Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústecký kraj povede rudý hejtman s náměstkyní Vaňhovou, podpis už je

  16:26aktualizováno  16:26
Dosavadní hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová z ČSSD zůstane jedním z nejmocnějších krajských politiků. Komunisté podepsali se sociální demokracií koaliční smlouvu a Vaňhová se stane náměstkyní hejtmana, kterým bude podle očekávání krajský předseda KSČM Oldřich Bubeníček.

Předsedové krajských organizací ČSSD a KSČM Arno Fišera a Oldřich Bubeníček podepsali pod dohledem dosavadní hejtmanky Jany Vaňhové koaliční smlouvu, která z ní udělá jednu z nejmocnějších krajských političek i na další volební období. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Bubeníček bude mít dva náměstky. Prvním bude komunista Stanislav Rybák, druhým právě Vaňhová. Zatímco komunisté jména svých lidí do krajské rady netajili, ČSSD je zveřejnila až při podpisu koaliční smlouvy.

O Vaňhové se dosud jen spekulovalo a šéf krajské ČSSD Arno Fišera její nominaci odmítal potvrdit s tím, že novináři jen chtějí překazit koaliční jednání.

Radní za KSČM

Oldřich Bubeníček (KSČM) - hejtman

Stanislav Rybák (KSČM) - náměstek pro zdravotnictví, strategii, přípravy a realizaci projektů

Jitka Sachetová (KSČM) - radní pro kulturu a památkovou péči

Jaroslav Komínek (KSČM) - radní pro dopravu a silniční hospodářství

Ladislav Drlý (KSČM) - radní pro investice, majetek a hospodářství

Petr Vomáčka (KSČM) - neuvolněný člen rady

ČSSD dosud jména svých radních tají

Při podpisu koaliční smlouvy nakonec Fišera přiznal, že ČSSD skutečně místo náměstka hejtmana obsadí Vaňhovou. "O jménech dalších radních ČSSD se rozhodne na ustavujícím zasedání krajského zastupitelstva 20. listopadu," poznamenal Fišera.  

Právě za vlády Vaňhové se stal Ústecký kraj symbolem rozkrádání evropských dotací a jejího prvního náměstka Pavla Koudu obvinila policie. Komunisté nejprve naznačovali, že by se neradi zapletli s lidmi z minulého krajského vedení spojovanými se skandály. "Očekávám od ČSSD určitou sebereflexi," tvrdil Bubeníček.

Nakonec se ale strany dohodly, že si do personálních otázek mluvit nebudou.

"Paní Vaňhová si z lidí, kteří jsou do rady nominovaní, svůj post obhájila. Ve volbách dostala přes pět tisíc hlasů, kdežto počet hlasů u ostatních se pohybuje kolem tisícovky, což je tristní," zdůvodnil nominaci Vaňhové severočeský poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Z koaliční smlouvy navíc nakonec vypadla klauzule, se kterou původně přišli komunisté. Ti navrhovali, aby v případě, že radního z jedné strany obviní a odsoudí za trestný čin související s výkonem funkce, právo obsadit jeho funkci bude mít druhá ze stran.

KSČM + ČSSD bude stejná jako ODS + ČSSD, tvrdí opozice

Komunisté budou mít v jedenáctičlenné radě šest mandátů, ČSSD pět. Zároveň se sníží počet štědře placených postů předsedů výborů.

"V minulosti jich bylo osm, nyní jich bude pět," zmínil Bubeníček. Dvěma výborům budou předsedat komunisté a sociální demokraté, kontrolní výbor připadne ODS, která skončila v opozici. Jeho šéfem se zřejmě stane její volební lídr Vladislav Raška.

Předsedové krajských organizací ČSSD a KSČM Arno Fišera a Oldřich Bubeníček
Šéf severočeské ČSSD Arno Fišera před podpisem koaliční smlouvy symbolicky

Opozice od nové rudo-oranžové koalice žádné změny ve vládnutí v Ústeckém kraji většinou nečeká.

"I vzhledem k tomu, že kontrolní výbor bude dál ovládat ODS a ve vedení kraje zůstanou tváře, jaké tam byly, čekám, že se v podstatě nezmění nic. Myslet si, že změnu mohou přinést lidé, kteří problémy kraje způsobili, je velmi naivní," zhodnotil novou koaliční dohodu krajský zastupitel za hnutí PRO kraj Přemysl Rabas.

Podle něj komunisté, kteří zatím seděli jen ve výborech a v očích voličů nemají s rozkrádáním evropských peněz nic společného, nebudou mít sílu nenechat se do takových kauz zatáhnout.

"Na ty šíbry nemají. Zezadu tam stále bude Roman Houska, Patrik Oulický, Alexandr Novák a hlavně Jana Vaňhová, tedy člověk, který problémy kraje způsobil," míní Rabas.

Stejně novou koalici už dříve zhodnotil lídr Severočechů.cz Jiří Zelenka.

"Nestane se nic, tahle tristní situace bude pokračovat dál. Pan Bubeníček bude stříhat pásky a řídit to budou dál socani. Komunisté to nejsou schopni odřídit. Zvlášť ne pan Bubeníček, protože v životě nic neřídil, tak těžko uřídí radu, zastupitelstvo a tento kraj. To odřídí sociální demokracie," řekl (rozhovor se Zelenkou zde).

Politolog: Nic se měnit nebude, rozhodně nic k lepšímu

Podobně o nové koalici smýšlí i lidé, kteří ústeckou krajskou politiku sledují zvenčí.

"Od krajské vlády nelze očekávat vůbec nic nového. Ti voliči ČSSD, kteří nyní dali hlasy komunistům v naději, že dojde k nějaké změně, naletěli. Nic se měnit nebude, rozhodně nic k lepšímu," řekl například politolog Daniel Kroupa.

Podle něj se ale komunisté ve vedení Ústeckého kraje rychle rozkoukají. "Poradí si rychle, v různých výborech byli a vědí, kde co využít. Neměl bych obavu z větší nekompetentnosti než u sociálních demokratů, tím spíš, že se o ČSSD budou moci opřít. V tomto ohledu nás nečeká nic nového. Jediná naděje, je tlak opozice, veřejnosti a médií," poznamenal Kroupa.

Proti návratu komunistů do vedení kraje uspořádají v Ústí nad Labem bývalí studenti z listopadu 1989 v pátek happening (o happeningu zde).

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz