Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koalice proti terorismu se otřásá

  0:01aktualizováno  0:01
Nad Atlantikem zuří diplomatická bouře. Poprvé od atentátů v USA nelze přehlédnout hluboké trhliny v protiteroristické koalici mezi USA a Evropou. Americký směr války proti terorismu se Evropě nelíbí. "Vojenský úspěch v Afghánistánu povzbudil USA k ignorování evropských pochyb o střetu s 'osou zla'," varoval Chris Patten, který má na starosti vnější vztahy EU. V očích Američanů tvoří tuto "osu" Irák, Írán a Severní Korea.

Pro unii to jsou jen tři státy, kde je nutné mírovou cestou podnítit demokratické reformy.

Patten není sám, i když tento pravicový politik zatím nejjasněji řekl, že unie odmítá tvrdý postup USA vůči "ose zla" a také vůči Palestincům. Za poslední dva týdny se na americkou adresu ozvala kritika ze strany Francouzů, Španělů, Němců, Švédů a dokonce i Britů.

Evropa tvrdí, že USA vše zužují na válku s terorismem a pokouší se to změnit. "Musíme se zaměřit na kořeny problémů, na chudobu a bezpráví," vyzývá francouzský ministr zahraničí Hubert Védrine.

Obavy Evropanů rozněcují zejména výroky o potřebě "změny režimu" v Iráku. Nijak je neuklidňují zprávy médií, že to už za pár měsíců povede k válce. Podle médií může být jen letecká. Je však možné, že to bude klasická válka s nasazením 200-500 tisíc mužů. Amerických mužů. Evropany nikdo neprosí.

Tváří v tvář této vyhlídce sahá Evropa po svém jediném trumfu: po protiteroristické koalici, jež politicky "kryla záda" USA při úderu na Afghánistán. "Spojenci v této koalici nejsou satelity. Mezinárodní koalice není základnou, na níž by se dalo dělat cokoli proti komukoli - a už vůbec ne na vlastní pěst," bouřil německý ministr zahraničí Joschka Fischer. Evropa se tak snaží vyvolat strašáka diplomatické izolace USA.

Dává jim najevo, že evropskou podporu nemají automaticky zaručenou.
Evropské šance na změnu americké politiky jsou však mizivé: jak ukázal nynější rozhovor Collina Powella pro list Financial Times, nemají se ve Washingtonu o koho opřít. I Powell, považovaný za "holubici", totiž jednoznačně podpořil stanoviska prezidenta Bushe.

Powell a další američtí politici se tváří, že je vše v pořádku: až přijde čas k nějaké akci, bude Evropa "konzultována". To se však zdá "starému kontinentu" málo. Chtěl by hrát daleko výraznější roli v rozhodování o oblasti, na níž dnes nejvíce závisí jeho vlastní bezpečnost.

USA evropské obavy snadno odbývají: zatím se přece nic neděje. K Iráku ani Severní Koreji nemíří letadlové lodě a mocné americké letectvo se zatím nesoustřeďuje kolem žádného článku "osy zla".  Ale nynější diplomatické výpady z unie jsou přímým důsledkem událostí po 11. září.

Evropa se poučila, že kromě nabídky politické či logistické podpory nemá nic, čím by mohla ovlivnit rozhodování USA.  Jakmile začnou padat bomby, její hlas zaniká. Proto se snaží jednat dříve, než se něco začne dít.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz