Koalice naléhavě svolává sněmovnu

Vládní poslanci chtějí zpestřit svým opozičním kolegům předvánoční období mimořádnou schůzí sněmovny. Koalice chce co nejdříve projednat několik zdravotních zákonů. Jeden z nich by měl zaručit, že i v novém roce budou moci fungovat registry, v nichž jsou informace o zdravotním stavu obyvatel.

Projednání těchto předloh na současné schůzi sněmovny ODS ve čtvrtek zablokovala.

Šéf poslanců Lubomír Zaorálek schůzi svolal na 9. prosince.

Mimořádnou schůzi chce i ODS
Ani občanští demokraté ale nechtějí před Vánocemi ve sněmovně zahálet. Do konce roku chtějí mimořádně jednat o privatizaci Severočeských dolů.

Koalice a opozice tak v podstatě řeší situaci, kdy se jim něco nepodaří prosadit do programu "běžného" pléna. Oba tábory mají totiž dost hlasů na to, aby si pohodlně vymohly mimořádnou schůzi.

Nebudeme moct sbírat informace o pacientech, bojí se vláda
Poslanci ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU se na žádosti o svolání mimořádné schůze dohodli při společném zasedání. Poradce předsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Libor Vacek řekl, že termín schůze, kterou žádá koalice, zatím nebyl stanoven.

Někteří poslanci varují před tím, že stát možná nebude moci od ledna pokračovat ve sbírání údajů do registrů. Registry podle nich ohrožuje fakt, že nejsou zmíněny přímo v zákoně. Měla to zajistit novela, jejíž projednání na této schůzi ale ODS znemožnila.

ODS: Údaje se mohou zneužít
Občanští demokraté v minulých týdnech opakovaně varovali před rizikem zneužití těchto citlivých údajů o zdraví obyvatel. Registry zatím fungují na základě nižších právních předpisů,  to ale podle autorů novely nebude od ledna možné.

Koalice chce na mimořádné schůzi kromě toho projednat i vládní návrhy zákona o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti zdravotníků, novelu zákona o lékařské, stomatologické a lékárnické komoře a novelu zákona o péči o zdraví lidu.

Poslankyně: Jdeme vstříc Unii
Předsedkyně zdravotního výboru sněmovny Milada Emmerová (ČSSD) uvedla, že tyto normy je třeba naléhavě přijmout kvůli vstupu do Evropské unie.

Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) novinářům řekl, že zařazení těchto zákonů na nynější sněmovní schůzi vetovala ODS "z důvodů, které jsou skutečně nepochopitelné".

Za nejdůležitější z těchto norem považuje Špidla předlohu, která se týká volného pohybu zdravotníků po zemích EU. Státy unie by uznávaly jejich kvalifikaci a tito lidé by mohli provozovat své povolání ve kterékoli evropské zemi, uvedl Špidla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video