Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koalice se najedla, řešení krize ale nemá. Pokračovat se bude na Hradě

  23:46aktualizováno  14. dubna 1:35
Ani po pětihodinovém nočním jednání 12 koaličních špiček není známo, jak chtějí politici vyřešit aktuální krizi. Mluvčí vlády Jan Osúch po neformální večeři v Kramářově vile pouze uvedl, že jednání budou pokračovat ve čtvrtek u prezidenta Václava Klause.

Koalice ani po více než čtyřhodinovém jednání jasné řešení krize nepředstavila. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

"Zástupci koaličních stran projednali různé varianty řešení politické situace, jednání budou pokračovat ve čtvrtek po jednání předsedů koaličních stran u prezidenta republiky," řekl mluvčí vlády Jan Osúch.

Prezident Václav Klaus si předsedy koaličních politických strana na Hrad pozval ve středu večer. Schůzka se bude konat ve čtvrtek dopoledne.

Podle Osúcha není cílem návštěvy Hradu předložit prezidentovi jasné řešení situace a po poradě s Klausem trojice politických stran opět usedne k jednacímu stolu.

Kalousek projevil optimismus, ostatní politici mlčeli

Žádný z lídrů koalice dění noční schůzky v Kramářově vile konkrétně nekomentoval. Mezi novináři se krátce objevil například předseda klubu TOP 09 Petr Gazdík nebo bývalý ministr pro životní prostředí a současný místopředseda ODS Pavel Drobil.

"Uvidíme, zítra nashledanou," komentoval vkvaltu situaci Drobil. Z vily vyšel po boku někdejšího ministra průmyslu a obchodu, současného šéfa premiérových poradců Martina Římana.

Sdílněji vypadal ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. I on ale vzal novinářům "vítr z plachet".

"Ve čtvrtek budeme pokračovat. Atmosféra středečního jednání se nesla v duchu nalezení východiska a v tomto jsem stále mírným optimistou. S čím půjde můj předseda na Hrad říkat nebudu. Z mého hlediska je jediná varianta řešení a tou je naplňování programového prohlášení, které je nezbytné pro Českou republiku," komentoval situaci.

Koalice si láme hlavu, jak získat zpět důvěru lidí

Ještě v průběhu večeře ministr financí v České televizi uvedl, že se rýsuje dohoda koaličních lídrů "s jistými změnami a jistými pojistkami". Mluvil však velmi opatrně a obecně. Vládu čekají personální a další změny, dodal bez upřesnění.

Vyvrátil přitom spekulace, že premiér Nečas hodlá vyhovět požadavkům Věcí veřejných. Ty jako výměnu za odchod svých ministrů žádají i hlavu ministrů Vondry, Fuksy a právě Kalouska. "Není to o židlích, ale zda jsme schopni realizovat programové prohlášení vlády," dodal.

Kromě aktuální situace prý dvanáct zástupců koalice u neformální večeře debatovalo nad tím, jak vrátit důvěru ve vládu a českou politiku vůbec.

Prezidentovi došla trpělivost

Ve čtvrtek večer vystoupil Václav Klaus s nečekaně ostrým prohlášením, v němž odsoudil současnou situaci na politické scéně. "Události dnešního odpoledne na naší politické scéně přesáhly jakoukoliv tolerovatelnou hranici," uvedl Klaus, který zároveň zapochyboval, jestli má vůbec vláda v současném složení dál pokračovat.

Podle Klause vládní krize dostala nový rozměr. Nelíbí se mu odposlechy, tajné nahrávky, cílené lži a vzájemné obviňování. "Důvěra veřejnosti v tuto vládu, v její jednotlivé koaliční strany, a vůbec v celý politický systém je tím vážně narušena," míní Klaus. A pozval si koaliční špičky na Hrad.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Najdete na iDNES.cz