní senáty.
Koalice bude usilovat o zjednodušení soudní soustavy. Ilustrační foto.

Koalice bude usilovat o zjednodušení soudní soustavy. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Osmdesát bodů má program vznikající vlády v oblasti práva, spravedlnosti, byrokracie a korupce, který navrhla odborná komise. Už čeká jen na schválení lídrů koaličních stran, takzvané K9. MF DNES měla možnost do programu nahlédnout.

Vzniknou protikorupční soudy

Na jednotlivých soudech vzniknou speciální senáty, které se budou věnovat jen rozhodování o korupci a závažné hospodářské kriminalitě. Specialisté budou také na státních zastupitelstvích, která podávají obžalobu. Koalice si od toho slibuje více usvědčených korupčníků.

Korupci omezí testy spolehlivosti

Nově se budou týkat i úředníků

"U korupce je trestní proces velice složitý, proto je nutné, aby se jím zabývali specialisté," říká Vít Bárta, vyjednavač za Věci veřejné.

Soud začne vždy na okrese

Koaliční strany se dohodly na obecně znějícím závazku: budeme usilovat o zjednodušení soudní soustavy. Co to v praxi znamená? Jednou z možností je zrušení vrchních soudů. Ty jsou dnes dva - v Praze a Olomouci.

Zatímco dnes rozhodují méně závažné trestné činy, jako je například krádež, okresní soudy a závažné zločiny krajské soudy, nově budou všechny případy začínat na okrese. A případné odvolání bude řešit kraj.

"Dnes přijde obviněnému obžaloba, a pokud ji chce jeho právník oddálit, tak podá námitku. Půl až tři čtvrtě roku se pak řeší, zda má případ řešit okres, či kraj. To chceme odstranit," říká vyjednavač TOP 09 Stanislav Polčák.

Talár nejdříve pět let po škole

Už by se nemělo stávat, že se soudcem stane mladý právník tři roky po promoci, což často kritizoval prezident Václav Klaus.

Koaliční strany chtějí nově prosadit takzvaný princip 3 + 2, tedy že by čerství absolventi práv museli nejdříve pracovat tři roky v jiných justičních oborech, například v advokacii či na ministerstvu spravedlnosti, kde by nasbírali zkušenosti, a poté by je ještě čekala dvouletá čekatelská lhůta u soudu. Až po ní by pak mohli být jmenováni soudcem.

"Považujeme za důležité, aby uchazeči o talár nejdříve získali v justici zkušenosti," tvrdí Stanislav Polčák z TOP 09.

Přísnější tresty pro soudce

Soudci by měli získat větší nezávislost na ministerstvu spravedlnosti a zřídit si vlastní samosprávu. Na druhou stranu by měli být důsledněji trestáni za porušení zákona - když například rozhodnou o uvalení vazby, přestože k tomu nejsou důvody, či zkrátí obžalovaného na právech. "Kárná odpovědnost pro soudce existuje už dnes, potrestáni jsou však zřídka," tvrdí vyjednavačka VV Karolína Peake.

Její kolega z ODS Zdeněk Zajíček pak vysvětluje, že chtějí celý systém trestů "nastartovat".

Před kárným senátem dnes stane jen minimum soudců, kteří poruší zákon. A pokud se tak přece jen stane, často vyváznou jen s malou sankcí. O potrestání rozhodují jeho kolegové. Příkladem malé efektivity je řízení s místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou, který čelí žalobě za angažmá v aféře Čunek. Proces včera začal až po více než dvou letech.

Soudců bude méně

Koalice se shodla, že počet soudců už nebude růst. Naopak. Ulehčit jim mají vyšší úředníci a administrativní pracovníci, jejichž počet má vzrůst. Mohli by také rozhodovat o jednodušších věcech.

Skončí podrazy s rozhodci

Nově by mělo být zakázané používání rozhodčích doložek u spotřebitelských smluv a úvěrů. Doložky bývají často ve smlouvách uvedeny tak nenápadně, že si jich zákazník ani nevšimne. Jejich dopad je však fatální - spory neřeší soud, ale rozhodce. Ten bývá někdy spojen s věřitelem a společně ošidí dlužníka.

DOHODA

Co chce vláda dělat proti korupci

Korunní svědek
Takzvaný "institut spolupracujícího obviněného". Svědek, který bude v závažných kauzách vypovídat, získá od státu až úplnou beztrestnost.

Registrace lobbistů
Nový zákon bude obsahovat definice lobbingu a lobbisty. Ti se budou muset povinně registrovat.

Evidence všech hlasování
Zveřejňování informací o tom, jak hlasovali ministři, ale i radní v krajích a obcích, bude povinné.

Konec trafik
Ve státních a polostátních firmách jako ČEZ či ČSA už nebudou sedět za statisíce korun měsíčně politici, ale kvalifikovaní odborníci.

Veřejné zakázky na internetu
Veřejných zakázek, grantů či dotací se budou moci účastnit jen firmy se známými vlastníky. Veškeré údaje o zakázce budou archivovány na internetu, a to včetně smluv, dodatků, faktur, jména zadavatele a členů komise.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Najdete na iDNES.cz