Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koalice chce přidat učitelům. Teď bude hledat, kde na vyšší platy vzít

  10:57aktualizováno  11:36
Učitelé by měli dostávat víc peněz. Shodli se na tom vyjednavači z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných při jednání o prioritách v resortu školství. Otázkou je, kde peníze vzít. Věci veřejné navrhují, aby se seškrtal rozpočet ministerstva obrany. O tom mají zástupci všech tří stran jednat dnes.

Na 4 500 tisíce demonstrantů se v červnu 2008 sešlo před Úřadem vlády. Požadovali vyšší platy. | foto: ČTK

"Shodli jsme se na tom, že školství potřebuje více peněz na platy, chceme také, aby se více rozvolnily tarify, a ředitelé tak měli možnost přidat těm nejlepším," řekl MF DNES Jiří Pospíšil z ODS.

Zástupci Věcí veřejných považují za minimální nástupní plat kantorů dvacet tisíc měsíčně, kdežto ODS by ráda přidávala především na osobní ohodnocení.

Nástupní plat je necelých 15 tisíc. Průměrný pak 26 tisíc.

"V regionálním školství, to znamená od mateřských až po vyšší odborné školy, dostávali zaměstnanci škol v loňském roce průměrně 26 006,- Kč. V tomto průměru jsou ale zahrnuty i platy ředitelů, zástupců ředitelů a výchovných poradců, čímž průměr skáče dost nahoru," vysvětlila iDNES.cz mluvčí Ústavu pro informace ve vzdělávání Bohumila Beranová.

Návrhy na zvýšení učitelských platů vítá šéf školských odborů František Dobšík. "Obecně je vzdělávání poddimenzováno a mzdy obzvlášť," připomněl Dobšík.

"To, co říká pan Pospíšil (více peněz pro aktivnější učitele, pozn.red.), je už možné v současné době, Ředitel už na hlavu rozdělují tisíce a mají dostatečný prostor," dodal.

Ředitelé by navíc ve školách měli působit jen na přesně vymezená funkční období a pak by museli pozici v čele školy obhajovat na základě svých výsledků, shodli se koaliční vyjednavači.

Maturita nanečisto letos na podzim, naostro na jaře ne

Vyjednávací školský tým včera mluvil i o státních maturitách. Výsledek? Podzimní generálka určitě ano, maturity hned na jaře naostro spíše ne.

"Doporučujeme novému ministrovi, aby je o rok odložil, protože se celý projekt po generálce musí posoudit a potřeba je také finanční audit, který by vysvětlil, jak to, že u nás to stálo už půl miliardy, kdežto na Slovensku je zvládli za dvacet milionů," řekl Josef Dobeš z Věcí veřejných.

Podzimní maturitní generálka, ke které se přihlásila většina středních škol, má otestovat připravenost státní zkoušky. Stanovena je na 11. až 14. října. Kromě studentů má posloužit i ředitelům škol, zadavatelům maturitních testů i učitelům, kteří studenty na maturitu připravují. Prověřit se má i zabezpečení maturit (o maturitní generálce čtěte více zde).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz