Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci ukázkové farmy nedaleko...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci ukázkové farmy nedaleko Pchjongjangu (30. června 2015) | foto: Reuters

Diktátorova teta má v USA čistírnu. Měnila jsem Kimovi plenky, vzpomíná

  • 43
Američtí novináři vypátrali tetu severokorejského diktátora Kim Čong-una. S podporou tajné služby žije už 20 let v USA, kde s manželem provozuje čistírnu oděvů. Ko Jong-sok se rozpovídala o době, kdy se o malého synovce starala. Jeho cesta do čela KLDR prý začala osmými narozeninami.

Ko Jong-sok s manželem, kterého jí kdysi osobně vybral otec dnešní hlavy státu Kim Čong-il, žijí nedaleko amerického New Yorku a o své minulosti příliš nemluví. Americké úřady jim poskytly azyl a zcela novou identitu. Protože je navíc tajná služba CIA vnímala jako cenné zdroje informací, dostali od ní do začátku 200 tisíc dolarů - v přepočtu z roku 1998 asi 6,5 milionu korun.

Svá původní jména i životní příběh se manželům podařilo tajit dvacet let. Loni se však Ko Jong-sok rozhodla přijet do Soulu a zažalovat kvůli pomluvě tři uprchlíky z KLDR. V médiích vyprávěli, že Kim Čong-unova teta trpí závislostí na hazardu a podstoupila plastickou operaci (o žalobě jsme psali zde).

Reportéři amerického deníku The Washington Post její jméno díky prosincovému soudu odhalili. Zjistili, že Ko Jong-sok žije svůj „americký sen“, vychovala tři děti a pustila se do podnikání - s manželem provozuje čistírnu. Severokorejka je požádala, aby kvůli dětem její nové jméno nezveřejňovali. Pozvala je však domů a nad rodinnými alby vzpomínala na Kimovo dětství.

Osmiletý Kim dostal uniformu, vojáci mu začali salutovat

Kim Čong-unova teta uvedla, že se vůdce KLDR narodil v roce 1984. Většina zdrojů přitom tvrdí, že přišel na svět o rok dříve. Podle Ko se ovšem narodil v témže roce jako její první syn. „Vyměňovala jsem jim oběma plenky,“ líčila.

Už jako dítě byl podle ní malý Kim popudlivý a nenáviděl, když měl někdo jiné názory nebo zvyky než on.

„Když mu matka řekla, že by si měl přestat hrát a víc se učit, sice neodmlouval, ale protestoval jiným způsobem. Třeba začal držet hladovku,“ řekla novinářům Ko.

Potvrdila také, že Kim od dětství miluje basketbal a byl vášnivým fanouškem Michaela Jordana.

O tom, že diktátora Kim Čong-ila ve funkci hlavy státu nahradí právě on, se svět dozvěděl až v roce 2010. V pchjongjangském rodinném sídle to však bylo jasné od Kim Čong-unových osmých narozenin, uvedla jeho teta. Pro chlapce tehdy rodina pořádala velkou párty, během níž dostal generálskou uniformu.

Od té doby mu všichni severokorejští vojáci včetně skutečných generálů neustále prokazovali úctu. „Bylo nemožné, aby z něj vyrostl normální člověk, když se k němu takhle chovali všichni lidé v okolí,“ míní Ko Jong-sok. Zároveň bylo od té doby jasné, že Kim Čong-unovi dva starší bratři vládnout nebudou.

Ko Jong-sok se americkými novináři nechala vyfotit jen zezadu:

28.května 2016 v 17:03, příspěvek archivován: 28.května 2016 v 18:09

https://t.co/D7yd7juGbC Kim Jong-Un's aunt has been in US for nearly 20 years with husband... https://t.co/N0yvswClDt pic.twitter.com/6eYz5cDtJL

Ko Jong-sok jela s malým Kimem do Švýcarska, pak uprchla

Když bylo Kim Čong-unovi i jejímu nejstaršímu synovi dvanáct let, odjela s nimi Ko Jong-sok do Švýcarska. Chlapci tam navštěvovali mezinárodní školu v Bernu. Tou dobou se ovšem ukázalo, že její milovaná sestra - manželka Kim Čong-ila a matka budoucího diktátora - trpěla rakovinou prsu ve stádiu, kdy už jí lékaři nemohli pomoci.

Ko se bála, že by po sestřině smrti už mezi Kimy nebyla nejen v oblibě, ale ani v bezpečí. Roku 1998 proto s manželem i dětmi odjela na ambasádu USA v Bernu, kde požádala o azyl. Teprve v bezpečí americké základny nedaleko Frankfurtu přiznala, kdo vlastně je. Právě v tu chvíli se Washington dozvěděl, kdo bude Kim Čong-ilovým nástupcem. Nebo to tak alespoň líčí Ko Jong-sok, americké tajné služby se pro novináře nevyjádřily.

Budoucí roky ukázaly, že se Kimova teta nejspíš rozhodla správně. Po jeho nástupu k moci se v nejvyšších patrech severokorejského režimu rozjely tvrdé čistky, kterých nezůstali ušetřeni ani jeho příbuzní.

Roku 2013 nechal popravit za údajnou vlastizradu svého strýce Čang Song-tcheka, tehdy druhého nejmocnějšího muže v zemi. O osudu jeho manželky Kim Kjong-hi se dlouhé měsíce spekulovalo. Jihokorejská média psala střídavě o popravě, sebevraždě, infarktu či delší hospitalizaci. Poslední zpráva se objevila v lednu 2015. Někdejší severokorejští aparátčíci tehdy po útěku z KLDR uvedli, že Kim Čong-un nechal tetu otrávit (psali jsme zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video