Místopředsedkyně ANO Jaroslava Jermanová navrhla omezit právo poslanců mluvit k elektronické evidenci tržeb na dvakrát deset minut. A prosadila to.

Místopředsedkyně ANO Jaroslava Jermanová navrhla omezit právo poslanců mluvit k elektronické evidenci tržeb na dvakrát deset minut. A prosadila to. | foto: Michal Doležal, ČTK

Koalice omezila právo poslanců mluvit k EET. Hlasování opět neprosadila

  • 1868
Vláda se přiblížila schválení zákona o elektronické evidenci tržeb, ale jen za cenu toho, že omezila právo opozičních poslanců mluvit k tomuto zákonu tak dlouho, jak budou chtít. Na návrh místopředsedkyně ANO a Sněmovny Jaroslavy Jermanové koalice prosadila, že poslanci smí k zákonu mluvit jen dvakrát deset minut.

Pro hlasovalo 89 ze 160 přítomných, s vládní koalicí ještě Jiří Štětina z Úsvitu a nezařazený Karel Pražák (jak kdo hlasoval, najdete zde)..

„Omezili jste rozpravu ještě dříve, než mohli vystoupit nějací poslanci bez přednostního práva,“ reagoval na krok vlády šéf opoziční ODS Petr Fiala. Ani omezení řečnických lhůt ale nestačilo, aby zákon v pátek prošel, a tak byla schůze k elektronické evidenci tržeb přerušena zase do příštího pátku.

Ale pro zákon, od nějž si ministr financí Andrej Babiš a vláda slibují omezení daňových úniků, zkrácení lhůt pro vystoupení poslanců znamená, že bude ve Sněmovně schválen nejpozději v průběhu února. Opozici totiž „dojdou“ poslanci, aby mohla zákon blokovat.

Kuriozita. S koalicí hlasoval i Kalousek

Kdo pečlivě studuje hlasování poslanců, objeví překvapivou věc. S koalicí pro omezení práva poslanců mluvit o EET, byl v jednom ze dvou hlasování i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Ne když šlo o zkrácení řečnické doby, ale když poslanci hlasovali, že smějí ve zkrácené lhůtě vystoupit dvakrát (hlasování zde). Kalousek teď vysvětluje, že to udělal schválně, aby později celé hlasování zpochybnil. Což také udělal. „Byl to pokus,“ řekl Kalousek. Ze sympatií k elektronické evidenci tržeb ho nikdo podezírat nemá.

„Jestli se rozhodneme k podání ústavní stížnosti, tak na základě celého procesu schvalování zákona,“ řekl iDNES.cz Fiala. Koalice podle něj postupovala ve shodě se slovy Babiše, že parlament je žvanírna.

„Opět se ukazuje, že vládu vůbec nezajímají argumenty, ani příběhy konkrétních lidí, pro které elektronická evidence tržeb znamená likvidaci,“ tvrdí předseda občanských demokratů.

Krok, k němuž koalice v pátek dopoledne přistoupila, byl v danou chvíli trochu překvapivý. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek totiž krátce před tím na tiskové konferenci řekl, že snahou hnutí bude, aby mohlo vystoupit všech čtyřiadvacet poslanců ze všech stran, kteří jsou přihlášeni do diskuse. A že nikdo nebude omezován, bude-li mluvit k věci.

Avizoval jen to, že ANO zkusí prosadit, aby se o zákonu, který má podle vlády pomoci lepšímu výběru daní, mohlo jednat i po čtrnácté hodině. Ani náznak toho, že by poslancům byla krácena diskuse.

Právo poslanců mluvit k projednávaným zákonům omezila v minulém volebním období pravicová vláda při obstrukcích levicové opozice. A sociální demokraté s komunisty se i kvůli tomu obrátili na Ústavní soud. Ten dal opozici částečně za pravdu a pravicová vláda musela část svých plánů prosadit znovu.

Faltýnek: Je normální platit daně. Kalousek: Poplatník zapláče

„Je normální platit daně,“ zopakoval hlavní argument pro zákon ve Sněmovně Faltýnek. „Pro podnikatele nepřibude žádná administrativa,“ řekl poslancům v rozpravě ministr financí Andrej Babiš. Ten v průběhu celého pátečního dne čelil výtkám - kvůli střetu zájmů i kvůli tomu, že zákon podle opozice jen zkomplikuje život podnikatelům.

Už řadu týdnů vládní koalice marně bojuje o to, aby se o zákonu o elektronické evidenci hlasovalo a opozice to úspěšně blokuje. Vládní politici pak řekli, že budou chtít o zákonu za každou cenu hlasovat do konce ledna a na určitou hodinu stanoví hlasování - TOP 09 i ODS reagovaly, že v takovém případě, když nedostanou šanci mluvit všichni, kdo o zákonu mluvit chtějí, dosáhnou zrušení zákona u Ústavního soudu.

Kalousek nevidí důvod, proč vládě ustupovat. „Poškodí to malé živnostníky. Vydělá na tom několik velkých dodavatelů a oligarchů. Zkušenosti z Balkánu, kde byl tento systém zaveden, uvádí jen samé negativní zkušenosti. Vydělá několik málo lidí, zapláče daňový poplatník,“ řekl předseda TOP 09.

Kdy přesně se o zákonu o elektronické evidenci tržeb bude hlasovat, je ale nejisté. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura novinářům řekl, že skutečným důvodem, proč koalice změnila původní úmysl hlasovat již v lednu, je to, aby zákon začal platit až po podzimních krajských a senátních volbách. Pro restaurace a hotely má totiž začít platit povinnost elektronicky hlásit tržby sedm měsíců poté, co zákon vyjde ve sbírce zákonů.

Stanjura dokonce přidal konkrétní datum, kdy chce podle něj koalice hlasovat, jak vypozoroval z chování vládních poslanců - 10. února. Babiš to označil za nesmysl. „Tradiční politici se chovají podle voleb, já se budu chovat stále stejně. Je mi úplně jedno, jestli jsou volby, nebo nejsou volby, to je absolutně nesmyslná spekulace,“ reagoval ministr financí a šéf hnutí ANO Babiš.

Po přijetí v Senátu a podpisu prezidentem by mohla nová povinnost posílat elektronicky hlášení o tržbách (nejprve z restaurací a hotelů) začít platit od letošního listopadu. Za další tři měsíce má povinnost platit pro velkoobchod a maloobchod. Ostatní podnikatelé budou mít ještě rok odklad a řemeslníci ještě další tři měsíce navíc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video