Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Knihovny shánějí mrazící vozy a přepravky

  20:14aktualizováno  20:14
Více než půl miliónu svazků poškodila povodeň v knihovnách v České republice. Záplavy se nevyhnuly ani řadě archivů a dalších institucí, v nichž voda poničila množství unikátních nenahraditelných knih, starých tisků, prvotisků a archiválií. Národní knihovna i Státní ústřední archiv zjišťují škody a snaží se získat peníze i materiální pomoc ze zahraničí. Jediná záchrana pro namočené tisky je jejich zmrazení a následné postupné vysoušení.

Ústavy proto žádají o co nejrychlejší pomoc a zapůjčení přepravek a mrazicích vozů. Zmrazením vody lze totiž dokumenty zachránit. Jakmile bude papír několik dní mokrý, začne hnít či plesnivět, a vzácné tisky pak již nelze zachránit.

Hlavní budova Národní knihovny v pražském Klementinu fondy před vodou uchránila, protože jsou ve vyšších patrech. Stropy v Klementinu jsou vysoké šest metrů. Voda byla v suterénu a přízemí, kde poškodila trafostanici a kotelnu.

"Obvolávali jsme knihovny, na významné škody v regionech to nevypadá. Spíš to budou malé knihovny tam, kde obec je přímo zatopená," řekl ČTK náměstek ředitele Národní knihovny Vít Richter.

Jak se zachraňují dokumenty

Záchranné práce je nutné zahájit nejpozději do dvou dnů po opadnutí vody, tiskům jinak hrozí plesnivění.

Papírové dokumenty je potřeba co nejrychleji zmrazit nebo naopak vzduchem vysušit.  Nevhodné je oddělovat jednotlivé listy.

Zmrazení vody lze použít u map, kreseb, plakátů a reprodukcí. Namočené knihy není rozhodně dobré otevírat.

Odborníci doporučují okamžité zmrazování či sušení stran fénem.

Pokud se budou zaplavení lidé snažit zachránit magnetofonové pásky a videokazety, měli by je propláchnout vodou a pak sušit.

Důležité je nedotýkat se jich. Kompaktní disky a nosiče CD-ROM je dobré vysušit vzduchem a do 48 hodin zabalit do papírových obálek. Je nutné dbát na to, aby se povrch nepoškrábal.

Stejný postup platí i pro klasické vinylové desky. Šance na záchranu barevných i černobílých fotografií a historických snímků není podle odborníků velká.

Lze je rozložit a sušit, není dobré se dotýkat jejich povrchu. Negativy je naopak většinou potřeba udržovat mokré.

Asi největší škody budou podle něj v Praze. Voda zaplavila Městskou knihovnu, knihovny Akademie věd, Archeologického a Filozofického ústavu akademie a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Tyto i další knihovny sídlí na Starém Městě, kde prosakuje spodní voda. Poničené jsou také knihovny v zatopených oblastech v Karlíně a v Holešovicích.

Zasažené knihovny naléhavě potřebují i odvlhčovače, ventilátory, filtrační a balicí papír, mikrotenové fólie, vakuové vysoušeče a vakuové balicí stroje.

Velká voda z Vltavy poškodila také fondy ve Státním ústředním archivu. Jeho pracovníci požádali o zapůjčení zeleninových přepravek, aby mohl zatopené tisky převézt do mrazíren.

Podle Milana Kunta z archivu nemá instituce ani dostatek dopravních prostředků, kterými by mohla nasáklé a poničené archiválie přemístit.

Státní ústřední archiv v Praze spolu s Archivní správou ministerstva vnitra záchranné práce koordinuje. Úřady, firmy a archivy by měly jeho pracovníkům sdělit rozsah škod, které utrpěly, Národní koihovna žádá o sdělení rozsahu škod své kolegy z okresních knihoven.

 

 

 S nabídkou pomoci lze kontaktovat pracovníky Národní knihovny v centrálním depozitáři v Hostivaři na telefonu 02/810 13 316, 02/810 13 101 nebo na elektronické adrese cdhnkp2@sendme.cz.

Zájemci, kteří chtějí pomoci Státnímu ústřednímu archivu a nabídnout přepravky či odvoz, se mohou obrátit na telefonní číslo 02/614 47 292. Poslouží jim i internetová schránka sual0@mvcr.cz.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz