Koalice otáčí, vládu dnes nezboří

  • 141
Premiér Vladimír Špidla se nejspíš nemusí obávat, že úterní hlasování o zákonu o nájemném položí jeho vládu. Politici vládní koalice v pondělí otočili a překvapivě začali mluvit o tom, že i kdyby zákon přijat nebyl, vládu to nezboří.

Právě nájemné zatím špičky koalice označovaly za klíčový zákon.

Ten má poprvé otestovat sílu vlády poté, co Unii svobody opustili poslanci Tomáš Vrbík a Marian Bielesz.

"Nám by to až tolik nevadilo," řekl v pondělí šéf poslanců ČSSD Petr Ibl. To potvrdili i straničtí experti na otázky bydlení, poslanci Stanislav Křeček a Radko Martínek. "Zákon je totiž naším ústupkem," tvrdí Křeček.

Sociální demokraté na zákon dohodnutý v koalici pohlížejí tak, že si jeho podobu vynutili jejich partneři ve vládě. Zákon má umožnit postupné zvyšování cen nájemného, jednou ročně o deset procent.

S vládou nechce hlasovat Vrbík, ale vláda bude spoléhat na pomoc opozice. "Už je to předjednáno," tvrdil včera Ibl. Nechtěl však říci, zda pro zákon budou hlasovat poslanci za KSČM, či za ODS.

"Budeme ještě v úterý jednat jak s modrými, tak s červenými," řekl místopředseda klubu ČSSD Antonín Macháček, který má ve straně za úkol "shánět" potřebné hlasy.
Velkou roli totiž může hrát i to, že bude chybět řada poslanců, hlavně kvůli zahraničním cestám.

"Kvůli zákonu o nájemném vládu bourat nebudeme. Vláda to vydrží," řekl místopředseda lidovců Jan Kasal.

Záchrana vlády? Horečné obvolávání a počítání poslanců
V roli kouče, kterému onemocněli hráči před klíčovým zápasem, se v pondělí ocitli předáci koaličních poslaneckých frakcí.

Na úterní "zápas" neboli hlasování o nájemném se omluvilo patnáct vládních poslanců z ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Soupeři v opozici má chybět jen osm "hráčů".

Čísla však nemusí být zcela přesná, protože obvykle zdaleka ne všichni pošlou omluvenky. Přesto šéfové klubů raději po celý den horečně telefonovali a počítali, s kým mohou dnes ve sněmovně počítat.

Šest delegací je zrovna v cizině na pracovních cestách, jiní poslanci jsou nemocní. To zcela narušilo křehkou sněmovní matematiku, z hlasování se rázem stala loterie. Vládu přitom čeká "vyřazovací zápas" s opozicí o přežití.

Za nesouhlasícího poslance Vrbíka bylo dohodnuto párování. Jenže situace se změnila odpoledne: ODS se rozhodla, že nájemné pojme jako "bojové hlasování", a stáhla svého poslance Václava Mencla z plánované cesty do Dánska.

"Prioritní je práce ve sněmovní lavici," zdůvodnil sám Mencl. Sociální demokraté, kteří mají jet do Dánska rovnou tři, se rázem lekli. "Pokud by to mělo ohrozit poměr hlasů, raději zůstanu," rozhodla se Jitka Kupčová z ČSSD.

Kolik nakonec přijde vládních a koaličních poslanců, se ukáže, až v úterý zasednou do lavic. "Bude to aritmetika a usilovné sčítání hlasů," předvídá šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video