Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Biografie představuje vynálezce a politika Sousedíka, valašského Edisona

  13:56aktualizováno  13:56
Osud prvorepublikového továrníka, vsetínského starosty i člena protinacistického odboje Josefa Sousedíka, který byl autorem motoru pro slavný vlak Slovenská strela, se rozhodli zmapovat dva autoři - Jiří Kohutka a Josef Košťál. Na sepsání knihy si brali i neplacené volno v práci.

Vsetínský vynálezce Josef Sousedík vynalezl unikátní motor slavného vlaku Slovenská strela, který jezdil z Prahy do Bratislavy. | foto: Archiv MF DNES

Je jednou z nejvýznamnějších historických osobností Valašska a ve Vsetíně je po něm pojmenovaná i střední škola.

Kniha s názvem Sousedík (ne)zapomenutý vynálezce, továrník, politik a vlastenec mapující pozoruhodný životní příběh Josefa Sousedíka (1894-1944) však vychází až téměř sedmdesát let po jeho smrti. Koupit ji můžete ve vsetínském knihkupectví Malina, její cena je 499 korun.

Josef Sousedík

Muž přezdívaný valašský Edison se narodil 18. prosince 1894 ve Vsetíně a s Valašskem spojil celý život.

V roce 1920 tady otevřel závod na výrobu elektromotorů a dalších strojů podle svých patentů. Firma rostla závratným tempem, v jednu chvíli zaměstnávala přes 350 lidí.

Sousedík byl nejen podnikatel, ale také vynálezce. Jeho jméno je uvedeno u více než 50 patentů z oblasti elektrotechniky a strojírenství. Vynalezl unikátní motor vlaku Slovenská strela, která se stala národní kulturní památkou. V letech 1927-1938 byl dvakrát zvolen starostou Vsetína a výrazně se zasloužil o rozvoj města.

Za války se aktivně zapojil do protinacistického odboje, udržoval styky se skupinou Clay-Eva. Byl několikrát zatčen a během výslechu 15. prosince 1944 po potyčce s důstojníkem gestapa zastřelen. Po válce mu prezident Edvard Beneš udělil Válečný kříž in memoriam.

Jak se vlastně zrodil nápad na její vznik? "Jako vystudovaní elektrotechnici jsme Sousedíkovo jméno zběžně znali," říká Jiří Kohutka, jeden z dvojice autorů.

V roce 2008 uspořádalo České vysoké učení technické výstavu ke 300. výročí svého založení, kde byly prezentovány některé jeho vynálezy.

"Už jenom tento jeho rozměr nás zaujal. Najednou jsme zjistili, že to byl továrník, průmyslník a průkopník české elektrotechniky, a to v kraji, kde by to málokdo čekal," popisuje.

Výstavu tehdy navštívil i jeho kolega Josef Košťál. "Začali jsme tušit, že je to daleko širší osobnost. S Jirkou jsme se sešli a řekli si, že je to materiál na knihu," vzpomíná.

Setkání s potomky

Postupně začali shromažďovat podklady. Na výstavě se seznámili i se dvěma dcerami a synem Josefa Sousedíka.

"Otevřely se nám další rysy jeho osobnosti: otec rodiny, vlastenec, komunální politik, odbojář," vybavuje si Kohutka. "Najednou jsme v tomto člověku četli jeho obrovský mravní rozměr. Napadla nás otázka: někoho takového jsme měli v našich dějinách? Jak to, že o něm nevíme?"

Právě zprostředkování těchto informací čtenáři bylo podle obou tou největší hnací silou.

Kniha je rozdělena do čtyř oblastí: vynálezectví, komunální politika, rodinný život a odbojová činnost.

"Do rodinných záležitostí nás zasvětili Sousedíkovi potomci a badatelskou práci jsme zahájili v archivech," podotkl Košťál.

Komunisté jej vymazali z dějin

V Praze byl právě zpřístupněn Archiv bezpečnostních složek a tam oba autoři našli podrobnosti o Sousedíkově smrti. Byl totiž aktivně zapojen do protinacistického odboje, udržoval styky se skupinou Clay-Eva a gestapo jej několikrát zatklo. Zemřel při potyčce během výslechu.

"Státní bezpečnost po válce vyslýchala brněnské gestapáky a našli jsme i podrobnou zprávu Franze Körnera, který popsal, jak Josefa Sousedíka zastřelil. Körnerova stopa se nám ztratila, ale přesto to byl úspěch, který nás povzbudil do další práce," říká Košťál.

Na snímku ze křtu knihy je syn známého vynálezce Tomáš Sousedík mezi oběma
Vsetínský vynálezce Josef Sousedík.

Němcům se podařilo Sousedíka zlikvidovat, komunisté jej pak doslova vymazali z dějin.

"Potřebovali konkrétního nepřítele. Sousedík vyžadoval ve své továrně produktivní práci. I on občas někoho propustil, ale jádro zaměstnanců továrny za ním stálo. Komunisty označil za parazitující agitátory a to byl prizmatem minulé doby těžký zločin," říká Kohutka.

Muž, který měl intuici

Sousedík začínal kdysi u ponku s pilníkem v ruce. "Fascinovala nás jeho touha po vzdělání. V jeho době bylo velmi těžké získat odborné informace. On ale materiály sehnal, přečetl, vylepšil je podle svých úvah a vyrobil," všiml si Košťál.

Své znalosti uměl i předat. V posluchárně ČVUT kdysi přednášel profesorům, kteří učili elektrické stroje.

"Z dobového tisku víme, že mluvil tři a půl hodiny a nikdo jej nepřerušil ani neodešel. To se stalo poprvé v historii," upozorňuje Košťál.

Ve 30. letech byl v celém Československu hlad po elektrických pohonech. A Sousedík přišel s produkty, které byly nesmírně potřebné.

"Měl intuici, dokázal nabídnout ekonomické úspory," vyjmenovává Kohutka. "Pověstný byl tím, že byl schopen vyrobit funkčně a rychle i speciální zakázku. Traduje se historka, jak motor natíral učeň na autě po cestě do Zlína, kam byla dodávka určena."

Každý zpracoval dva tematické okruhy

Autoři pracovali na knize více než čtyři roky. "Naším největším nepřítelem byl čas. Pracovali jsme o víkendech, o prázdninách, brali jsme si v zaměstnání neplacené volno," popisuje Košťál.

Shromáždili více než tisícovku dokumentů, které bylo nutné zpracovat. Rozdělili materiály do čtyř tematických okruhů a každý z nich zpracovával dva z nich.

"Na setkáních jsme pak odstraňovali informace, které se prolínaly ve více oblastech, vytvořili systém jejich vzájemné výměny a dokumenty stylizovali. To nám zabralo také několik měsíců. Pořád se nám zdálo, že jedeme do kopce. Pak se to ale najednou zlomilo," vybavuje si.

Kniha byla hotová v polovině loňského roku. "Dělali jsme autorskou práci, a najednou jsme museli řešit otázky, kdo knihu vytiskne, kolik bude stát. Bylo třeba sehnat peníze," vzpomíná Košťál.

Finančně pomohla i vsetínská radnice a také sponzoři. "Vsetíňané mají být skutečně na co hrdí," konstatuje Košťál, který má jedno velké přání.

"Když jsem se procházel po Dolním náměstí, něco mi tam přece jen chybělo - Sousedíkova socha," prohodil.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz