Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Knížák zažaloval kvůli vulgaritám umělce Černého i Českou televizi

  15:31aktualizováno  15:59
Milan Knížák zažaloval umělce Davida Černého a Českou televizi kvůli vulgárním slovům, která pronesl umělec v jejím vysílání na účet bývalého šéfa Národní galerie. Po Černém chce Knížák 150 tisíc, omluvu televize si cení na půl milionu. Právníci ČT usilují o mimosoudní vyrovnání.

Bývalý šéf Národní galerie požaduje po umělci Davidu Černém a České televizi finanční odškodnění za urážku na cti. Ilustrační foto | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Vulgarity řekl Černý o Knížákovi v lednovém dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého.

Podle bývalého šéfa Národní galerie jejich odvysíláním televize porušila právo na ochranu osobnosti, uvedl Týden.cz. Knížákovi také vadí, že Česká televize vulgární slovo do vysílání pustila, ačkoliv byl pořad předtočený.

Co zaznělo v dokumentu

Černý: Protože mě Knížák vyhodil. Von mě nechal vyvést, že jo. Dva dny předtím ochrankou. Při tý instalaci.

Moderátor: Proč?

Černý: Protože je to ču... Nafoukanej, kriploidní ču... To je úplně jednoduchý, ne? To přece víme všichni.

Podle serveru Knížák prohlásil, že ho Černý dehonestoval volbou "jedněch z nejvulgárnějších výrazových prostředků, kterými soudobý český jazyk disponuje".

Proto Knížák Černého i ČT zažaloval. Chce od nich omluvu. Od Černého k tomu také odškodnění 150 tisíc korun a od ČT odškodnění půl milionu.

David Černý obdržel žalobu ve středu a vyvěsil ji na svůj facebookový profil. "Od něj mě to nepřekvapilo, protože od něj mě nepřekvapí nic. Ale stejně mě dost fascinuje, že je schopen takové malomyslnosti, jako je žaloba. Možná, že nemá dost peněz z důchodu nebo dost benzinu do těch svých dvou hummerů," řekl umělec Týdnu.cz.

Černý dodal, že rozhovor neautorizoval a nebyl domluven s tvůrci pořadu, že ho odvysílají v tomto znění.

S ČT ani Knížákem zatím Černý nehovořil. "Nejspíš budu muset sepsat nějaký papír, prodiskutovat to s právníkem. Druhá možnost je vyhlásit všelidové hlasování, jestli to, co jsem řekl, je, nebo není pravda, z čehož by mohlo vzejít, že je to pravda," dodal.

O žalobě už ví i ČT. Ta nyní hledá viníka a snaží se zvrátit, aby se spor dostal k soudu. "Naše právní oddělení zahájilo jednání s advokáty pana Knížáka, žádný konkrétní výsledek mimosoudního řešení zatím není," řekl iDNES.cz mluvčí ČT Ladislav Šticha s tím, že právníci za sebou mají jednu schůzku.

Spory mezi Černým a Knížákem trvají už dlouho. V roce 2000 odmítl Černý převzít cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud z jejího vedení Knížák neodejde. Milan Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz