Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kněz dostal za obtěžování podmínku

  12:50aktualizováno  12:50
Zlín - Ke dvěma letům vězení s odkladem trestu na čtyřletou zkušební dobu odsoudil zlínský okresní soud bývalého katolického faráře Františka Mertu. Kněz podle obžaloby sexuálně obtěžoval ministranty a mladé farníky při svém působení na Zlínsku a Kroměřížsku. Obžalovaný i státní zástupce, který navrhoval trest nepodmíněný, si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Kněz Merta po celou dobu vyšetřování i v den vynesení rozsudku své činy popíral a tvrdil, že je nevinný. "Nebudeme se k ničemu vyjadřovat," řekl po vynesení rozsudku muž, který Mertu doprovázel.

Podle soudkyně Jitky Macháňové dospěl soud k závěru, že vina byla dostatečně prokázána. "Nejméně v pěti případech mladiství svědci popsali jednání obžalovaného shodně, takže jsme jejich výpovědi považovali za dostatečně věrohodné. Neměli důvod ke lhaní," zdůraznila.

"Soud volil souhrnný trest za pohlavní zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a omezování osobní svobody. Zároveň uložil obžalovanému na pět let zákaz činnosti, při níž by přicházel do styku s mládeží," sdělila soudkyně. Podle jejích informací Merta nyní pracuje v církevním archivu.

Obě strany podle Macháňové souhlasily se čtením výpovědí svědků z přípravného řízení, a proto mohla velice rychle, zhruba za dvě hodiny od zahájení hlavního líčení, vynést rozsudek.

Soudkyně vyloučila z jednání veřejnost a zakázala pořizovat v soudní síni fotografie a obrazové záznamy. "Rozhodla jsem tak s ohledem na charakter případu a některé pasáže ve výpovědích svědků," vysvětlila.

Odklad trestu na čtyři roky podle ní odpovídá charakteru případu. "Sazba ve všech třech trestných činech je dva roky. Obžalovaný dosud nebyl trestán. Ve vazbě strávil v minulém roce pět měsíců a poznal, co takový trest obnáší. Soud ale zvolil dlouhou zkušební dobu, protože se obžalovaný dopouštěl trestných činů delší čas," upozornila.

Na Mertu a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera podal loni v červnu trestní oznámení bývalý student bohosloví Václav Novák. Podle něj v roce 1997 arcibiskup nepřekazil Mertovi jeho zacházení s mládeží na faře v Holešově na Kroměřížsku.
Arcibiskup, když se o případech dozvěděl, Mertu pouze přeložil na jinou faru. "Neměl jsem tehdy dost věrohodných důkazů, abych mohl faráře suspendovat," tvrdil Graubner.

Arcibiskup podle Nováka nechtěl odvolat faráře ani letos, když se objevilo podezření, že sexuálně obtěžuje ministranty v Napajedlech na Zlínsku. Novák prohlásil, že se s kauzou obrátil na média a policii, protože neviděl ochotu arcibiskupství případ řešit. Oznámení na Graubnera, že Mertovi nepřekazil páchání trestné činnosti, policisté i přes opakované stížnosti odložili.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz