Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koalice odložila podpis programu kvůli sporům

  10:18aktualizováno  10:18
Vládní koalice odložila o dva dny schválení programového prohlášení. O definitivní podobě budou koaliční špičky jednat nejdříve v neděli. Sociální demokraté jsou se zněním prohlášení spokojeni. Lidovci a unionisté o něm budou teprve jednat. Jedním z nich je povinné zavedení registračních pokladen.

O definitivní podobě jedná celkem devět zástupců stran.

"Sejít by se K9 měla buď v neděli odpoledne, nebo v pondělí," řekl ČTK místopředseda ČSSD a vicepremiér Zdeněk Škromach.

Za posunutí termínu podle něj nemůže rozpor v názoru na obsah dokumentu. "Většinou jde o jednotlivé formulace, přeorganizování textu," dodal.

O jaké sporné body v programu vlády jde nechtěl nikdo upřesnit. Jisté je pouze to, že jedním ze zhruba osmi bodů je povinné zavedení registračních pokladen. "Text nebyl v takové podobě, aby o něm mohly jednat koaliční špičky," řekl iDNES předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Představitelé jednotlivých vládních stran chtějí návrh prodiskutovat s širším vedením svých stran. Jako první o novém prohlášení jednali poslanci a senátoři ČSSD.

"Pro nás je toto znění programového prohlášení přijatelné," řekl zpravodaji MF DNES poslanec Stanislav Křeček. Dodal, že mají pouze několik výhrad k návrhu zahraniční politiky vlády.

Poslanci by měli programové prohlášení schvalovat 24. srpna, kdy chce vláda požádat sněmovnu o důvěru. Podle představitelů "koaliční devítky" posunutí termínu na neděli hlasování ve sněmovně nijak neohrozí.

Lobby dostalo stavbu jezů na Labi do programového prohlášení vlády

Osvědčené způsoby obcházení zákonů se již objevily i v jednání nové vlády. Opět se týkají kontroverzní stavby jezů na Labi za sedm až dvanáct miliard korun.

"Stavba jezů se jako priorita opravdu objevila v několika návrzích programového prohlášení nové vlády," potvrdila mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.

Ministr Libor Ambrozek sice prohlásil, že jezy nikdy nepovolí, teď je ale na dovolené a podle Šůlové nechce přípravy základního dokumentu nové vlády zatím komentovat. Stavbu, proti níž se v petici postavilo sedmnáct tisíc lidí, se její zastánci opakovaně pokusili prosadit zákonem.

Vloni navrhoval bývalý ministr dopravy Jaromír Schling změnit zákon o vnitrozemské plavbě tak, aby se na rozvoj a modernizaci vodní plochy nevztahoval zákon o ochraně přírody a krajiny.

Prosazení stavby touto cestou nakonec zablokoval senát. Ke stavbě je tak pořád zapotřebí výjimka z tohoto zákona, ale ani předchozí, ani současný ministr životního prostředí jí nepovolil.

V dubnu se jezy dostaly do programu jednání vlády s tím, že mají být označeny za stavbu ve veřejném zájmu. K rozhodnutí, jestli větším veřejným zájmem je ochrana přírody, nebo stavby dvou jezů, má pomoci právní analýza, kterou si nakonec ministři objednali.

Podle zdrojů blízkých připravovanému programovému prohlášení se v kategorii doprava v návrzích dokumentu objevilo více konkrétních staveb. Například i propojení vodní cesty mezi Dunajem, Odrou a Labem. Nakonec ale prý v prohlášení asi nebudou.

"Pokud by v programovém prohlášení byly skutečně konkrétní záležitosti, bylo by to jedině dobře. Pokud by se v něm ale objevily jen jezy, považoval bych to za velmi podivný postup," komentoval zmínku o jezech v dokumentu vlády hejtman Jiří Šulc.

Jezy mají zásadním způsobem změnit dopravu na dolním toku Labe. Mají po 345 dnů v roce zajistit minimální plavební hloubku 140 centimetrů. Stavbu připravovanou deset let napadl i Nejvyšší kontrolní úřad, podle jehož zprávy je její návratnost minimální.

MF DNES, Milan Osvaag

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz