Kníže ostřeluje ODS zprava, nová strana bude důsledně konzervativní

  6:12aktualizováno  6:12
Čekalo se, že nová strana s Karlem Schwarzenbergem v čele se pokusí sesbírat středové voliče, jejichž hlasy se v evropských volbách rozdrobily a propadly mezi menší strany. Nová strana TOP 09 však včera představila trochu jiný program. Místy pravicovější, než má ODS.

Vyhnula se populistickým slibům a říká třeba voličům, že si budou muset na leccos připlatit. "Otevřeně říkáme, že se nelze vyhnout vyšší osobní spoluúčasti," hájí nová strana například vyšší platby u lékaře.

Právě v tom se TOP 09 staví více napravo než občanští demokraté, kteří pod ofenzivou sociální demokracie začali couvat a teď tvrdí, že pokud levice poplatky zruší, znovu už je zavádět nebudou.

Politolog pro iDNES.cz

Kalousek nic neriskuje, je to řidič ze zadního sedadla

Stejně tak TOP 09 hájí zavedení školného. Je také třeba proti legalizaci eutanazie. Chce být důsledně konzervativní stranou, jaká podle jejích zakladatelů Schwarzenberga a exministra financí Miroslava Kalouska zatím v Česku není.

Strana se sice pokusí "vyluxovat" hlasy středových voličů, kteří budou před podzimními předčasnými volbami hledat, koho mají volit, ale je otázka, jak je osloví svým pravicovým programem. Tím by TOP 09 mohla sebrat spíše část hlasů ODS.

"Nechceme být populární za každou cenu. Ne všechna řešení jsou bezbolestná," řekl včera k programu nové strany Kalousek. TOP 09 bude také proti dalšímu zadlužování státu a proti zvyšování daní pro lidi s nejvyššími příjmy.

Kolik hlasů získá strana TOP 09 v předčasných volbách do Sněmovny?

celkem hlasů: 28418

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. června 2009. Anketa je uzavřena.

5 až 10 procent 17281

méně než 5 procent 8352

více než 10 procent 2785

Schwarzenberg, který dosud spolupracoval se zelenými a nyní povede stranu zcela jiného zaměření, připustil, že on a Kalousek jdou založením nové strany do hodně nejistého podniku. "Volič očekává něco nového, co by se vymanilo z toho způsobu politiky, jakým byla provozována během posledních let," řekl včera.

Komentář mf dnes

Českou politiku zachraňuje šlechta

Ale o nepřipravený podnik nejde. Kalousek stranu chystal řadu měsíců. U agentury STEM si lidé chystající TOP 09 zadali ještě před evropskými volbami průzkum. Ten podle informací MF DNES zjišťoval, jak by lidé vnímali novou stranu, kdyby ji založili společně Kalousek se Schwarzenbergem.

A výsledek? Tři procenta lidí řekla, že by ji volili určitě, dalších 11 procent odpovědělo formulací "spíše ano". Podle toho by potenciál nové strany sahal až zhruba ke čtrnácti procentům podpory.

TOP 09 chce pomoci pravici, aby na podzim odrazila atak ČSSD a komunistů. Socialisté už totiž připouštějí, že by po jejich vítězství mohla vzniknout jejich jednobarevná vláda, kterou by tolerovali komunisté.

Kalouskovi by se líbila předvolební koalice s občanskými demokraty, ale ti s něčím takovým zatím nepočítají. "Koalice se mají tvořit až po volbách," řekl včera první místopředseda ODS David Vodrážka.

co nabízí top 09

Eutanazii NE, školné ANO, zdanit vysoké platy NE, platby u lékaře ANO

Budete si muset za ledacos připlatit, říká ve svém programu natvrdo voličům nová strana TOP 09. To není v Česku právě obvyklé. "Vědomě neslibujeme příliš mnoho, protože je nám znám stav státních financí a víme, že hospodářská krize bude ještě nějaký čas trvat," řekl budoucí šéf nové konzervativní strany Karel Schwarzenberg. Co tedy TOP 09 nabízí?

1. Vyšší spoluúčast u lékaře
Strana v programu upozorňuje na to, že se prodlužuje průměrný věk a prudce rostou nároky na penzijní a zdravotní systém.

"Má-li být kvalitní zdravotní péče dostupná všem a lidský život důstojný až do posledních dnů, musí být oba systémy reformovány. Otevřeně říkáme, že se přitom nelze vyhnout vyšší osobní spoluúčasti," píše se v programu nové strany.

Tím se liší od lidovců, kteří se zalekli reakcí voličů na poplatky u lékaře a někteří jejich poslanci je začali pomáhat opozici bourat.A čelní politici ODS zase začali tvrdit, že když poplatky padnou, už se je nebudou snažit zavést.

2. Školné motivuje studenty
Slovo "školné" přímo v programu TOP 09 není, ale fakticky se k němu strana hlásí. "Ke zlepšení úrovně vysokoškolského vzdělání přispěje osobní motivace studentů, která nebude mít diskriminační charakter, ale posílí odpovědný přístup ke vzdělání," hlásá strana.

V tomto směru má podobný názor jako ODS, ale i nový šéf lidovců Cyril Svoboda tento týden uvedl, že je správné motivovat studenty vysoké školy tím, že si něco zaplatí.

3. Netrestat bohaté daněmi
To je bod programu nové strany, který jeden z jejích zakladatelů Miroslav Kalousek velmi zdůrazňuje a jenž stranu výrazně přibližuje ODS a vzdaluje od lidovců i ČSSD.

"Daně a odvody nesmí trestat svojí progresí větší pracovitost," píše se v programu. "Daňovou progresi už teď máme, vyplývá z různých slev, ať už na poplatníka nebo na děti. A co jiného než daňová progrese je vydávání 70 miliard korun na dávky státní sociální podpory," zdůraznil včera Kalousek.

Naproti tomu KDU-ČSL s novým vedením, a hlavně ČSSD, razí vyšší zdanění nejbohatších.

4. Proti eutanazii či adopcím pro homosexuály
Městští liberálové budou v tomto bodě nejspíš zklamáni. "Jsme stranou ryze konzervativní. Takže jsme i proti eutanazii," řekl včera Kalousek. Od konzervativní TOP 09 nelze ani čekat, že by se brala za větší práva homosexuálů, třeba za možnost adoptovat děti. V této věci je hodně znát, že TOP 09 zakládají z velké části bývalí členové KDU-ČSL a chtějí k nové straně přetáhnout i své dosavadní voliče.

5. Strana se "zeleným nátěrem"
Na této části programu TOP 09 je zase patrné, že by ráda nalákala i voliče Strany zelených. "Jsme povinni dodržovat zásady trvale udržitelného rozvoje, být aktivní v úsilí zabraňujícím nebezpečným klimatickým změnám, zvyšovat podíl energie z obnovitelných zdrojů," píše se v programu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

O Čapím hnízdě jsme se nebavili, hrál jsem se synem šachy, říká Babiš

Andrej Babiš na TV Nova (18. 11. 2018)

Premiér Andrej Babiš tvrdí, že se při sobotní návštěvě nebavili se synem o kauze Čapí hnízdo. V televizním rozhovoru...

Zahraniční mise a vyšší obranné výdaje mají v expertním týmu Zemana podporu

Vojenská přehlídka ke stému výročí vzniku Československa. (28. října 2018)

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se shodl na podpoře zahraničních misí či na zvýšení výdajů na obranu na dvě...

Vlaky se částečně vrátily na Masarykovo nádraží. Provoz zastavila porucha

Masarykovo nádraží v Praze

Porucha trakčního vedení v neděli časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy. Kolem šestnácté...

Najdete na iDNES.cz