Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kniha o MI5: dva britští poslanci byli v 60. letech agenty StB

  16:09aktualizováno  16:09
Československá Státní bezpečnost měla v 60. letech dva agenty mezi britskými poslanci. Jeden z nich byl dokonce náměstkem ministra. Stejně tak posledním špionem ze sovětského bloku odhaleným v Británii byl Čech Václav Jelínek alias Erwin van Haarlem. Uvádí to nová "autorizovaná historie" britské kontrarozvědky MI5 z pera historika Christophera Andrewa.

Britský historik Christopher Andrew, autor nové knihy o kontrarozvědce MI5 | foto: AP

Na labouristického poslance Johna Stonehouse upozornil v červenci 1969 americkou tajnou službu po svém útěku na Západ československý špion Josef Frolík, který si ale nebyl stoprocentně jist.

Když po informaci od Američanů britská kontrarozvědka Stonehouse konfrontovala, jeho přesvědčivé vystupování při výslechu ji vedlo k závěru, že podezření je chybné. Nebyla to však pravda a deset let poté jiný agent StB, který uprchl na Západ, poskytl přesvědčivé informace, že Stonehouse byl opravdu českým agentem.

Historik Christopher Andrew to uvádí ve své dnes vydané knize, kterou napsal na základě materiálů z archivu MI5. Stonehouse byl v labouristické vládě Harolda Wilsona například náměstkem ministra letectví či ministra pošt a telekomunikací.

Christopher Andrew

Christopher Andrew, renomovaný britský historik, je například autorem knihy Mitrochinův archiv o sovětských tajných službách. MI5 mu dala podle jeho slov "prakticky neomezený" přístup do svých archívů. Novou knihu provází řada unikátních fotografií.

Případ poslance Willa Owena, o kterém informoval také Frolík, byl jednoznačnější. Labouristický zákonodárce, kterého československé tajné služby získaly již v roce 1954, byl veden především hmotným ziskem. Podle Frolíka ho zajímalo jen 500 liber měsíčně a požadoval - přes zjevné riziko - pravidelné bezplatné dovolené v Československu.

Owena nakonec vyslýchali v lednu 1970. Přiznal se, že dostával zaplaceno od Čechoslováků za informace. Dělal to prý pod tlakem a tvrdil, že nepředal nic důležitého. Když byl pak konfrontován s výpisy z bankovního konta, rezignoval na poslanecké křeslo. Soud ho ale osvobodil, protože uznal argument obhajoby, že Owen je bláhový stařec, který nic vážného nevyzradil. Podle Frolíka však předal důležité informace o britské armádě na kontinentě.

V šoku přiznal, že je Čech

Až do sovětské invaze v srpnu 1968 byla rezidentura StB v Londýně často úspěšnější při kontaktech s britskými politiky a odboráři, kteří byli méně podezřívaví vůči Čechoslovákům než vůči Rusům, píše Andrew.

Pro Sověty byla velkou ranou v roce 1971 operace FOOT, během níž byly vypovězeny desítky sovětských špionů. Další komunistické země na naléhání Moskvy pak zintenzivnily zpravodajskou činnost v Británii. Posledním velkým špionážním případem 80. let v Británii byl Nizozemec Erwin Van Haarlem, kterého britští agenti zatkli 2. dubna 1988 v jeho bytě v severním Londýně.

Van Haarlem měl ve chvíli zatčení na uších sluchátka a přijímal v kuchyni kódované instrukce z Prahy. V šoku přiznal, že je Čech a požádal Brity, aby informovali české velvyslanectví. Stejně tak ukázal mýdlo, v němž byly ukryty komunikační šifry.

Van Haarlem byl totiž československý špion Václav Jelínek, který vystupoval pod převzatou identitou skutečného Erwina van Haarlema. Měl především pronikat mezi britské stoupence sovětských Židů, kterým Moskva zakazovala emigraci do Izraele.

Pozdější šéfka MI5 Stella Rimingtonová při procesu s Van Haarlemem uvedla, že byl ale především "spícím" špionem, který by poskytoval informace v případě války, kdy by velvyslanectví nemohlo normálně fungovat.

I když byl souzen pod přijatým holandským jménem, MI5 znala jeho totožnost jako Václava Jelínka, tvrdí britské archivy. Dostal deset let vězení a při výslechu ve vězení prý "projevoval příznaky stihomamu".

Po pádu železné opony Jelínek, který do té doby odmítal s Bity spolupracovat, začal pak na pokyn postkomunistické československé rozvědky mluvit. Z vězení ho pustili v roce 1993.

Vrátil se do ČR. Podle knihy, která o něm v Česku vyšla, pracoval ve druhé polovině devadesátých let jako tlumočník v Investiční a Poštovní bance.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

OBRAZEM: Uplynulý rok na nejlepších fotografiích z ptačí perspektivy

Trend sdílení kol je v Číně stále populárnější. Za jeden jüan (zhruba 3 koruny)...

Hurikán Harvey, výbuch muničního skladu na Ukrajině, čínský smog. I to patří mezi nejvýznamnější události tohoto roku....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz