Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koalice protlačila odvolání vysílací rady

  20:44aktualizováno  20:44
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání končí. Vládní poslanci těsně o hlas prosadili její odvolání. Viní ji z prohrané arbitráže o Novu. K odvolání potřebovali 90 hlasů a přesně tolik jich získali. Schůze byla nezvykle dramatická. Trvala šest a půl hodiny a odvolání rady bylo jejím jediným bodem.

Rada nekončí bezprostředně po hlasování sněmovny. Odvolává ji na návrh poslanců premiér. Vladimír Špidla však pro odvolání rady sám hlasoval.

"To je tak den, dva," uvedl na dotaz, kdy radu odvolá.

"Je to dobrý výsledek, škoda, že to nepřišlo dříve," prohlásil ministr pro informatiku, unionista Vladimír Mlynář.

"Není to trest za arbitráž, ale je třeba zabránit dalším škodám, které nám hrozí," doplnila ho stranická kolegyně Hana Marvanová.

Proti odvolání rady se po celou dobu stavěli poslanci ODS a KSČM. Ti tvrdili, že odvoláním rady Česká republika snižuje svoje šance v soudní při, kterou kvůli údajně nekorektnímu postupu arbitrů Česko vede ve Stockholmu.

"Ukázala se neloajalita vládní koalice vůči státu. Můžeme se přít ve sněmovně, ale navenek musíme být jednotní," řekl poslanec ODS Ivan Langer.

Verdikt nijak nepřekvapil předsedu rady Martina Muchku, který obhajoval svou právi před poslanci v asi půlhodinovém vystoupení: "Čekal jsem to, je to politické rozhodnutí."

Bylo to drama
Od začátku byla schůze nezvykle dramatická. Nejdřív se poslanci nemohli shodnout, zda vůbec chtějí o radě jednat. Když to těsně prošlo, spustila se lavina obvinění, kdo z poslanců může za prohranou arbitráž a kdo poškozuje české zájmy.

V úvodu vystoupil šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý: "Nechápu, proč se svolávala mimořádná schůze kvůli tomuto bodu. Lidi mnohem víc zajímají jiné věci..."

Na Tlustého reagoval premiér Vladimír Špidla. Projev šéfa poslanců ODS označil Špidla za prázdný a demagogický. "ODS v úterý zablokovala program schůze, ve kterém byly i jiné věci, ne pouze odvolání rady. A znemožnila tak o věci alepsoň jednat a pokládat argumenty pro odvolání, nebo proti," namítl premiér.

Špidlu vystřídal poslanec ODS Ivan Langer. "Za to, že nebyl schválen program, nemůže ODS, ale vládní poslanci, kteří nechodí do práce," prohlásil. Reagoval tak na skutečnost, že v úterý chybělo v lavicích dvanáct koaličních poslanců.

Místopředseda sněmovny a KSČM Vojtěch Filip si není jist, zda je rada jediným viníkem prohrané arbitráže o Novu. Tvrdí, že se musí viník nejprve najít.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda zopakoval, že Česká republika byla odsouzena k zaplacení deseti miliard. "To rozhodnutí je pravomocné, což by měl jako právník chápat i pan Filip."

Poté vystoupili komunisté Miloslav Ransdorf a šéf poslanců Pavel Kováčik. Poslanec Ivan Langer hájil radu tím, že vyjmenoval všechny její povinnosti, které má ze zákona.

Poslankyně US-DEU Hana Marvanová obvinila ODS, že se bojí odvolání rady, aby strana nepřišla o vliv v soukromé televizi. Kontrovala poslankyně za ODS Kateřina Dostálová, která z téhož obvinila ČSSD. "Rada musí pryč, aby vládní strana získala vliv na média," řekla.

Dostál navrhnul odvolání rady
Poslanci přizvali na jednání předsedu rady Martina Muchku. Poté promluvil klíčový hráč mimořádné schůze ministr kultury Pavel Dostál, který oficiálně navrhnul odvolání rady. Vyjmenoval chyby, které rada udělala. Považuje jí za hlavního viníka prohrané arbitráže za Novu.

"Navrhuji odvolání z důvodu opakovaného závažného neplnění povinností," prohlásil Dostál. Rada podle něj chybovala nejen ve sporu o Novu, ale její vinou prý čelí republika hrozbě další arbitráže, tentokrát kvůli televizi TV3.

Podle poslankyně Táni Fischerové se rada chovala protizákonně. "Přinutila CME a ČNTS, aby se vzdala své investice v televizi Nova," řekla Fischerová.

Schůzi se odložit nepodařilo, rozhodne se ještě dnes
Opozice se poté snažila schůzi oddložit. ODS a KSČM k odložení jednání chyběly tři hlasy. Pro odklad hlasovalo 91 ze 186 poslanců, ale potřebný byl souhlas nejméně 94.

Odročení nepodpořila vládní koalice, k níž se přidal místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Po přerušení schůze si poslanci odhlasovali, že budou jednat i po 21. hodině.

Samotný program schůze schválila sněmovna nejtěsnějším poměrem hlasů. Vládní strany daly dohromady 93 hlasů, tedy přesně tolik, kolik bylo pro schválení programu zapotřebí.

Sněmovna se zasekla už na programu

Úterý: Sněmovna neschválila program
Sněmovně se v úterý nepodařilo schválit program schůze poprvé od roku 1996. Proti se postavili poslanci ODS, KSČM i část ČSSD.

Předseda vlády Vladimír Špidla i předseda sněmovny Lubomír Zaorálek jsou přesvědčeni, že šlo právě o pokus zablokovat odvolání vysílací rady, a to ze strany ODS.

Mnozí ale poukazují na slabost vládní koalice, jejíž poslanci se nedostavili v plném počtu.

"Nemám pocit, že by tam byly až tak velké nedisciplinovanosti, především proto, že chyběli poslanci, kteří jsou v zahraničí," řekl Českému rozhlasu Zaorálek.

K projednání desítek dalších bodů, které byly na původním programu, se poslanci sejdou zřejmě až příští týden.

CME vyhrála arbitráž, ČR má zaplatit přes 10 miliard
Arbitři už v září 2001 ve Stockholmu rozhodli, že Česko dostatečně neochránilo investice CME v televizi Nova, když ji v roce 1999 Vladimír Železný odřízl od amerických partnerů.

Dva roky starý verdikt v březnu 2003 arbitři doplnili o částku, kterou musí Česká republika společnosti amerického podnikatele Ronalda Laudera zaplatit. Přesně jde o 10,6 miliardy korun. Částka se denně zvyšuje o více než dvoumilionové penále.

Ministr kultury Pavel Dostál poslouchá ve sněmovně rozpravu o odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, 2. dubna 2003.

Ivan Langer a Kateřina Dostálová z ODS při přestávce v jednání sněmovny o odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, 2. dubna 2003.

Hana Marvanová z Unie svobody vystupuje při jednání sněmovny o odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, 2. dubna 2003.

Premiér Vladimír Špidla sedí ve sněmovně při jednání o odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, 2. dubna 2003.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz